Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku
Jak dbam o swoją ziemię? Często nawożę ją przekompostowanym obornikiem, kompostem i innymi nawozami naturalnymi, ściółkuję, nie ugniatam za mocno i przekopuję widłami, a nie szpadlem.
Zdjęcie powyżej: Do przygotowania naturalnego nawozu bogatego w potas wykorzystujemy żywokost rosyjski (Symphytum × uplandicum), którym zasilamy rośliny w momencie, gdy zaczynają kwitnąć. Jest on podstawowym pokarmem dla naszych pomidorów, papryczek oraz bakłażanów. Stosujemy go też do wzbogacania przygotowywanego przez nas ogrodowego kompostu.
Żywokost rosyjski to gatunek szybko się rozrastający, który często zagłusza inne rośliny, więc przeznaczyliśmy w ogrodzie na jego uprawę oddzielną rabatę nieopodal kompostownika. Nawozy robimy z zielonych części żywokostu, korzeń przydaje się w apteczce domowej, kwiaty zaś są bardzo miododajne, z czego korzystają przylatujące do ogrodu pożyteczne owady.
Krok 2. Uprawa żywokostu na nawóz
Krok 3. Dodajemy pokrzywę
Mój mąż, Andrew, stara się, aby kompost był jak najbardziej wartościowy. Dla wzbogacenia składu dodaje do niego zielone części żywokostu oraz pokrzywy - układa je warstwami na zmianę z odpadkami z ogrodu i kuchni oraz obornikiem, ściółką z kurnika i ścinkami trawy. Nigdy nie wyrzuca na pryzmę ziemi z donic lub z ogrodu, żeby nie "rozcieńczyć" kompostu.
Krok 4. Wszystko upychamy w plastikowym pojemniku
By zrobić odżywczy koncentrat z żywokostu, butelkę wypełniam jego liśćmi, nie dolewając wody i nie nakładając nakrętki. Po tygodniu robię otworek w dnie. Przez kilka tygodni sączy się z niego płyn, który zbieram, a przed użyciem w roli nawozu rozcieńczam go wodą, tak aby miał kolor herbaty. Do zasilania bardzo osłabionych roślin stosuję nawóz bez rozcieńczania.
Skomentuj:
Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku