Jak uprawiać ozdobną kukurydzę? [Ekspert radzi]
Podobają mi się wielobarwne kolby kukurydzy, jesienią zdobię nimi cały dom. W jaki sposób mogę je sobie sama wyhodować? Pyta: Jolanta Jędrzejczak
Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa
Alicja Gawryś: Nasiona kukurydzy dostępne są w sklepach nasiennych i w dziale ogrodniczym marketów budowlanych. Kukurydza - oraz jej odmiany ozdobne - jest jednoroczna, ale ma dosyć długi okres wegetacji, co oznacza, że owocostany, czyli kolby, dojrzewają dopiero jesienią. Roślina do wzrostu potrzebuje ciepła, dlatego gdy lato jest chłodne, kolby mogą nie dojrzeć do jesieni.
Aby przyśpieszyć wegetację, najlepiej już w kwietniu wysiać nasiona kukurydzy do doniczek i ustawić je w domu, w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu. Siewki zdążą podrosnąć do czasu, gdy można je będzie przesadzić do ogrodu. Nie róbmy tego, dopóki w nocy zdarzają się jeszcze przymrozki, a zatem przed 15 maja. Siewki koniecznie trzeba zahartować, wystawiając je w ciepłe dni na dwór na kilka godzin, przynajmniej przez tydzień.
W ogrodzie dla kukurydzy przeznaczamy miejsce dobrze nasłonecznione i ciepłe. Siewki rozmieszczamy co 20 cm, bo rośliny są dosyć szerokie i osiągają wysokość 1,5 m. Po dwóch tygodniach od posadzenia warto je nawieźć odżywką dla roślin ogrodowych.
Kolby dojrzewają i twardnieją we wrześniu albo w październiku. Wówczas je zbieramy, a następnie rozwieszamy luźno, np. na sznurku, żeby wyschły. Dopóki są wilgotne, lepiej nie układać ich jedna na drugiej, bo spleśnieją.
- Więcej o:
Dalie na balkonie [PORADA EKSPERTA]
Kiedy wysiewamy byliny [PORADA EKSPERTA]
Jak pozbyć się chmielu z ogrodu? [PORADA EKSPERTA]
Jak dbać o krzew kaliny? [PORADA EKSPERTA]
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody