Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Prace w ogrodzie. Jak je bezpiecznie wykonywać

Pressland, KJ
Wszystkie trzmieliny doskonale znoszą przycinanie i formowanie. - Frank11/shutterstock

Prace w ogrodzie to dla wielu ogromna przyjemność połączona z trudem. Nie ukrywajmy, nie należną one do łatwych, a ich wykonywanie w nieodpowiedni sposób może przyczynić się do wypadków.

Jak bezpiecznie wykonywać prace w ogrodzie?

Wykonując prace zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny część wypadków mających miejsce w ogrodach można wyeliminować. O czym pamiętać?

Prace w ogrodzie: Przycinanie roślin

Przycinanie roślin w ogrodzie to jedna z niebezpieczniejszych prac, wymagająca użycia ostrych narzędzi, ale też dodatkowych atrybutów w postaci np. drabiny. Używając uszkodzony bądź nieostry sekator czy też piłę możemy dość łatwo nabawić się urazu, gdyż takie narzędzie łatwo może ześlizgnąć się z konara. Dodatkowo, przycinając mniejsze bądź większe gałęzie warto zaopatrzyć się w okulary, które ochronią oczy przed spadającymi elementami. Planując przycinanie roślin zadbajmy o odpowiedni sprzęt – różne narzędzia do cienkich jak i grubych gałęzi, inne do cięcia drzew a inne do przycinania żywopłotu. Zadbajmy również o osłonięcie twarzy – okularami, o których wspomniano bądź plastikową maską.

Prace w ogrodzie w kwietniu

Prace w ogrodzie na wysokościach

Bez względu na to, czy prace wykonywane są w ogrodzie czy też w domu, najczęstszą przyczyną wypadków jest korzystanie z drabiny. Przycinanie drzew, bielenie dachów czy też przycinanie wysokich żywopłotów wymaga jej wykorzystania. Skąd wypadki? Najczęściej, w pośpiechu źle ją ustawiamy. Dość często przyczyną jest również korzystanie z uszkodzonej, nieodpowiedniej drabiny, która dość łatwo może ulec przewróceniu. Przed skorzystaniem z wspomnianego elementu, należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny oraz ustawić ją na równej, twardej powierzchni. Zaleca się również skorzystanie z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma drabinę i uratuje sytuację w przypadku ewentualnego przechylenia jej.

Prace w ogrodzie w maju

Prace w ogrodzie: ochrona roślin

Każdy ogrodnik, choć raz zmagał się z atakiem szkodników i chorób na rośliny, które zasadził w ogrodzie. Aby zapobiec chorobom należy wykonać opryski zawierające w swoim składzie preparat chroniący rośliny. Pamiętajmy, że, mimo iż środki chemiczne pozwalają skutecznie zabezpieczać rośliny przed zachorowaniem, to niestety nie mają obojętnego wpływu na zdrowie właściciela. Dość często zawierają liczne substancje powodujące kłopoty zdrowotne. Konieczne jest, więc ich wykorzystywanie w odpowiedni sposób, tak by nie doprowadzić do podrażnienia układu oddechowego, poparzenia skóry czy też uszkodzenia wzroku. Wykonując oprysk należy wyposażyć się w maskę przeciwpyłową, okulary ochronne i gumowe rękawice. W przypadku bardzo szkodliwych substancji, warto zaopatrzyć się w kombinezon ochronny, który zabezpieczy całe ciało. Jeśli opryski będą Państwo wykonywać w zwykłym ubraniu roboczym, warto tuż po wykonaniu prac wyprać ubranie robocze i pozbyć się resztek substancji chemicznych. Pamiętajmy również, by środki chemiczne nie tylko użytkować zgodnie z zaleceniami producenta, ale też przechowywać w odpowiednim miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Prace w ogrodzie wiosną i latem

Prace w ogrodzie pozostałe

Wspomniane prace to tylko część zagrożeń czyhających na nas w ogrodzie. Dość często urazu można nabawić się podczas wykonywania niegroźnych zajęć typu pielenie czy spulchnianie ziemi. Najczęstszym urazem jest skaleczenie i zakażenie razy groźnymi bakteriami, których w podłożu bądź na narzędziach bez liku. Wiele osób przyznaje również, że podczas wykonywania prac w ogrodzie zdarzają się sytuacje poparzenia włoskami roślin bądź podrażnienia oczu w wyniku potarcia ich brudnymi rękami. Przed wspomnianymi urazami zabezpieczą Państwa grube rękawice ochronne bądź specjalistyczne rękawice ogrodowe.

W ogrodzie musimy również wykonywać ciężkie prace związane z przenoszeniem skrzynek czy noszeniem wiaderek z wodą. Pamiętajmy, by podnosić je w odpowiedni sposób, tak by nie narazić kręgosłupa na uszkodzenie i przeciążenie. Dużym zagrożeniem mogą okazać się również pozostawione w nieodpowiednim miejscu narzędzia. Wykonując prace w pośpiechu, możemy ich nie zauważyć i nadepnąć chociażby na wystające grabie. Po zakończeniu prac w ogrodzie dbajmy nie tylko o odpowiednie oczyszczenie narzędzi, ale i ich odstawienie we właściwe miejsce.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Pierwsze rośliny kwitnące na balkonie wiosną [Miejscy ogrodnicy]
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?

Skomentuj:

Prace w ogrodzie. Jak je bezpiecznie wykonywać

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej