Kwiecień w ogrodzie [Kalendarz prac]

red.

Kilka kroków dzieli nas od pięknego ogrodu...Jak przywrócić blask naszemu zielonemu salonowi.

Po zimie koty lubią ścierać pazury o pnie. Grubej korze to nie szkodzi, ale młoda jest uszkadzana do żywego drewna na wysokości prawie metra od ziemi.
Po zimie koty lubią ścierać pazury o pnie. Grubej korze to nie szkodzi, ale młoda jest uszkadzana do żywego drewna na wysokości prawie metra od ziemi.
Fot. Shutterstock/kimmik
Drzewa i krzewy ozdobne

W pochmurne bezwietrzne dni zdejmujemy z roślin zimowe okrycia. Gatunki najbardziej wrażliwe, np. hortensje ogrodowe, azalie japońskie i młode magnolie, w razie zapowiedzi większych przymrozków ponownie okrywamy na noc.

Niektóre krzewy (np. porzeczki i forsycje) rozmnażamy przez odkłady. W tym celu przyginamy do ziemi i przysypujemy podłożem giętkie jednoroczne gałązki. Po kilku miesiącach roślina wytworzy na nich korzenie i wypuści nowe pędy. Jesienią będzie można je odciąć i przesadzić. Rozgarniamy kopczyki róż. Robimy to ostrożnie, by nie uszkodzić nabrzmiałych pąków. Z przycięciem krzewów nie należy się śpieszyć. Dopiero gdy zaczną ukazywać się liście, będzie można ocenić, które pędy przemarzły zimą, po czym wyciąć martwe, pozostawiając tylko zdrowe i silne.

Kwiaty

Na rabatach spulchniamy glebę i rozrzucamy kompost. Byliny zasilamy także nawozem mineralnym, bo intensywnie rosnąc, mają wielkie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w tym azotowe. Jeśli użyjemy nawozu długo działającego, nie przekarmimy roślin i zaoszczędzimy sobie pracy, bo zabiegu nie trzeba będzie powtarzać.

Wysadzamy kwitnące stokrotki, bratki i pierwiosnki. Mogą wypełniać miejsca pomiędzy bylinami i krzewami późno rozpoczynającymi wegetację. Dzielimy kępy przebiśniegów, zanim zżółkną im liście, i od razu sadzimy je w nowym miejscu. Wysiewamy kwiaty jednoroczne. Jeśli nasiona umieszczamy gniazdowo, np. pomiędzy kępami narcyzów, zaznaczmy te miejsca, by wschodzących siewek przypadkowo nie zniszczyć w czasie pielęgnacji rabaty. Doskonale nadają się do tego kolorowe patyczki.

Owoce i warzywa

Wczesne wiosenne zasiewy przykrywamy folią perforowaną (100 otworów na 1 m2) lub agrowłókniną (17 g/m2). Ochronimy rośliny, np. rzodkiewkę, kalafiory, kapustę, sałatę, przed dużymi spadkami temperatury w nocy i przyspieszymy ich zbiór. Pietruszkę wysiewamy dopiero wtedy, gdy ziemia dobrze się nagrzeje, bo w zbyt zimnym podłożu nie wzejdzie. Co 7-10 dni powtarzamy siew małych ilości nasion rzodkiewki, by przez dłuższy czas móc zbierać jej delikatne nieprzerośnięte korzonki.

Trawnik

Z murawy usuwamy martwe liście i mech, napowietrzamy darń aeratorem, a następnie zasilamy nawozem do trawników. Miejsca, w których trawa się przerzedziła lub całkowicie wyginęła, użyźniamy kompostem i wysiewamy tam mieszankę nasion, np. regeneracyjną do trawników.

Oczko wodne

Montujemy urządzenia filtrujące i fontanny. Jeśli rośliny w zbiorniku nadmiernie się rozrosły i jesienią pokrywały więcej niż 1/3 powierzchni wody, część z nich usuwamy. Kiedy woda się ogrzeje do 10°C, wpuszczamy ryby, które zimowały w domu. Zaczynamy ich dokarmianie.Skomentuj:

Kwiecień w ogrodzie [Kalendarz prac]