Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Żadna pora roku nie maluje ogrodu tyloma pastelowymi barwami co wiosna. To głównie zasługa kwitnących krzewów. Warto więc posadzić gatunki drzew, które obficie kwitną jak tylko robi się ciepło.



Forsycja. Pierwsze kwitnące krzewy wiosną
Zdjęcie powyżej:
Forsycja - zależnie od odmiany forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) dorasta do wysokości
1- 3 m. Szeroko rozkłada gałęzie przez cały kwiecień pokryte żółtymi kwiatami. Sadzimy ją w żyznej glebie na nasłonecznionym stanowisku.
Jeśli tylko nie ma mrozu, w marcu - a czasem nawet w lutym - zaczynają pylić długie kotki leszczyny, a oczary pokrywają się żółtymi, czerwonymi lub pomarańczowymi "wstążeczkami".
W kwietniu króluje złoto, róż i biel: kwitną forsycje, pigwowce, migdałki, kaliny koreańska i wonna, magnolie gwiaździste i porzeczki ozdobne. Wyglądają tym efektowniej, że ich gałęzie są jeszcze bezlistne. A jeśli pod koniec zimy zetniemy pędy forsycji, wiśni bądź pigwowca i wstawimy je do wazonu z wodą, obdarują nas kwiatami o kilka tygodni wcześniej niż w ogrodzie.
Maj to już istna eksplozja koloru -dołączają bzy lilaki, kalmie, pierisy, azalie, krzewuszki, suchodrzewy i wiosenne gatunki tawuł, a pod koniec miesiąca -niektóre różaneczniki i jaśminowce.

Tawuła. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Tawuła - w kwietniu z dala bieleje tawuła wczesna (Spirea arguta) gęsto obsypana drobnymi kwiatami. Krzew dorasta do wysokości ok. 2 m i rozrasta się szeroko dzięki odrostom. Ma małe wymagania glebowe, znosi suszę.
Inne krzewy kwitnące wiosną
Gatunek Termin kwitnienia
berberys ottawski maj
dereń jadalny marzec- kwiecień
dereń kwiecisty maj
irga pomarszczona maj
karagana syberyjska maj
kolkwicja chińska maj- czerwiec
leszczyna pospolita luty- marzec
obiela wielkokwiatowa maj
oliwnik srebrzysty maj- czerwiec
ośnieża karolińska maj
szczodrzeniec purpurowy maj- czerwiec
tamaryszek drobnokwiatowy maj
wawrzynek wilczełyko luty- marzec
żylistek wysmukły maj

Migdałek. Pierwsze kwitnące krzewy i drezwa wiosną
W ogrodach sadzi się zwykle migdałek trójklapowy (Prunus triloba) o pełnych różyczkowatych kwiatach. Oprócz formy krzewiastej osiągającej ok. 2 m popularne są drzewka szczepione na pniu, który trzeba czyścić z odrostów. Migdałek wymaga słonecznego, miejsca. Rośnie dobrze na większości gleb ogrodowych. Jest wrażliwy na moniliozę powodującą zasychanie liści i kwiatów. Profilaktycznie wycinamy kwiatostany, gdy tylko zaschną, bo grzyb wnika przez kwiaty.
Fot.: vercha shutterstock

Pigwowiec. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
W Polsce sadzimy odmiany i mieszańce pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica), okazałego (Ch. speciosa) i pośredniego (Ch. ×superba), osiągające wysokość 0,5- 1,5 m. Wszystkie mają rozłożysty pokrój i dają odrosty boczne. Kwitną w kwietniu i na początku maja, w odcieniach różu, czerwieni i bieli. Nie mają dużych wymagań, jednak susza i brak słońca osłabiają kwitnienie. Dekoracyjne i jadalne owoce może atakować parch.
Fot.: d2niKk shutterstock

Złotlin. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Żywozielone proste pędy (1- 2 m) zdobią złotlin chiński (Kerria japonica) już zimą. Złociste kwiaty rozwijają się w kwietniu i maju, równocześnie z liśćmi. W ogrodach popularne są zarówno odmiany o pojedynczych, jak i o pełnych kwiatach ("Pleniflora" - fot. w kółku). Krzew ten szeroko się rozprzestrzenia dzięki licznym odrostom. Sadzimy go w nasłonecznionym lub półcienistym miejscu. Złotlin lubi gleby przepuszczalne, ale podczas suszy wymaga podlewania. Ze starszych okazów regularnie wycinamy zaschnięte 3 - letnie pędy.

Magnolia. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Do kwitnących przed rozwojem liści należą odmiany magnolii gwiaździstej (Magnolia stellata - powyżej, w kółku jej odmiana "Rosea"), pośredniej (M. ×soulangeana) oraz mieszańce
(wys. 2,5- 3 m), np. "Susan", "Betty". Lubią miejsca słoneczne i osłonięte, z żyzną i kwaśną glebą. Kwiatom mogą zagrażać przymrozki.
fot.: Marbury shutterstock

Fotergilla. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Oryginalne kwiaty fotergilli większej (Fothergilla major) rozwijające się na początku maja tworzą długie pręciki i wydzielają miodowy zapach. Skupione są w licznych kwiatostanach na końcach gałązek. Fotergilla ma owalny pokrój, osiąga wysokość 1,5- 2 m i taką samą szerokość. Latem zdobią ją liście podobne do olchowych. Krzew ten sadzimy w półcieniu lub na słońcu. Dobrze rośnie na glebach próchnicznych, średnio wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.
Fot.: Lijuan Guo shutterstock

Judaszowiec. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Gdy judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) zakwita, przypomina różową wiśnię. Z bliska zaś widać, że jego kwiaty wyrastają w niewielkich skupiskach bezpośrednio na pędach i grubszych gałęziach. Rozwijają się na przełomie kwietnia i maja równocześnie z liśćmi i wtedy narażone są na przymrozki - dlatego dla judaszowca wybieramy miejsca osłonięte. Podczas silnych mrozów przemarzać może również cały krzew, z tego względu polecany jest do stref 6b i 7. W Polsce osiąga wysokość 3-5 m. Lubi słońce i wapienną glebę, jest odporny na suszę.
Fot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock

Oczar. Pierwsze kwitnące krzewy wiosną
Przypominające barwne wstążki kwiaty oczaru pośredniego (Hamamelis ×intermedia) mogą rozwinąć się już podczas lutowej odwilży bądź w marcu. Zależnie od odmiany bywają żółte, pomarańczowe, czerwone lub kremowe. Oczary to szeroko rozgałęzione krzewy o wysokości 3-4 m. Mogą rosnąć w miejscach nasłonecznionych i nieco zacienionych, na podłożu bogatym w próchnicę i umiarkowanie wilgotnym. Lubią osłonięte stanowiska. Młode okazy są wrażliwe na mróz.
Fot.: Martien van Gaalen shutterstock

Wierzba. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Kotki to puchate kwiatostany męskie pojawiające się na przedwiośniu. U wierzby oszczepowatej "Wehrhahnii" (Salix hastata - powyżej) oraz wierzby iwy "Kilmarnock" (S. caprea - w kółku) są okazałe i bardzo liczne. Obie te odmiany szczepi się na pniu. Lubią słońce i wilgotną glebę o odczynie zasadowym lub obojętnym. Dorastają do wysokości 1,5 m. Zagraża im rdza wierzby.
FOT. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Azalia. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Do grupy azalii wielkokwiatowych zaliczamy te krzewy z rodzaju Rhododendron, które tracą liście na zimę i tworzą w maju okazałe, często pachnące kwiatostany w ciepłych odcieniach (jak na zdjęciu z lewej). Znanych jest wiele odmian mieszańcowych, często spokrewnionych z żółtą azalią pontyjską (Rh. luteum). Azalie oceniane są jako łatwiejsze w uprawie i bardziej odporne na mróz od różaneczników o zimozielonych liściach. Lubią kwaśne, wzbogacone torfem gleby, ale mogą też rosnąć na lekko kwaśnych. Sadzimy je w miejscach nasłonecznionych albo półcienistych. Nie zapominajmy o podlewaniu w czasie suszy i zasilaniu nawozami dla różaneczników i azalii.
Fot.: SBremer shutterstock

Złotokarp. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Jest krzewem lub małym drzewkiem o wysokości 4- 5 m. Kwitnie w maju. Jego kwiatostany mogą osiągać długość nawet pół metra! Najpopularniejszy jest złotokap pospolity (Laburnum anagyroides ), a także złotokap Waterera "Vossii" (Laburnum ×vatereri). Znosi suszę i niekorzystne warunki miejskie. Wymaga słońca, lubi miejsca osłonięte od wiatru, a glebę dość żyzną, przepuszczalną. Może rosnąć zarówno na ziemi lekko kwaśnej, jak i lekko zasadowej. Podczas suszy trzeba go podlewać. Uwaga, jest rośliną trującą (zwłaszcza nasiona).
Fot.: Irina Borsuchenko shutterstock

Wiciokrzew. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Wiciokrzewy (Lonicera) to pnącza, których wonne kwiaty mogą rozwijać się od maja do wczesnej jesieni. Na zdjęciu - wiciokrzew pomorski (L. periclymenum), a w kółku odmiana "Serotina". Wspinając się po podporach, osiąga on 3- 5 m. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Zagrażają mu mszyce.
fot.: ppfoto13 shutterstock

Bez lilak. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Niezliczone odmiany lilaka pospolitego (Syringa vulgaris) rozkwitają w odcieniach fioletu (jak np. "Mrs Edward Harding" - fot. z lewej), błękitu, bieli i różu (jak "Krasavitsa Moskvy"). Krzewy, zależnie od odmiany, osiągają wysokość 2,5- 4 m. Rozgałęziają się szeroko i często tworzą odrosty. Niektóre lilaki sprzedawane są jako drzewka na pniu. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych oraz częściowo zacienionych. Lubią gliniastą glebę, znoszą suszę. Latem wycinamy zaschnięte kwiatostany.
Fot.: Nadezda Stoyanova shutterstock

Kalina. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
W maju kwitnie kalina koralowa (Viburnum opulus) oraz jej odmiana "Roseum", zwana śniegową kulą. Obie osiągają wysokość ok. 4 m. Dobrze rosną w słońcu lub półcieniu, na lekko wilgotnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ich wrogami są mszyce (patrz ramka obok) i szarynki, które zwalczamy Decisem Ogród 015 EW.
Fot.: rodimov shutterstock

Żarnowiec Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną
Zielone proste pędy pokryte żółtymi kwiatami to cecha charakterystyczna żarnowca miotlastego (Cytisus scoparius) oraz jego licznych mieszańców, niekiedy o kwiatach czerwonych i pomarańczowych (poniżej odmiana "Lena"). Nie wszystkie znoszą mrozy. Wymagają słońca i piaszczystych gleb.
Fot.: SGM shutterstock
- Więcej o:
- wiosna
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Aukuba ogrodowy kroton. Uprawa i pielęgnacja
Jaki wybrać nawóz?
Sekator do gałęzi: jaki wybrać? Cięcie i przycinanie drzew i krzewów
Najwcześniejsze azalie i różaneczniki
Wiosenne kwiaty: cebulowe w doniczkach
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie
Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?