Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwsze rośliny kwitnące na balkonie wiosną [Miejscy ogrodnicy]

KJ, Alicja Gawryś

Czujesz wiosnę, ale nocą jeszcze zdarzają się przymrozki? Są rośliny, które już teraz możecie posadzić i cieszyć się kwitnącymi kwiatami na balkonie.

Bratki na balkonie
Bratki na balkonie
Fot. Flora Dania

Można już zrobić pierwsze obsadzenie donic i skrzynek balkonowych, ale tylko gatunkami, które dobrze zniosą obecną kapryśna aurę. Ziemia w pojemnikach nagrzewa się szybciej niż na rabatach, mury kumulują ciepło i osłaniają od wiatru. Wybrałam dla was rośliny, które pędzone są w szklarniach, ale już są dobrze zahartowane i wytrzymają temperatury nawet do -2 stopni. Jeśli się zdarzy, że będą zapowiadać mroźne noce to warto je wstawić do domu lub osłonić  rośliny kartonem, czy agrowłókniną.

Wczesną wiosną nawet mały pojemnik z kwiatami cieszy oczy, bo nie ma wokół żadnej konkurencji. Wystarczy kilka niewielkich roślin, aby całe otoczenie wyglądało świeżo i wiosennie.

Na dużą ilość kwiatów lepiej się nie nastawiać również ze względów praktycznych (mały pojemnik łatwiej zabezpieczyć przed mrozem). W dodatku, gdy w maju pojawia się typowa "balkonówka", uroda wiosennych gatunków blednie i trzeba je wymienić na pelargonie czy inne kwiaty, które ozdobią balkon do końca sezonu.

Bratki - i te wiekokwiatowe i te miniaturki - można je już kupić w każdej kwiaciarki, centrum ogrodniczym czy na bazarku.

Bratki na balkonie. Kompozycje
Bratki na balkonie. Kompozycje
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Jeszcze lepsze (bo odporniejsze na chłód) są stokrotki.

Stokrotki na balkonie
Stokrotki na balkonie
Fot. Flora Dania

Polecam też pierwiosnki mieszańcowe w bajecznych kolorach oraz różowiutki pierwiosnek kubkowaty. Są dostępne już od stycznia, ale w domu szybko tracą barwy i wigor, a chłód na balkonie pobudza je do zawiązywania nowych pąków i lepszego wybarwienia kwiatów.

Pierwiosnki na balkonie
Pierwiosnki na balkonie
Fot. Pixabay/CCO

Skrzynki można też obsadzić cebulową galanterią: miniaturowymi narcyzami i hiacyntami, które sprzedawane są teraz w doniczkach - lepiej kupić te w pąkach. Na balkonie na pewno pokwitną sobie dłużej, niż w domu.

Narcyzy na balkonie
Narcyzy na balkonie
Fot. Pixabay/CC0

Czasem daje się też "upolować" pędzone szafirki i przebiśniegi.

Przebiśnieg na balkonie
Przebiśnieg na balkonie
Fot. Tomek Ciesielski

Pędzonym tulipanom lepiej jest pod chmurką niż w domu

Kiedy się jeszcze trochę ociepli (albo ustaną chociaż przymrozki) możemy na balkonie umieścić pękate jaskry azjatyckie (jakież one mają mocne kolory!).

Skomentuj:

Pierwsze rośliny kwitnące na balkonie wiosną [Miejscy ogrodnicy]