Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogród wiejski. Rośliny jak u babci

dr inż. Małgorzata Mirgos z SGGW, KJ
Ogród wiejski pełen purpury i zółci - Fot. Wiktoria Głodowska

Ogród wiejski jak u babci to feeria barw. Ktokolwiek wspomina sielskie obrazki z wakacji spędzonych na wsiw dzieciństwie zapewne pamięta ten widok. Malowniczy krajobraz,w którym nie istnieje pojęcie nadmiaru bądź kiczu. Tradycyjny ogródek przyjmował zazwyczaj formę regularną, opartą na starannie wytyczonych,prostych grządkach, z wyraźnie widocznymi ścieżkami o nienagannej czystości.

Ogród wiejski

Możemy oczywiście ściśle trzymać się tego schematu, ale obecnie wiejskiemu ogródkowi nadaje się zdecydowanie lżejszą, nawiązującą do natury formę, gdzie kępy poszczególnych roślin tworzą bujny, kolorowy gąszcz. Przy zakładaniu ogródka jako bazę najlepiej potraktować rośliny wieloletnie (krzewy,byliny), które w kolejnych latach zostaną uzupełnione gatunkami jednorocznymi i dwuletnimi. Z czasem część roślin wysiewa się sama i naturalnie wypełnia wszelkie luki. Należy też zwrócić uwagę na wysokość docelową roślin. Zazwyczaj rośliny sadzimy tworząc kilka poziomów.

Malwa Double Scarlet - Fot. Shutterstock

Ogród wiejski rośliny wysokie:

Piwonie - Muecke/pixabay.com

Wiejski ogródek na balkonie w bloku z wielkiej płyty. Marzenia się spełniają

Ogród wiejski rośliny średnie:

U dzikich stokrotek zdarzają się okazy z zaróżowionymi kwiatami języczkowymi. - Fot. Shutterstock/B.Zhorov

Ogród wiejski rośliny niskie

Niezapominajki - shutterstock

Ogród wiejski rośliny uzupełniające

Lekkości rabatom dodadzą gatunki o przestrzennych, drobnych kwiatostanach :

Ogród wiejski rośliny o kolorowych kwiatach

Polski ogródek to obfitość barw, ale i kształtów. Bardzo oryginalnymi kwiatami charakteryzuje się:

Wiejski ogród kwiatowy

Istotną kwestią przy tworzeniu tradycyjnego ogródka jest zapewnienie ciągłości kwitnienia roślin, dlatego starajmy się łączyć je w ten sposób, by pojawiały się od wiosny do jesieni, wykorzystując dla wzbogacenia również rośliny cebulowe.U wielu gatunków pięknie kwitnąca część nadziemna zamiera bezpośrednio po kwitnieniu i trzeba to uwzględnić przy komponowaniu rabaty. Dla wzbogacenia ogródka warto dodać kilka elementów pachnących.

Ogród wiejski z XIX wieczną zabudową i niezwykłymi rzeźbami

Maciejka - Fot. WikimediaCommon

Wiejski ogród rośliny wonne

Ogród wiejski nowoczesny

Wiejski charakter ogródka nie oznacza, że roślinność z niego zaczerpniętą możemy zastosować tylko przy domu na wsi czy na działce. Wiele z nich sprawdzi się także w towarzystwie nowoczesnego budownictwa,szczególnie jeśli stworzymy z nich jednolitą gatunkowo rabatę, czy też żywopłot. Do tego celu można wykorzystać praktycznie każdy z wymienionych wcześniej gatunków, ale najlepiej nadają się byliny takie jak np.:

W medycynie alternatywnej nasturcję wykorzystuje się jako naturalny antybiotyk na schorzenia układu oddechowego, ponieważ eliminuje ona takie bakterie jak paciorkowce, wywołujące zapalenie oskrzeli czy choroby gardła - Fot. Shutterstock

Wiejski ogród na balkonie

Na balkonie dobrze sprawdzą się mniejsze rośliny, takie jak:

Niektóre typowo „wiejskie” kwiaty stały się popularne także w przestrzeni miejskiej. Do takich należy niewątpliwie kosmos,którego delikatne kwiaty wsparte na łodydze o pierzastych liściach w większym skupisku sprawiają wrażenie łąki.

Wiejski ogród łąka kwietna

Właśnie... łąka – jakże polska i swojska.Łąka kwiatowa jest rozwiązaniem idealnym dla mało zaawansowanego ogrodnika, który preferuje naturalne formy i ma potrzebę obcowania z kwiatami. Niewielkim wysiłkiem powstaje malowniczy, kwitnący dywan,który jest zdecydowanie mniej pracochłonny niż trawnik. Gotową mieszankę nasion można zakupić, ale łąka powstanie także gdy samodzielnie połączymy nasiona kosmosu z chabrem bławatkiem,rumiankiem, lnem, makiem polnym i kilkoma gatunkami traw. I koniecznie nie zapomnijmy o zrobieniu pięknego bukietu z zasadzonych kwiatów i wstawieniu do prostego wazonu...

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co posadzić w wiejskim ogródku?
Najciekawsze ogrodowe style. Ogród wiejski
Wiejski ogród na skarpie. Ogród z dzieciństwa

Skomentuj:

Ogród wiejski. Rośliny jak u babci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej