Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Hiacynt w doniczce (Hyacinthus), domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Katarzyna Jodłowska
Te specjalne wazony pozwalają na 'pędzenie' hiacyntów i eksponują urodę ich cebul oraz korzeni. - Fot. iBulb

Hiacynt zaraz po tulipanie jest niekwestionowanym królem wiosny. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie

Hiacynty zasługują na to, by zaprezentować pełnię ich urody - także tej części, która zwykle ukryta jest pod ziemią.

Jak wygląda hiacynt

Siła hiacynta zaklęta jest w jędrnej cebuli, zawierającej materiały zapasowe i skrywającej pąk kwiatostanowy. Gdy po zimie nadchodzą ciepłe dni, wyrasta on ze środka rozety wąskich liści. Wkrótce rozwijają się 20-30-centymetrowe grona różowych, fioletowych, niebieskich albo białych kwiatów. Do rarytasów należą odmiany żółte i łososiowe. Wszystkie intensywnie pachną.
Ich cebule często rosną na rabatach, pośród innych wiosennych gatunków. Pamiętajmy jednak, że u progu lata części nadziemne hiacyntów zamierają, a cebula zapada w stan spoczynku trwający aż do następnej wiosny.

Jak przedłużyć życie hiacynta

Kwiat hiacynta

Ma niezwykle okazałe kwiatostany, wysokości nawet 30 cm, składające się z kilkudziesięciu dzwonkowatych kwiatków, wydzielają intensywny, oryginalny zapach.Te intensywnie pachnące kwiaty cebulowe mogą mieć różne odcienie różu, niebieskiego i fioletu. Są też odmiany białe i kremowe. Gdy przekwitną, ich cebule można posadzić do gruntu, gdzie za rok znów zakwitną.

Hiacynty w domu

Zapasy substancji odżywczych zawarte w łuskach cebul sprawiają, że hiacynty łatwo dają się wybudzić ze snu. Ogrodnicy przygotowują je do kwitnienia już w styczniu i na przedwiośniu, dlatego kwitnące hiacynty są w sprzedaży przez cały ten okres. Dopóki na zewnątrz jest zimno, chętnie zdobimy nimi mieszkania. Ciekawym sposobem prezentacji tych roślin jest uprawa w szkle, z widocznymi korzeniami. Gdy się ociepli, hiacynty w pojemnikach mogą zdobić otoczenie domu i kwitną na rabatach.

Hiacynt a mitologia - znaczenie

Według mitologii greckiej Hiacynt był wielce urodziwym synem Amyklasa, króla Sparty. Kiedyś podczas ćwiczeń rzutu dyskiem z Apollem Hiacynt został zraniony w głowę, do czego ponoć przyczynił się Zefir, zazdrosny o młodzieńca. Hiacynt zmarł, ale zrozpaczony Apollo, chcąc zatrzymać ukochanego, wyczarował kwiat przypominający piękną głowę z bujnymi lokami. W starożytności, na pamiątkę tej tragedii, co roku odbywały się trzydniowe uroczystości, podczas których świętowano jego śmierć i odrodzenie.

Gdzie naturalnie występuje hiacynt?

Na naturalnych stanowiskach hiacynt wschodni (Hyacynthus orientalis) występuje w Azji Mniejszej, od Turcji po Palestynę, i ma niebieskie kwiaty. Należy do rodziny szparagowatych.

Hiacynt - kiedy kwitnie hiacynt

Kwitną długo, od kwietnia do maja, i to zdecydowanie obficiej od dzikich roślin tego gatunku. Dostępne w sprzedaży egzemplarze bywają białe, różowe, fioletowe, łososiowe, żółte i czerwone. Zdarzają się też okazy o pełnych kwiatach.
Uprawiane w doniczkach hiacynty to podpędzane odmiany ogrodowe. Ogrodnicy stwarzają im odpowiednie warunki, by zakwitały już na przełomie zimy i wiosny (jeśli robimy to w domu, wydają mizerniejsze kwiaty.)

Jakie hiacynty kupować

Rośliny warto kupować jeszcze z zielonymi kwiatostanami. Stojąc w cieple, szybko się bowiem rozwijają i przekwitają. Hiacynty muszą mieć dużo światła, w przeciwnym razie są wiotkie i ich główki ciążą ku dołowi. Nie wymagają pieczołowitej opieki - trzeba tylko dostarczać im umiarkowanych ilości wody. Nie warto ich nawozić.

Hiacynt [Prezentacja odmian]

Hiacynt w doniczce cena

Hiacynta można kupić najwcześniej w kwiaciarniach. W lutym pojawiają się już w supermarketach ogrodniczych w cenach od 5 - 10 zł za sztukę. Przed Wielkanocą można dostać rośliny w pięknych świątecznych kompozycjach za 20 - 30 zł.

Hiacynt w wazonie

Kwitnące hiacynty z efektownie rozwiniętymi korzeniami można przygotować samodzielnie. W tym celu jesienią cebule umieszczamy w lodówce, by się wychłodziły. Po 4-5 miesiącach wyjmujemy je i umieszczamy w naczyniach z wodą – najlepiej takich, jak na zdjęciach nr 2 i 3. Cebula powinna opierać się o brzeg, a wyrastające korzenie sięgać do wody tylko końcami. Wkrótce cebula pięknie zakwitnie.

 

Naczynia z matowego szkła kryją cebule i kłębowisko korzeni. - Fot. iBulb

Jak sadzić hiacynta?

Najważniejszą zasadą przy sadzeniu wszystkich roślin cebulowych jest umieszczanie cebul na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. W przypadku hiacyntów może się zdarzyć, że jedne cebule będą większe, a inne mniejsze (zależnie od odmiany). Te, które mają średnicę większą niż 14 cm, sadzimy, zachowując odstępy 18-20 cm. Nieco mniejsze, o średnicy 12-14 cm, umieszczamy w podłożu co 15 cm.
Natomiast cebule, które są mniejsze, można posadzić nawet w odległości 4 cm od siebie. Jeżeli w ogrodzie podłoże jest ciężkie i gliniaste, trzeba je rozluźnić, dodając torf i piasek. Rabatę zakładaną na piasku wzbogacamy próchnicą lub przygotowanym w ogrodzie kompostem. Cebule sadzone w doniczkach musimy regularnie podlewać, a zimą osłonić od spodu i po bokach, żeby rośliny nie przemarzły. Pojemniki warto na ten okres przenieść w zaciszny kąt ogrodu.

Jakie podparcie dla hiacynta

Dla uzyskania lepszej stabilności (hiacynt się łatwo przechyla) małą doniczkę z rośliną można włożyć do większej osłonki i obsypać np. torfem, keramzytem lub obłożyć mchem.

Hiacynt w doniczce

Jak długo kwitnący hiacynt będzie zdobić mieszkanie? To zależy jaka w nim panuje temperatura. Im chłodniej - tym hiacynty kwitną dłużej. Dlatego rośliny te świetnie się czują na przykład na werandzie, czy ganku, na którym jest kilkanaście stopni. Jeśli nie mamy takiego miejsca, postawmy kwiat na chłodnym parapecie lub przy oknie balkonowym.

Podlewanie hiacynta

Ważne jest też dbanie, by podłoże było stale wilgotne. Roślinę podlewamy w ten sposób, dopóki ma zielone liście.

Czy hiacynt powtórnie zakwitnie?

Jeżeli chcemy, aby hiacynty zakwitły w mieszkaniu zimą, trzeba o to zadbać jesienią. W tym celu w październiku sadzimy pojedyncze cebule w doniczkach wypełnionych czystym i przepuszczalnym podłożem, przykrywamy je centymetrową warstwą piasku, podlewamy i przenosimy do chłodnego miejsca na 6-8 tygodni, by cebule się ukorzeniły. Jeżeli wykiełkują, należy je okryć papierowym stożkiem i trzymać pod przykryciem do momentu pojawienia się pąków kwiatowych, regularnie podlewając. Gdy pąki kwiatowe będą widoczne, przenosimy rośliny do pokoju. Żeby kwiaty w pomieszczeniu utrzymały się jak najdłużej, trzymajmy je z dala od kaloryferów, w temp. do 20°C. Po przekwitnięciu kwiaty ścinamy i przenosimy w suche, chłodne miejsce. Wiosną można je posadzić do gruntu.

Hiacynt: kiedy sadzić cebulę?

Gdy mamy ogród, to jesienią sadzimy naszą cebulkę na rabacie (na głębokość równą wysokości cebuli pomnożonej przez 3). Do zimy powinna wypuścić korzenie i zadomowić się w ogrodzie. Przed nastaniem mrozów miejsce posadzenia obsypujemy korą i okrywamy kilkoma gałązkami z iglaków.
Następnej wiosny cebula wypuści liście i - jeśli będzie dostatecznie silna - także kwiatostan. Nie martwmy się jednak, jeśli nie zakwitnie. Nawieźmy ją (przy okazji wiosennego nawożenia innych roślin), a odbuduje swoje zapasy pokarmowe i zakwitnie... jeszcze następnej wiosny. Musimy cierpliwie czekać.
Jeżeli nie mamy ogrodu, a tylko balkon, cebulkę sadzimy w skrzynce lub dużej donicy (np. u stóp jakiegoś krzewu, który już w niej rośnie). Na zimę zabezpieczamy skrzynkę (np. okręcając jutą i ustawiając ją na kawałku styropianu), by cebulka nie zmarzła.

Ile razy kwitnie hiacynt?

Hiacynt kwitnie raz do roku - w ogrodzie i na balkonie wiosną.

Uprawa hiacyntów w ogrodzie

Pielęgnacja hiacyntów wiosną

W okresie wegetacji pamiętajmy o regularnym nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Hiacynty zimą - okrywanie, wykopywanie

Hiacynty są mrozoodporne ale w przypadku bardzo mroźnych zim należy je okryć. Miejsce z hiacyntami obsypujemy jesienią warstwą (3-4 cm) kory. W jednym miejscu mogą rosnąć przez 3-4 lata, jednak z powodu wysokiej wrażliwości na choroby zaleca się coroczne wykopywanie. Po wykopaniu cebule przechowujemy w chłodnym, przewiewnym i suchym miejscu.

Miejsce w ogrodzie

Cebule sadzimy we wrześniu.Hiacynt preferuje miejsca osłonięte przed wiatrem, słoneczne do półcienistych.

Jaka ziemia dla hiacyntów

Dobrze spulchniona, przepuszczalna, lekka, żyzna, próchniczna o odczynie od zasadowego do lekko kwaśnego. Unikajmy mocno zakwaszonych gleb, zbyt wilgotnych, o dużych wahaniach temperaturowych. Przed posadzeniem glebę możemy wzbogacić próchnicą lub kompostem. Nie sadźmy w miejscach po uprawie pomidorów, ogórków i truskawek.

Podlewanie hiacyntów

W okresie wegetacji ziemia musi być lekko wilgotnym; latem – sucha. Podczas podlewania starajmy się nie moczyć wierzchniej części rośliny unikając w ten sposób rozwojowi grzybów. 

Jak zabezpieczyć cebule przed chorobami

Cebule zaprawiamy przed posadzeniem w Grevicie 200 SL lub Topsinie M 500 SC.

Rozmnażanie hiacyntów

Aby rozmnożyć hiacynty należy ponacinać piętki cebul. W tych miejscach, po letnim przechowywaniu zawiążą się cebulki. Młode cebulki kwitną po 3-4 latach. Drugim sposobem jest rozmnażanie z nasion. Sadzonki kwitną po 6 latach i często różnią się od roślin matczynych.

Hiacynt po przekwitnięciu

Jeśli planujemy, że hiacynt z nami zostanie, zacznijmy go nawozić, gdy pod kwiatostanem pojawią się liście. Sam kwiatostan czerpie siłę z cebuli, a ponieważ jest ona wieloletnia, musimy pomóc jej zregenerować zapasy, które utraciła w czasie kwitnienia. Stąd konieczność zasilania. Najlepiej użyć nawozu dla gatunków kwitnących bądź nawozu uniwersalnego. Robimy z niego roztwór dwukrotnie słabszy od zalecanego przez producenta i podlewamy nim hiacynt raz na 10 dni.
Oczywiście taki przekwitły okaz nie zdobi już rośliny, możemy więc wynieść go do mniej reprezentacyjnego pomieszczenia.
Gdy liście zaczną żółknąć, zaprzestajemy nawożenia i podlewania. Teraz cebula zaschnie i zapadnie w stan spoczynku. Pozwalamy jej na to do września, października.
Hiacynty, podobnie jak narcyzy i krokusy, masowo pędzi się w szklarniach. W efekcie w sklepach już zimą można kupić okazy kwitnące albo z kwiatami w pąkach. Gdy taka roślina trafi do naszego mieszkania, należy ją regularnie podlewać - jej cebula będzie miała dość siły, by kwiaty się rozwinęły, czerpiąc z niej substancje zapasowe.
Liście hiacynta są nie tylko efektowne, ale odgrywają ważną rolę - to w nich zachodzi fotosynteza. Proces ten wymaga światła. Dlatego, gdy kwiaty już zaschną, a liście są jeszcze zielone, roślinę nadal trzymamy w jasnym miejscu, podlewamy i raz na 10 dni zasilamy słabym roztworem nawozu do gatunków kwitnących. Dzięki temu cebula się wzmocni. Kiedy liście zżółkną, obcinamy je i przestajemy roślinę podlewać. Cebulę przechowujemy w domu i wczesną jesienią sadzimy w gruncie. Nie zdziwmy się, gdy za rok wyrosną z niej tylko liście - to znak, że w cebuli wyeksploatowanej pędzeniem nie powstał jeszcze pąk kwiatowy. Taka roślina zakwitnie w kolejnych latach.

Z jakimi kwiatami sadzić hiacynty

Najlepsze efekty można uzyskać, sadząc cebule hiacyntów w grupach, tak aby tworzyły widoczną z daleka barwną plamę. Rośliny te doskonale prezentują się pod koronami drzew i krzewów liściastych, na brzegach rabat i w ogrodach skalnych. Ale można je również z powodzeniem sadzić w dużych pojemnikach - najładniej wyglądają w glinianych, drewnianych i wiklinowych - i ozdabiać nimi tarasy, ciepłe balkony lub schody prowadzące do domu. Hiacynty warto także łączyć z innymi gatunkami roślin cebulowych. Doskonale komponują się z tulipanami, narcyzami i szafirkami, które kwitną w tym samym czasie. Ciekawy efekt daje również połączenie hiacyntów z roślinami sezonowymi, takimi jak bratki i stokrotki, oraz bylinami (niezapominajki, przylaszczki, pierwiosnki).

Hiacynt wodny - uprawa

Jeśli chcemy zacząć przygodę z roślinami wodnymi, nie musimy od razu budować stawu. Wystarczy taras, a nawet balkon z misą lub cebrzykiem. Na początek warto wybrać gatunki o najmniejszych wymaganiach. Takie są rośliny pływające, np. rzęsa wodna, żabiściek czy właśnie hiacynt wodny.
Ziemia w podłożu jest wystarczającym źródłem składników pokarmowych dla kwiatów wodnych. Jeżeli sadzimy je w samym piasku, pod korzenie lub kłącza wkładamy tabletki lub specjalne kulki nawozowe ze sklepów akwarystycznych.
W większych oczkach, zakładanych w ogrodzie, podczas dobierania roślin zwróćmy uwagę, jaką zbiornik ma powierzchnię, głębokość oraz ukształtowanie dna. Jeśli został podzielony na różne strefy głębokości, mamy większą swobodę - gatunków nie może być jednak zbyt dużo. Pamiętajmy też, że w izolowanych ogrodowych oczkach poza zbiornikiem jest sucho z powodu braku podsiąkania wody (nie ma tzw. strefy wilgotnej). Dlatego wszelkie rośliny wodne musimy sadzić w obrębie zbiornika.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wiosenne kwiaty doniczkowe
Wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie. Kiedy sadzi kwiaty wiosenne?
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty doniczkowe. Rośliny cebulowe w domu

Skomentuj:

Hiacynt w doniczce (Hyacinthus), domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej