Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hiacynt wschodni

Hyacinthus orientalis

Encyklopedia roślin: Hiacynt Woodstock  Kwiaty cebulowe

Hiacynt (Hyacinthus orientalis). Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna, zimująca w gruncie, w Polsce może przemarzać. Kwiaty silnie pachnące, zebrane we wzniesione, gęste lub luźne grona. Liście odziomkowe równowąskie. Owoc- torebka.

Rozmiary Wysokość 20-30 cm.

Gatunki i odmiany Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) - od tego gatunku pochodzą wszystkie współczesne odmiany hodowlane, kwiaty w luźnych gronach na pędach długości 20 cm, barwy białej, różowej, czerwonej, żółtej, fiołkowej lub niebieskiej. 'Borah' - odmiana o perłowo niebieskich kwiatach, 'Pink Pearl' - kwiaty ciemnoróżowe, 'Carnegie' - kwiaty białe w gęstych gronach, 'Yellow Hammer' i 'City of Harlem' - kwiaty żółte, 'Hollyhock' - odmiana o kwiatach pełnych, czerwono-różowych.

Kwitnienie Hiacynty nie pędzone kwitną od późnej zimy do wczesnej wiosny, pędzone od Świąt Bożego Narodzenia do późnej zimy. Uprawiane w gruncie kwitną w połowie wiosny (IV-V). Kwiaty utrzymują się przez okres 3-4 tygodni.

Wymagania Gleba żyzna, przepuszczalna. Stanowisko słoneczne i osłonięte.

Uprawa i pielęgnacja Cebule sadzimy w gruncie pod koniec IX i w X, na głębokość 10-20 cm. Okrywamy na zimę warstwą kory, słomy, etc. W jednym miejscu mogą przebywać przez wiele lat, o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Hiacynty można też uprawiać, wykopując je na przełomie VI/VII (cebule przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu) i sadząc w tym samym roku jesienią, co zmniejsza ryzyko porażenia przez choroby grzybowe i bakteryjne. Cebule pędzimy od połowy XI do początku V, w tym celu sadzimy je od połowy IX do połowy XII i umieszczamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 8-10 tygodni, a następnie przenosimy do ciepłego i jasnego pomieszczenia (18-23oC), gdzie zakwitną po 3-4 tygodniach.

Rozmnażanie Cebule przybyszowe- nacinanie lub drążenie piętki cebul matecznych (5 letnich) powoduje liczne wytwarzanie cebul przybyszowych (w VII), sadzonki z łusek cebul z kawałkiem piętki, sadzonki liściowe, nasiona.

Cięcie Ścinamy kwiatostany po przekwitnięciu.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy w małych ilościach, gdy wiosna i jesień są bezdeszczowe. Nawozimy nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

Choroby i szkodniki Większość chorób spowodowana jest nadmierną wilgotnością podłoża. Szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, mokra zgnilizna cebul, mozaika hiacynta, nekroza, ospowatość cebul, rozdęte i żółte liście powoduje miękka zgnilizna cebul, żółta bakterioza hiacynta i zgnilizna korzeni. Rozkruszki, węgorki.

Zastosowanie Rośliny ozdobne uprawiane w pojemnikach, na rabatach i kwietnikach, jako obwódki. Popularne rośliny doniczkowe. Nadają się na kwiat cięty. Wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym.

1 z 6Encyklopedia roślin: Hiacynt Woodstock  Kwiaty cebulowe
2 z 6Encyklopedia roślin: Hiacynt Apricot Passion  Kwiaty cebulowe
3 z 6Encyklopedia roślin: Hiacynt Top White  Kwiaty cebulowe
4 z 65.0.2
Fot. FLORA DANIA
5 z 6Hiacynt Delf Blue. Kwiaty cebulowe
Fot. www.cebule.pl
6 z 6Encyklopedia roślin: Hiacynt Hollyhock  Kwiaty cebulowe