Skrzydłokwiat (Spathiphyllum). Jak go prawidłowo pielęgnować?
Skrzydłokwiat jest w czołówce roślin filtrujących powietrze. Każdy powinien mieć go w swoim domu. Ma piękne liście i wyjątkowe kwiaty. Podpowiadamy jak go prawidłowo pielęgnować.
Srzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest wyjątkową rośliną doniczkową o pięknych liściach i białych dekoracyjnych kwiatach, które poprzez swój kolbowaty kształt przypominają kwiaty anturium. Pojawiają się przez całe lato, ale jeśli mają zapewnioną wysoką wilgotność to możemy się nimi cieszyć również zimą. Kwiaty długo pozostają dekoracyjne na roślinie. Jeśli zaczynają się zielenić to znak, że przekwitają i należy się ich pozbyć by nie obciążać rośliny produkcją nasion. W produkcji szklarniowej kwiaty wykorzystywane są na bukiety poprzez swoją wyjątkową trwałość.
Skrzydłokwiat cena
Kupując roślinę warto wybrać okaz kwitnący z dużą ilością pąków kwiatowych, o intensywnie zielonych, błyszczących liściach. Cena skrzydłokwiatów zależna jest od wielkości sadzonki np. 65 cm można dostać za 30 zł.
Skrzydłokwiat choroby
Najczęstszym zmartwieniem posiadaczy skrzydłokwiatów są:
- przedwczesne usychanie liści czego powodem jest zbyt suche powietrze. Wówczas należy wspomóc roślinę zraszając zraszając jej liście.
- Suche powietrze sprzyja również rozwojowi przędziorków - na liściach pojawiają się mozaikowate żółte plamy na liściach. Pomaga zachowanie odpowiedniej wilgoci i zastosowanie preparatów przędziorkobójczych.
- plamistość liści skrzydłokwiatu (więdnięcie dolnych liści, na liściach ciemnobrązowe plamy z jasną obwódką) oraz pierścieniowa plamistość liści (na liściach występują wodniste, jasnobrązowe, okrągłe plamy, które z czasem mogą się wykruszać). Skuteczne w walce będzie Topsin M 500 SC lub biopreparatami takimi jak np. Bioczos, Biochikol, Biochitan.
Dlaczego więdnie skrzydłokwiat? [Porada eksperta]
Skrzydłokwiat podlewanie
Roślina lubi wilgotne powietrze, więc warto jej zakurzone liście przecierać z kurzy i zraszać. Latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu a zimą można ograniczyć się do 1 razu.
Skrzydłokwiat uprawa
Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie. Lubi wilgotne powietrze, ale też dobrze znosi krótkotrwałe susze. Najlepsze miejsce dla niego to półcień bez bezpośredniego słońca. Optymalne temperatury to 18-25°C.
Skrzydłokwiat odmiany
Wszystkie odmiany są podobne, ale różnią się wielkością.
- Niskie dorastają do kilkunastu centymetrów: np. odmiany Mauna Loa,Yess.
- Średnie mają ok 40 cm wysokości np. odmiana Chopin, Cissy
- Wysokie (70 – 150 cm):np. odmiany Sweet Chico, Sensation, Jumbo
- Pachnąca odmiana Sweet Paco ma kwiaty pachnące o poranku
Skrzydłokwiat przesadzanie
Młode okazy warto przesadzać co rok (wiosną) do większej doniczki. Jeśli kwiat się rozrósł można go podzielić i przesadzić do nowych doniczek. Starsze skrzydłokwiaty rośliny wystarczy przesadzać co 2 - 3 lata.
Skrzydłokwiat olbrzymi
Skrzydłokwiaty olbrzymie dorastają nawet do 70 cm wysokości (odmiany Chopin, Sweet Chico, Sensation, Jumbo). Ich kwiaty są białe, niekiedy lekko zielone i utrzymują się 2 -3 miesiące.
Skrzydłokwiat, begonia, szlumbergia - kwiaty doniczkowe lubiące zimę
Skrzydłokwiat Wallisa
Skrzydłokwiat ma 50 gatunków. Jeden z nich został nazwany na cześć niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Pierwotnie występował w Kolumbii i Wenezueli, ale dziś jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.
Skomentuj:
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum). Jak go prawidłowo pielęgnować?