Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny doniczkowe lubiące zimno: skrzydłokwiat, begonia, szlumbergia...

Magda Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Niektóre rośliny uprawiane w doniczkach właśnie teraz rozchylają pąki, umilając nam czas oczekiwania na wiosenne kwiaty. Poznaj rośliny domowe, które lubią zimno.

Begonia królewska
Begonia królewska
Fot. Shutterstock/Bozhena Melnyk

Kwiaty doniczkowe lubiące zimno

Lepiej znosimy jesienne i zimowe szarugi, gdy przebywamy w otoczeniu żywych kwiatów. Na szczęście nie wszystkie uprawiane w doniczkach gatunki podporządkowują się nakazom aury i choć słońca mają teraz jak na lekarstwo, zakwitają w najlepsze. Jesienią obsypują się mnóstwem pąków zwłaszcza te rośliny, które ogrodnicy w specjalnych warunkach przygotowują do sprzedaży w jesienno-zimowym sezonie. Ich asortyment z roku na rok staje się coraz bogatszy. Warto sprawić sobie choć jedno takie "lekarstwo" na jesienną chandrę. Nie kosztuje wiele i działa zwykle do wiosny, a bywa, że i dłużej.

Na zakupy najlepiej się wybrać teraz. Kiedy nadejdą mrozy, rośliny - nawet opatulone kilkoma warstwami grubego papieru - w czasie transportu często przemarzają.

Rośliny lubiące zimno - pielęgnacja

W domu należy okazać im więcej troski niż okazom kupionym wiosną i latem. Kwitnące rośliny są wyjątkowo mało odporne na wszelkie niekorzystne warunki. W mieszkaniach jest im za ciemno i za sucho - szczególnie gatunkom pochodzącym z wilgotnych lasów tropikalnych. Trzeba więc znaleźć im miejsce na widnym parapecie, z dala od mocno rozgrzanych kaloryferów, i zapewnić wilgoć w powietrzu. W suchych pomieszczeniach powinny być często podlewane, gdyż torfowe podłoże szybko traci wilgoć. Odpowiednią wilgotność łatwiej utrzymać w chłodnych pokojach; trzeba tam głównie uważać, by nie zalać korzeni.

Do prawidłowego długotrwałego rozwoju rośliny potrzebują też pokarmu, należy je więc zasilać nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej tzw. zimowymi, według zaleceń producenta. Dopiero gdy przestaną pojawiać się nowe pąki, trzeba dać roślinom odpocząć, ograniczając podlewanie i zaprzestając nawożenia.

Begonia

Pełna jej polska nazwa - begonia zimowa (po łacinie Begonia elatior) - wskazuje, że roślina ta chętnie zakwita późną jesienią i zimą, ale pełną krasę może zachować niemal przez rok. Wprawdzie po przyniesieniu do domu jej nowo zawiązane kwiaty są mniejsze i mniej liczne, ale - zwłaszcza jeśli uszczykujemy wierzchołki przekwitłych pędów - po pewnym czasie znów ochoczo zawiązuje pąki. Nowe jej odmiany są wprost przepiękne. Ujmują mnogością płatków, zazwyczaj jaskrawo żółtych, różowych lub czerwonych, oraz ciemną zielenią błyszczących liści. Pamiętajmy, że begonie są podatne na chorobę grzybową - szarą pleśń, która rozwija się w wilgotnym środowisku. Dlatego szkodzi im moczenie pędów oraz zbyt dużo wilgoci w powietrzu.

Szlumbergera, zwana potocznie grudnikiem
Szlumbergera, zwana potocznie grudnikiem
Fot. Shutterstock

Szlumbergera

Nazywana jest grudnikiem albo kaktusem bożonarodzeniowym, bo zakwita na początku zimy. W pełnej krasie możemy ją podziwiać blisko dwa miesiące. Jak przystało na prawdziwy kaktus, nie tworzy liści, lecz spłaszczone członowane pędy. Natomiast upodobania ma nietypowe. Zimą i latem potrzebuje ciepła (20°C) i stale wilgotnego podłoża. Odpoczywa po kwitnieniu oraz w październiku, gdy wiąże (w temp. 10-12°C) pąki kwiatowe.

O_Lypa shutterstock
Fiołki afrykańskie zasilamy nawozem płynnym do kwitnących roślin domowych.
Fiołki afrykańskie zasilamy nawozem płynnym do kwitnących roślin domowych./Fot.: O_Lypa shutterstock

Fiołek afrykański

Odmian ma bez liku. Tylko niektóre urodą przypominają fiołki ogrodowe (nie jest z nimi spokrewniony - botaniczna nazwa rośliny to Saintpaulia). Kwiaty mogą być pełne lub półpełne, o brzegach w rozmaitych odcieniach różu, błękitu i fioletu, dwubarwne lub śnieżnobiałe, liście też mają różne kształty i wzory. Miniaturki dorastają do 5 cm, największe odmiany - do 30 cm. Fiołki afrykańskie nie lubią moczenia liści i ostrego słońca, bo pokrywają się wówczas białymi plamami. Można je łatwo rozmnożyć, choćby z listka. Warto to robić, bo młode rośliny mają znacznie ładniejszy pokrój niż kilkuletnie okazy.


Anturium
Anturium
Fot. Shutterstock/Marina Rich

Anturium

Popularność zdobyło jako oryginalny kwiat cięty o wyjątkowo długiej, nawet miesięcznej trwałości. Jeśli kupimy je jako roślinę doniczkową, piękny "bukiet" możemy mieć praktycznie przez cały rok. Szczególnie lubiane są odmiany o czerwonych kwiatach (uważa się je za symbol gorących uczuć), choć równie efektownie prezentują się też inne: różowe, kremowe lub zielonkawe. W czasie gdy grzeją kaloryfery, trzeba dbać, by roślinom nie brakowało wilgoci w powietrzu.

Cyklamen
Cyklamen
Shutterstock.com

Cyklamen

Wśród bardzo wielu różnorodnych odmian każdy znajdzie swego faworyta, np. prawie półmetrowego olbrzyma lub kilkunastocentymetrową miniaturkę. Kwiaty cyklamenów są białe, różowe, fioletowe lub purpurowe, bywają także dwubarwne. Jedne ujmują skromnością, inne epatują fryzowanymi falbankami płatków. Liście też bywają nader urodziwe dzięki jasnym wzorom ładnie rozłożonym na ciemnozielonej powierzchni. Dolna ich strona zwykle jest przesycona purpurą. Cyklameny lubią, gdy wlewa się im wodę na podstawkę. Trzeba to robić regularnie, bo szybko więdną (zwłaszcza pąki i kwiaty). Rośliny te dość dobrze znoszą suche powietrze, byle nie było ono zbyt ciepłe.

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat
Shutterstock.com

Skrzydłokwiat

To roślina dla tych, którzy przedkładają spokojne biało-zielone kompozycje nad feerię barw. Skrzydłokwiat bowiem swoje podobne do żagielków kwiaty ma wyłącznie w białym kolorze. Jeśli zmieniają barwę, to na zielonkawą. Jest to jedna z roślin doniczkowych najlepiej tolerujących niedobór światła. Można więc dekorować nią cieniste zakątki naszych mieszkań. W chłodnych pomieszczeniach nie potrzebuje wiele wody, trzeba więc uważać, by nie zalać korzeni. Jest to bowiem najczęstsza przyczyna niepowodzeń w uprawie tej rośliny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe lubiące zimno: skrzydłokwiat, begonia, szlumbergia...