Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tojeść w ogrodzie - pielęgnacja

Jacek Marcinkowski, autor jest pracownikiem Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie.

Tojeści nie należą do ogrodowej arystokracji - nie mają wielkich kwiatów ani wspaniałych liści. Jednak te skromne byliny, jeśli tylko zapewnimy im wilgoć, kwitną niestrudzenie przez całe lato.

Tojeść bukietowa (Lysimachia thyrsiflora)
Tojeść bukietowa (Lysimachia thyrsiflora)
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Gdyby przypisywać roślinom ludzkie cechy, można by powiedzieć, że tojeść (Lysimachia) lubi ubierać się na żółto. W tym kolorze są gwiazdkowate kwiaty większości uprawianych w Polsce gatunków, a także liście niektórych odmian. Tylko nieliczne tojeści "wybrały'' biel, róż bądź purpurę.

Zagraniczne i krajowe

Kto raz posadzi tojeść, może mieć pewność, że będzie ona ozdobą ogrodu przez wiele lat. Należy bowiem do tych "przebojowych" roślin, które łatwo się rozrastają. Zawdzięcza to - zależnie od gatunku - podziemnym rozłogom bądź rozesłanym po ziemi pędom, które mają zdolność do zakorzeniania się.

Uprawiane w ogrodach ozdobne gatunki tojeści pochodzą z Azji lub Ameryki, ale są wśród nich także takie, które rosną dziko w Polsce.

Niektóre tojeści uprawia się w ogrodach od XIX wieku, inne dopiero niedawno trafiły do produkcji kwiaciarskiej, a kilka rarytasów, m.in. tojeść ciemnopurpurową (L. atropurpurea) i krótkokłosową (L. brachystachys), znajdziemy tylko w ogrodach kolekcjonerów.

Gdzie je posadzić

Kupując tojeść, warto wybrać kilka gatunków o różnym pokroju i powierzyć im różne funkcje w ogrodzie. Tojeści o wzniesionych pędach sadzimy przede wszystkim na rabatach pośród innych kwitnących latem bylin o podobnych wymaganiach, takich jak bodziszki (Geranium), pysznogłówki (Monarda), rdesty (Polygonum) i pierwiosnki (Primula).

Najwięcej zastosowań znajdziemy dla tojeści o płożących pędach. Rośliny te świetnie się sprawdziły w uprawie w pojemnikach zestawione z różnymi kwiatami sezonowymi, a także w wiszących doniczkach i koszach.

Niewiele im potrzeba

Tojeści nie sprawiają kłopotów w uprawie, warto jednak poznać ich wymagania, bowiem zadbane bujniej się rozrastają i obficiej kwitną.

  • Podłoże. Większość gatunków występuje w naturze w miejscach wilgotnych, a niektóre - nawet podmokłych. W podobnych warunkach dobrze rosną też w ogrodzie. Jednocześnie rośliny te odznaczają się sporą tolerancją (np. tojeść rozesłana może rosnąć zarówno na mokrym brzegu jeziorka, jak i na rabacie). Przed sadzeniem roślin warto przekopać ziemię z kompostem lub - jeśli jest zbyt zwięzła - z torfem i piaskiem. Zapewni to tojeściom lepsze warunki do rozrastania się. Podłoże dobrze jest wyściółkować korą (zatrzymuje wilgoć) i co roku wiosną wzruszyć ziemię, aby ją napowietrzyć. W czasie upałów rośliny te trzeba koniecznie podlewać.

  • Światło. Ogromną zaletą tych roślin jest to, że można je uprawiać zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, a niektóre nawet w cieniu.

  • Dodatkowe zabiegi. Odmiany tojeści o żółtych liściach wybarwiają się najintensywniej na najmłodszych przyrostach. Pędy tych odmian warto uszczykiwać, by pobudzić je do wytwarzania wielu młodych gałązek.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Tojeść w ogrodzie - pielęgnacja