Jeż - jak zwabić go do ogrodu?

Jeż europejski

Jeż europejski (Fot. Shutterstock)

Żaden gospodarz ogrodu nie powinien się zjeżyć, gdy zadomowi się u niego jeż. Trudno bowiem o drugie zwierzę, które byłoby tak niekłopotliwe i pożyteczne zarazem, a przy tym tak sympatyczne.
Tępiciel owadów, w tym wielu ogrodowych szkodników, a także ślimaków do ogrodów wręcz się garnie. Nie powoduje żadnych szkód wśród roślin. Jest zresztą powszechnie lubiany, a w Anglii istnieje nawet towarzystwo zajmujące się jego ochroną.

Mówiąc "jeż" mamy na myśli jeża europejskiego zasiedlającego większą część naszego kontynentu, a nawet kawałek Azji, wystepującego też np. w Nowej Zelandii, gdzie został przywieziony i gdzie się rozmnożył. Ale nie brak na świecie innych gatunków, jak np. jeż uszaty (Azja), somalijski (Afryka Południowa), czy pustynny (pas afrykańsko-azjatyckich pustyń).

Jeż to bliski krewniak kreta i ryjówki. Prawie nie jada pokarmu roślinnego. To, że zbiera jabłka i nakłute na kolce przenosi do kryjówki, należy włożyć między bajki. O oryginalnych zwierzętach ludzie zawsze opowiadali rozmaite historie. Może się oczywiście zdarzyć, że podczas penetrowania sadu jeż obarczy się niechcący owocem, który wbije się w jego kolczaste owłosienie. Nic ponadto.

Właśnie z tych kolców jeż słynie. Ma ich na ciele około pięciu tysięcy. Są to przekształcone włosy, złożone z tej samej substancji co nasze włosy i paznokcie - z białka zwanego keratyną. Tak jak włosy wyrastające z cebulek, mają 2-3 cm długości i około 2 mm średnicy. Kolce są u dołu delikatne i elastyczne. Pozwala to jeżowi poruszać nimi, ustawiać je na sztorc lub składać. Kolce stanowią znakomitą obronę przed wrogiem. Wiele zwierząt jeży się na widok tego niewielkiego, mierzącego około 30 cm długości ssaka, a on dzięki kolcom pozostaje bezpieczny.

Jeże mają zwyczaj zwijania się w kulkę. Pozwala na to specjalny system mięśni, a zwłaszcza ukryty tuż pod skórą tzw. mięsień okrężny. Jest bardzo elestyczny, co pozwala zwierzęciu pozostać nawet bardzo długo w takiej, z naszego punktu widzenia skrajnie niewygodnej, pozycji. Jest wtedy prawie całkiem owinięty ochronną powłoką, zostaje tylko niewielka szczelina na podbrzuszu, umożliwiająca oddychanie. Jeż zwija się w obliczu niebezpieczeństwa. Gdy ono minie, rozwija się powoli, ukazu jąc pozbawiony kolców, wydłużony pyszczek. Jeż chętnie namaszcza śliną swe kolce, które łatwo i szybko wysychają. Zostają na jego grzbiecie przez całe niemal dziesięcioletnie życie, bo zwierzątko nigdy nie linieje.

Kolczasta sierść przed zimnem jeża nie chroni i już w październiku zwierzątko zapada w sen. W kwietniu, gdy się obudzi, zaczynają się gody. Samce walczą o partnerki, przy czym mniej im się przydają kolce, a bardziej zęby i łapy. Zwycięski samiec oddaje się zalotom. Rytuały godowe jeży i ich życie w ogóle o tyle trudno obserwować, że są to przysłowiowe nocne marki. Czasem jednak, zwłaszcza po ciepłym letnim deszczu, wylegają z ukrycia na trawniki i alejki także w dzień.

Jeż chętnie zamieszka, a nawet rozmnoży się w ogrodzie, także tym zagospodarowanym, jeśli tylko prowadzony jest zgodnie z zasadami ekologii. Muszą się tam znaleźć dziksze zakątki, a przede wszystkim właściciel nie może nadużywać chemicznych środków ochrony roślin, które są śmiertelnym niebezpieczeństwem dla jeży, zwłaszcza młodych, kilkumiesięcznych. Pestycydy i nawozy to przyczyna niemal jednej czwartej zgonów tych zwierząt.

Jeż lubi zarośnięte zakątkiCo ma jeż wspólnego z jeżyną, oczywiście poza kolcami? To, że lubi się ukryć w jeżynowym gąszczu. Ale zarośla niekoniecznie muszą być kolczaste. Jeż unika suchych lasów sosnowych, a także miejsc nadmiernie wilgotnych i bagnistych. Wybiera obszary o charakterze parkowym, umiarkowanie wilgotne, bujnie zakrzewione, z gęstym zielonym runem. Drzewa i krzewy liściaste są dlań ważne, bo żeru szuka w ściółce z opadłych liści, z których buduje też gniazdo. W bujnie zarośniętych miejscach czuje się bezpiecznie. Kto chce utrzymać jeża w ogrodzie, zrobi najlepiej, jeżeli zostawi mu tu kąt, gdzie będzie mniej intensywnie gospodarować. Powinny tam rosnąć rozmaite mniej użyteczne rośliny tworzące zwarty busz, a trawy nie powinno się wykaszać. Mogą leżeć ścięte gałęzie, może być magazynowany kompost. Pożądany jest zbiornik wodny, bo jeże umieją pływać i nie gardzą kąpielą, a brzegi stawu zwykle obfitują w owady i dżdżownice.

Przytulny domek dla jeża na zimę

Jeż potrafi sprawnie przesmyknąć się przez każde ogrodzenie. Jeżeli już zadomowi się w naszym ogrodzie, warto obok jego zakątka zachować niewielką wykoszoną polankę, gdzie czasem wyjdzie i pozwoli nam się przez chwilę poobserwować.

Zbliża się czas, gdy jeże zapadają w hibernację. Długość trwania snu zimowego zależy od klimatu: w Nowej Zelandii trwa zaledwie kilka tygodni, a u nas około pół roku. Już w środku lata jeże traktują swoje organizmy jak spiżarnie i objadają się bez umiaru, gromadząc tłuszcz. Jesienią jeż potrafi ważyć ponad kilogram, a gdy się obudzi wiosną - zaledwie 300 g. Do snu przygotowuje sobie gniazdo z liści i traw umocowane patykami. Najpierw gromadzi stertę liści, wciska je w gąszcz, a potem wygniata w nich niszę. Możemy zrobić mu domek ze skrzynki o wymiarach 30 x 30 x 40 cm. Powinien mieć dwa wejścia, a w górnej ściance należy wywiercić otworki doprowadzające powietrze. Skrzynkę dobrze jest umieścić wśród gęstych krzewów, w stosie gałęzi zostawionych na zimę, w grubej ściółce z liści. W naturze zimowe legowiska jeży zapewniają im nawet przy tęgim mrozie temperaturę powyżej 0°C.

Niech się poczuje jak w domu

Nic nie stoi na przeszkodzie, by jeże zadomowiły się w naszym ogrodzie. Będziemy z tego mieć same korzyści: jeż tępi owady, zwłaszcza chrząszcze (wśród których jest wiele szkodników), a także niszczące uprawy ślimaki, usuwa padlinę drobnych zwierząt - ptaków, gryzoni czy płazów. Strat natomiast nie powoduje. Tylne nogi przystosowane są wprawdzie do kopania w ziemi, ale nasze jeże prawie nie kopią nor, nie zryją więc ogrodu (zostawią to kretom). Nie ma też obaw, by pojawiły się gromadnie, są to bowiem zdeklarowani samotnicy. Jeże mogą mieć pchły i kleszcze, więc lepiej nie brać ich do rąk. Nie należy też przynosić ich do domu. Pod dachem jeż nie jest pożądanym współlokatorem, bo w nocy tupie, furczy, sapie i fuka. Jeże są zresztą objęte ochroną gatunkową, więc przynoszenie ich do domu jest niezgodne z prawem.

Dieta jeża

Ponad połowa menu jeża to wszelkiego rodzaju owady. Piątą część jadłospisu stanowią ślimaki. Ale jeż nie pogardzi też drobnymi zwierzętami, np. pisklętami ptaków, myszami, dżdżownicami. Znany jest również z polowań na żmije, czemu oddaje się z pasją. Co ciekawe, jest odporny nie tylko na jad tych gadów, ale też na wiele innych toksyn (choć nie na pestycydy). Może bez szkody dla swego organizmu przyjąć dawkę arszeniku, która zabiłaby pluton żołnierzy!

Czy zwierzęta widzą tak samo jak ludzie?owadyFot. Red

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykłade-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Szczotka uniwersalna Solid, ok. 74 zł, Fiskars Liście lecą z drzew
 • Parch na liściu pigwowca Choroby i szkodniki w październiku
 • szkodniki owoców Choroby i szkodniki na owocach
Komentarze (5)
Jeż - jak zwabić go do ogrodu?
Zaloguj się
 • rikol

  Oceniono 4 razy 4

  Jesli ktoś chce mieć jeża, nie powinien W OGÓLE używać pestycydów!!! Pestycydy zabiają owady, którymi jeże się żywią. Jeśli jeż zje takiego owada, może umrzeć. To samo dotyczy ślimaków, żadnych kulek na ślimaki! Wiele porad jest na stronie angielskiego stowarzyszenia przyjaciół jeży. W ogrodzeniu ogrodu muszą być dziury 13cm x 13 cm, żeby jeż mógł wyjść. Im mniej się pracuje w ogrodzie, tym lepiej, jeż chce mieć spokój. zgrabionych liści nie należy wyrzucać, ale ułożyć na kupkę w kącie ogrodu, tam jeż może przezimować. NIE PALIĆ LIŚCI!!! W środku może być jeż! Oczko wodne natomiast powinno mieć taki brzeg, żeby łatwo było z niego wyjść. Brzeg nie powinien być stromy, żeby jeż i inne zwierzęta się nie utopiły. Oczko powinno mieć ponad 1m głębokości, wtedy będą w nim mogły zimować żaby.

 • Maria Urbaniak

  Oceniono 18 razy -12

  wystawiac w miseczce troche mleka, pilnować aby nie kwasniało, zapach mleka przyciaga jeże, do moiego ogródka przyszedł jeż i wypijał mleko wystawiane dla kotka, i tak mu zostało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX