Wiewiórka pospolita - zaproś ją do ogrodu
Wiewiórka pospolita jest jednym z najbardziej lubianych dzikich zwierząt. Nic dziwnego: ma miękkie rude futerko, wyraziste oczy, wdzięk i zręczność, a do tego ufność wobec człowieka.














Wiewiórka pospolita
Wiewiórki w Polsce
Wiewiórka ruda (Sciurus vulgaris)
Gdzie mieszka wiewiórka? W ptasim gnieździe albo dziupli
Jak zwabić wiewiórkę do ogrodu
Wróg wiewiórki
Choć zręczna i obdarzona ostrymi zębami, wiewiórka ma wrogów. Bodaj największym jest kuna. Potrafi doścignąć wiewiórkę zarówno na wiotkich gałęziach, jak i na ziemi, często też atakuje śpiącą w gnieździe. Wywiązuje się walka, w wyniku której zwykle oba zwierzaki spadają na ziemię, tworząc kłębowisko, ale wiewiórka tylko wyjątkowo wychodzi z niego żywa. Jej groźnym wrogiem jest też jastrząb i inne ptaki drapieżne. Atakuje znienacka. Potrafi niepostrzeżenie polować w pobliżu ludzkich siedzib i bywa częstym gościem w ogrodzie, chociaż tego nie zauważamy. Dla wielu jastrzębi wiewiórki są stałą pozycją w jadłospisie. Natomiast w pobliżu domostw ich wrogami są koty. Zagrażają zwłaszcza młodym wiewiórkom i bywa, że jeden kot zabija wszystkie z gniazda mimo rozpaczliwej obrony ze strony matki.
Ale i wiewiórka bywa drapieżnikiem. Nie przepuści pisklętom ani jajkom w gniazdach. Jada też owady, małe żabki, jaszczurki. Kto ma ptasie budki lęgowe, powinien je zabezpieczyć przed wiewiórką. Wystarczy, jeżeli skrzynki przeznaczone dla sikorek, mazurków czy pleszek będą miały odpowiednio mały otwór wlotowy - o średnicy 3-3,5 cm. Można też założyć na otwór spiralny przedsionek z drutu. Gruby drut zwijamy w spiralę o długości ok. 10 cm i przybijamy przy wlocie, tworząc ażurowy tunelik. W podobny sposób można zabezpieczyć skrzynkę dla wiewiórki przed kuną (wtedy spirala powinna mieć średnicę ok. 8 cm).
Co je wiewiórka
Uwielbia także orzechy. Aby je otworzyć, wygryza otwór, w który wciska siekacze i używając ich jako rodzaju dźwigni, otwiera orzech. Ma zwyczaj robienia zapasów, chowając nasiona w zakamarkach, dziuplach lub zagrzebując w ziemi. Nie zapamiętuje dokładnie miejsca ich ukrycia i w razie potrzeby musi ich na nowo szukać. Zagrzebując nasiona, przyczynia się do rozsiewania drzew. Lubi grzyby i owoce leśne. W ogrodzie chętnie pożywi się owocami z drzew. Nie zuboży jednak naszych zbiorów, raczej trochę posprząta ogród. Jedyną szkodą, jaką może wyrządzić - zresztą niewielką - jest uszkodzenie kory, a nawet jej zdarcie, co dawniej miewali wiewiórce za złe leśnicy. Zdarza się to jednak rzadko.
Wiewiórki łatwo się oswajają. Ba, potrafią nawet wspiąć się po człowieku niczym po drzewie, jeżeli widzą, że ma w ręku orzechy. Pozwalając na takie poufałości, pamiętajmy jednak, że wiewiórki mogą przenosić wściekliznę. Lepiej zatem zachować rozsądny dystans względem tego sympatycznego zwierzaka.
Wiewiórka zimą
Wścieklizna u wiewiórek
Jak zbudować budkę dla wiewiórki
Szara wiewiórka
Od dłuższego czasu coraz częściej słyszymy o szarych wiewiórkach. Są to amerykańskie kuzynki wiewiórki, które sieją postrach w całej Europie. Szybko się rozprzestrzenia jej populacja i eksperci apelują, że grozi to całkowitym wyginięciem wiewiórki rudej. Amerykańska wiewiórka szara to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Są większe i bardziej agresywne i zawsze wygrają w walce o jedzenie ze swoimi mniejszymi kuzynami. Rude wiewiórki do tego stopnia są zestresowane takim rywalem, że przestają się rozmnażać. Wiewiórki szare wiewiórki są też nosicielami wiewiórczej ospy, na które są uodpornion, a która jest śmiertelnie niebezpieczna dla innych gatunków wiewiórek n. wiewiórki pospolitej. Wirus powoduje uszkodzenia i krwawienia z oczu i ust. Zakażone nim zwierzęta umierają w zaledwie cztery dni.
Wiewiórka syberyjska jako zwierzątko domowe
Ta ostatnio niezwykle popularna wiewiórka nazywa się burunduk. Jest niezwykle urodziwa i pozwala się oswoić i być bardzo przyjacielska. Należy jednak pamiętać że burunduki są samotnikami i najlepiej czują się we własnym towarzystwie.
- Więcej o:
Dokarmiaj i obserwuj ptaki
ZADBAJMY O BIEDRONKI
Jeż - jak zwabić go do ogrodu?
Królik, a może zając?
Ropucha zwyczajna, szara, zielona, paskówka, olbrzymia - czym się różnią?
Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) – co warto wiedzieć?
Padalec a zaskroniec — co różni te dwa gatunki?
Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?