Piękne i mało kłopotliwe róże

Chciałabym mieć piękne róże, ale mało kłopotliwe. Czy są takie odmiany? Małgorzata Król
Róże wzbudzają powszechny zachwyt, ale ich pielęgnowanie wielu osobom kojarzy się z ciężką batalią o zachowanie zdrowego wyglądu krzewów. Niesłusznie! W hodowli róż dokonała się ostatnio wielka rewolucja. Dzisiejsze nowości to odmiany obficie i nieustannie kwitnące przez cały sezon, o efektownych kwiatach i błyszczących liściach. Są do tego stopnia odporne, że nie wymagają stosowania chemicznych środków i odznaczają się wysoką wytrzymałością na mróz. Ich uprawa nie jest zatem uciążliwa i nie kłóci się z ekologią. Kto szuka niewymagających róż w stylu angielskim, o pełnych kwiatach w pastelowych barwach, niech wybierze odmiany z serii Märchenrosen, takie jak np. 'Cinderella', 'Gebrüder Grimm', 'Rotkäppchen'.

Z kolei do serii Rigo-Rosen należą doskonałe na rabaty róże wielokwiatowe o wyjątkowo wysokiej zdrowotności (są praktycznie całkowicie odporne na mączniaka i czarną plamistość), np. 'Rotilia', 'Bad Birnbach' i 'Gärtnerfreude'. Wśród róż pnących prym wiedzie seria Klettermaxe z odmianami 'Amadeus', 'Jasmina' i 'Rosanna'.

Bad Birnbach. Niewielki krzew o wysokości około 50 cm o zwartym pokroju i delikatnie pachnących kwiatach o średnicy 4 cm. Może również służyć jako roślina okrywowa i pojemnikowa.

Gärtnerfreude. Róża okrywowa, obficie kwitnąca, dorastająca do pół metra wysokości, bardzo odporna na mróz. Kwiaty o trwałej malinowej barwie są odporne na deszcz, mają średnicę 4 cm. Pędy są obsypane kwiatami.

Moonlight. Róża pnąca krzew o wysokości do 2 m o kwiatach półpełnych (12 cm średnicy) odznaczających się owocowym zapachem. Zewnętrzne płatki są lekko różowe, a bliżej środka stają się coraz intensywniej żółte.

Jasmina. Róża pnąca o wysokości do 2,5 m, która może być prowadzona także w formie krzewu. Jej fioletoworóżowe kwiaty mają nietypowe dla róż ułożenie płatków. Są niezbyt duże (o średnicy 6 cm) i słodko pachną. Rozwijają się aż do nadejścia mrozów.

Cinderella. Róża o wysokości do 1,5 m o łukowato wygiętych pędach. Zebrane w kiście pełne bladoróżowe kwiaty (o średnicy 10 cm), gęsto wypełnione płatkami, mają mocny owocowy zapach. To laureatka wielu światowych wystaw różanych.

Amadeus. Róża pnąca o pędach dorastających do wysokości 2,5 m. Jej krwistoczerwone podwójne kwiaty mają średnicę 8 cm i delikatnie pachną. Są bardzo liczne. Róża ta jest złotą medalistką kilku międzynarodowych konkursów.

Więcej o: