Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róża DART'S DEFENDER

Ewa Łuczak

Rosa ×rugotida 'Defender', znana także pod nazwą handlową DART'S DEFENDER, należy do grupy róż okrywowych. Jest mrozoodporna, łatwa w uprawie i szybko się rozrasta dając piękne kobierce.

Róża okrywowa Dart's Defender
Róża okrywowa Dart's Defender
Fot. Agencja Promocji Zieleni
Rosa ×rugotida 'Defender' jest mieszańcem uzyskanym z krzyżowania róży pomarszczonej Rosa rugosa z różą błyszczącą Rosa nitida. Odmiana ma bardzo skromne wymagania uprawowe, rośnie zdrowo i jest całkowicie odporna na mróz. Doskonale nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich. Zaledwie w rok lub dwa lata po posadzeniu tworzy wspaniałe, zielone kobierce, poprzetykane w porze kwitnienia różowymi kwiatami.

Wygląd

Krzewy rosną szybko, osiągając od 0,8 do 1,2 m wysokości. Za sprawą licznych rozłogów i odrostów korzeniowych rośliny szybko rozrastają się na boki i są uznawane za ekspansywne, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach ograniczonych chodnikami, krawężnikami, murkami lub ogrodzeniami. Wyprostowane pędy są gęsto pokryte drobnymi kolcami. To dzięki nim mało kto odważy się skrócić drogę i przejść przez rabatę, na której posadzono krzewy. Liście średniej wielkości, złożone, jasnozielone, matowe, o listkach wyraźnie węższych niż u róży pomaszczonej. Pojedynczy liść jest zbudowany przeważnie z 7 - 9 listków. Jesienią liście przebarwiają się intensywnie w odcieniach żółci i pomarańczu. Krzewy zakwitają w lipcu. Kwiaty są półpełne, różowe, średniej wielkości, o średnicy 5 - 6 cm, lekko pachnące. Krzew powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata.

Wymagania

Róża 'Defender' jest odmianą wyjątkowo wdzięczną i łatwą w uprawie. Do prawidłowego wzrostu wystarczy jej przeciętna gleba ogrodowa i dużo słońca. Krzewy zaskakująco dobrze radzą sobie na glebach ubogich w składniki pokarmowe oraz wodę. Rośliny dość dobrze znoszą zasolenie i suszę, są przy tym całkowicie odporne na mróz. Co 2 - 3 lata, warto odmładzać krzewy usuwając najstarsze pędy, ale ponieważ jest to dość trudne, można skosić wszystkie pędy nisko przy ziemi. Krzewy bardzo szybko odbudowują części nadziemne i po 2 - 3 miesiącach znów tworzą zwarte łany młodych pędów i soczyście zielonych liści. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie kwitnienia. Jeśli bowiem zabieg zostanie przeprowadzony jesienią lub wiosną, należy liczyć się z brakiem kwiatów w kolejnym sezonie. Niezwykle cenną zaletą odmiany 'Defender' jest jej wysoka odporność na groźne choroby róż, takie jak czarna plamistość czy werticilioza.

Zastosowanie

Różę 'Defender' poleca się przede wszystkim jako roślinę okrywową w ogrodach przydomowych, parkach, przy szlakach komunikacyjnych oraz w zieleni miejskiej. Doskonale nadaje się do sadzenia w pasach zieleni przyulicznej. Ponieważ wytwarza rozłogi korzeniowe świetnie sprawdza się na różnego rodzaju stromych skarpach i nasypach zapewniając ich stabilizację oraz zapobiegając wymywaniu gleby. Szczególnie efektownie prezentują się krzewy sadzone na nasypach drogowych. Zalecana gęstość sadzenia to 3 - 4 sztuki na metr kwadratowy. Jednocześnie gęste kobierce pędów i liści zabezpieczają teren przez zachwaszczeniem.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Róża DART'S DEFENDER