Ogrodowa niszczylistka [Porada eksperta]

Zielono-brązowe chrząszcze pojawiły się na prawie wszystkich moich roślinach i zjadają m.in. młode jabłka, kwiaty róż, irysów i innych. Czym je zniszczyć? Krzysztof Garman
Mamy tu do czynienia z ogrodnicą niszczylistką (Phyllopertha horticola). Żywi się ona wieloma gatunkami roślin. Pojawia się masowo i często powoduje gołożery, a osłabione rośliny zamierają. Szkodnik ten dwa lata spędza pod ziemią, żerując na korzeniach. Po przepoczwarzeniu, w maju, wychodzi na powierzchnię i zaczyna żerowanie na zielonych częściach. Po kilku dniach samce przystępują do kopulacji, a zapłodnione samice składają jaja. Ogrodnica jest szkodnikiem i w postaci larwalnej, i dojrzałej. Podczas spulchniania gleby larwy zbieramy i niszczymy. Kiedy pojawiają się dorosłe owady, postępujemy tak samo. Warto też zastosować preparat Decis Ogród 15 EW. Rośliny opryskujemy dokładnie i każdorazowo po pojawieniu się szkodników. Im więcej szkodników zostanie wyeliminowanych, tym mniej będzie larw.

Więcej o:
Komentarze (3)
Ogrodowa niszczylistka [Porada eksperta]
Zaloguj się
 • Gość: Krzysztof Garman

  0

  Witam.
  Fakt, ogrodnica to masakra w ogrodzie. przetrzebiła masę roślin.
  Zgodnie z porada Pana Słomki, zastosowałem DECIS w stężeniu wg zaleceń producenta. Podziałało!

 • Gość: Stenia

  0

  Chyba to dość inteligentny szkodnik.Miałam trzy wierzby mandżurski,w czasie opryskiwania omijałam je bo uważałam,że wierzby nic nie jest w stanie zniszczyć.Jak się do nich dorwały to zeżarły w ciągu kilku dni,obok rosły róże regularnie pryskane więc ogrodnica je ominęła i przeniosła się na maliny.W środku sezonu musiałam je opryskać.Teraz bardzo pilnuję i jak ogrodnica się pojawia to pryskam wszystko.

 • patryshka83

  0

  o matko... u nas jest to samo w ogródku, a trzeba to wytępić koniecznie, bardzo przydatny artykuł... a w jakim steżeniu można go używać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX