Kolekcja Artemide Outdoor 2024 dla natury i ogrodu
Kiedy słońce powoli zachodzi i nadchodzi zmierzch, światła w ogrodzie zaczynają świecić. Atmosfera się zmienia, staje się urocza i senna, a znajome otoczenie nabiera nowego kształtu. Aby wieczorem zmienić plener w atrakcyjne scenerie świetlne, kolekcja Artemide Outdoor przedstawia ekskluzywne lampy designerskie. To one opatrują budynki w ekscytujące akcenty i idealnie wpisują się w ogrodowe i parkowe krajobrazy. Kolekcja Artemide Outdoor jest przykładem na to, jak można połączyć funkcjonalność z nastrojem. Lampy outdoorowe Artemide oferują balans pomiędzy oświetleniem ogólnym i akcentującym szczegóły. W ten sposób Artemide przenosi doświadczenie światła z wnętrza na zewnątrz – a ogród staje się rozszerzeniem przestrzeni mieszkalnej.
Needoo
Zgodnie z raportem ONZ w ciągu ostatnich dziesięciu lat zniknęło około 66 procent wszystkich gatunków ptaków. Do zmniejszenia populacji ptaków szczególnie przyczynia się działalność człowieka. Jednym z konkretnych powodów jest to, że ptaki nie mogą znaleźć odpowiednich miejsc do gniazdowania. Wspólnie z organizacją pozarządową Birdlife Davide Oppizzi zaprojektował dla Artemide oświetlenie zewnętrzne, które przyczynia się do zachowania różnorodności gatunków w przestrzeniach miejskich. Needoo obejmuje wariant słupkowy oraz wersje stojące w różnych rozmiarach. W tych ostatnich na szczycie słupa oświetleniowego znajduje się schronienie dla ptaków. Zgodnie z normami opracowanymi przez najważniejszych producentów profesjonalnych skrzynek lęgowych wykonano je z drewna i płyty cementowej. Odporność na warunki atmosferyczne i doskonała izolacja zapewniają optymalne warunki gniazdowania dla ptaków, małych ssaków i kilku gatunków owadów. Głowica oświetleniowa znajduje się poniżej schronienia dla ptaków i składa się z płyty, która skutecznie zasłania światło. Needoo, dzięki światłu sterowanemu czujnikami, minimalizuje negatywne wpływy na biorytmy i funkcje orientacyjne zwierząt.
Projekt: Davide Oppizzi
Se|eS
Se|eS przypominia przestrzenne palindromy ukryte w odbiciach otoczenia. Lampa składa się z dwóch zwierciadeł, między którymi znajduje się równomiernie rozproszone światło. Nadaje się zarówno do pomieszczeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych, odbijając architekturę, tworząc nowe perspektywy i reagując na dynamikę otaczającej natury. Se|eS można elegancko regulować za pomocą osi pionowej. Dwie lampy na niskich podstawkach o różnej wysokości i lampa wisząca pozwalają uchwycić różne kąty widzenia i odbicia. Tym samym mogą one zmieniać percepcję przestrzeni i tworzyć scenograficzne krajobrazy. Nowa wersja ścienna jest mniejsza: tworzy intymną atmosferę i sprawia, że Se|eS umożliwia jeszcze więcej zastosowań, które pozwalają uchwycić życie we wszystkich jego mirażach.
Projekt: Carolina Gismondi di Bevilacqua & Daniele Moioli
Funivia Outdoor
Funivia Outdoor otwiera światłu nowe zewnętrzne możliwości. Elastyczna sieć świetlna autorstwa Carlotty de Bevilacqua przekracza granice i chodzi własnymi drogami. Zaczynając od pojedynczego punktu zasilania, tworzy siatkę poziomych, pionowych i ukośnych linii, które można dowolnie zainstalować́w pomieszczeniu. Lina dystrybuuje energię i działa jako element nośny. Poszczególne komponenty są mocowane, a prąd jest pobierany przez elementy mostkowe, które stykają się z biegunami za pomocą trzpieni. Dzięki elastycznej instalacji liny i możliwości przenoszenia elementów oświetleniowych światło trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebne: do ogrodów, terenów zewnętrznych lub parków. Funivia Outdoor jest integracyjna i zawiera produkty, które już znajdują się w kolekcjach Artemide: Moduł zasilający kable pełni rolę uniwersalnego systemu, który tłumaczy energię na "esperanto" światła. Podkreśla to trwały, kreatywny dialog między projektantami i architektami współpracującymi z Artemide. Ponadto jest to postulat na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponieważ lampa redukuje zużycie materiałów i usprawnia procesy produkcyjne. Każda lampa może być sterowana za pomocą aplikacji Artemide.
Projekt: Carlotta de Bevilacqua
Slicing
Przy pomocy techniki Slicing Grupa Bjarke Ingels dekonstruuje ikoniczną sylwetkę lampy Gople i przekształca ją w żebrowaną strukturę warstwowanych aluminiowych lameli. Projekt dostępny jest jako lampa wisząca, ścienna i stojąca w sześciu różnych wariantach i rozmiarach. Wymiary poszczególnych wersji są określane nie tylko przez estetyczne proporcje, ale także przez zamiar minimalizacji marnowania materiału podczas produkcji. W ten sposób wkomponowane w siebie, laserowo wycięte lamelki tworzą pełną powierzchnię: Światło generowane przez diodę LED jest kontrolowane przez soczewkę, która sprytnie rozprowadza je na całej linii lamel. Następnie promienie są kierowane do korpusu i odbijane, tworząc miękkie, rozproszone światło. Dzięki doskonale skalibrowanej emisji lampa charakteryzuje się niskim zanieczyszczeniem świetlnym.
Projekt: Grupa Bjarke Ingels (BIG)
Unterlinden Outdoor
Unterlinden łączy estetyczny urok przeszłości z technologiczną doskonałością i inżynierią współczesności. Pierwotnie zaprojektowany przez słynny zespół designerów Herzog & de Meuron jako lampa wisząca dla Musée Unterlinden w alzackim Colmarze projekt lampy o tym samym nazwie szybko stał się celebrowanym obiektem wnętrzarskim także w swoich kolejnych wersjach. Charakterystyczna jest ostro zakończona forma głowicy lampy oraz matowa powierzchnia, która przywołuje skojarzenia z rustykalnymi słoikami z drewna. Naturalny proces utleniania aluminium, przerwany i zafiksowany przez transparentne lakierowanie sprawia, że każdy przedmiot jest unikatowy. Najnowsze dodatki do rodziny to wersja Unterlinden 175 jako lampa wisząca, ścienna i słupkowa do użytku zewnętrznego: Dla zwiększenia wydajności świetlnej na zewnątrz głowicę lampy zwiększono z 11 do 17,5 cm. W przypadku wersji słupkowej pręt lampy wystaje z głowicy pośrodku, nie wpływając jednak negatywnie na wydajność świetlną. Ten efekt osiągnięto dzięki specjalnej optyce, która otwiera światło wzdłuż ścieżki.
Projekt: Herzog & de Meuron
Knop
Ikoniczna w swojej prostocie formy Knop przywołuje okrągłą formę Gople i tym samym wchodzi w interakcję z innymi oprawami świetlnymi, które Bjarke Ingels Group (BIG) zaprojektowała z myślą o przestrzeniach zewnętrznych. Połączona ze starannie dobraną srebrną powierzchnią prosta forma grzybka staje się naturalną częścią swojego otoczenia. Odporna na warunki atmosferyczne kolekcja obejmuje oprócz latarni słupkowych w trzech różnych wysokościach, od 450 centymetrów do 2,25 metra, wersję ścienną i sufitową. Dzięki temu doskonale zaspokaja zewnętrzne potrzeby oświetleniowe: na przykład do oznaczania ścieżek lub tworzenia dużych, oświetlonych stref odpoczynku.
Projekt: Bjarke Ingels Group (BIG)
- Więcej o:
Kolekcja Artemide Outdoor 2024 dla natury i ogrodu
Pielęgnacja ogrodu zimą
Jakie grabie sprawdzą się w ogrodzie?
Szpadel ogrodowy - na co zwrócić uwagę?
Wąż ogrodowy. Jaki wąż ogrodowy wybrać?
Jakie narzędzia pomogą w pieleniu ogrodu?
Raj smaków w letnim ogrodzie
Nowe narzędzia od Gardena ułatwią pielęgnację ogrodu