Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolekcja Artemide Outdoor 2024 dla natury i ogrodu

Materiał prasowy

Kiedy słońce powoli zachodzi i nadchodzi zmierzch, światła w ogrodzie zaczynają świecić.  Atmosfera się zmienia, staje się urocza i senna, a znajome otoczenie nabiera nowego kształtu. Aby wieczorem zmienić plener w atrakcyjne scenerie świetlne, kolekcja Artemide Outdoor przedstawia ekskluzywne lampy designerskie. To one opatrują budynki w ekscytujące akcenty i idealnie wpisują się w ogrodowe i parkowe krajobrazy. Kolekcja Artemide Outdoor jest przykładem na to, jak można połączyć funkcjonalność z nastrojem. Lampy outdoorowe Artemide oferują balans pomiędzy oświetleniem ogólnym i akcentującym szczegóły. W ten sposób Artemide przenosi doświadczenie światła z wnętrza na zewnątrz – a ogród staje się rozszerzeniem przestrzeni mieszkalnej.

Needoo
Needoo
Fot. Artemide

Needoo

Zgodnie z raportem ONZ w ciągu ostatnich dziesięciu lat zniknęło około 66 procent wszystkich gatunków ptaków. Do zmniejszenia populacji ptaków szczególnie przyczynia się działalność człowieka.  Jednym z konkretnych powodów jest to, że ptaki nie mogą znaleźć odpowiednich miejsc do gniazdowania. Wspólnie z organizacją pozarządową Birdlife Davide Oppizzi zaprojektował dla Artemide oświetlenie zewnętrzne, które przyczynia się do zachowania różnorodności gatunków w przestrzeniach miejskich. Needoo obejmuje wariant słupkowy oraz wersje stojące w różnych rozmiarach. W tych ostatnich na szczycie słupa oświetleniowego znajduje się schronienie dla ptaków. Zgodnie z normami opracowanymi przez najważniejszych producentów profesjonalnych skrzynek lęgowych wykonano je z drewna i płyty cementowej. Odporność na warunki atmosferyczne i doskonała izolacja zapewniają optymalne warunki gniazdowania dla ptaków, małych ssaków i kilku gatunków owadów. Głowica oświetleniowa znajduje się poniżej schronienia dla ptaków i składa się z płyty, która skutecznie zasłania światło. Needoo, dzięki światłu sterowanemu czujnikami, minimalizuje negatywne wpływy na biorytmy i funkcje orientacyjne zwierząt.

Projekt: Davide Oppizzi

Se|eS przypominia przestrzenne palindromy ukryte w odbiciach otoczenia.
Se|eS przypominia przestrzenne palindromy ukryte w odbiciach otoczenia.
Fot. Artemide

Se|eS

Se|eS przypominia przestrzenne palindromy ukryte w odbiciach otoczenia. Lampa składa się z dwóch zwierciadeł, między którymi znajduje się równomiernie rozproszone światło. Nadaje się zarówno do pomieszczeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych, odbijając architekturę, tworząc nowe perspektywy i reagując na dynamikę otaczającej natury. Se|eS można elegancko regulować za pomocą osi pionowej. Dwie lampy na niskich podstawkach o różnej wysokości i lampa wisząca pozwalają uchwycić różne kąty widzenia i odbicia. Tym samym mogą one zmieniać percepcję przestrzeni i tworzyć scenograficzne krajobrazy. Nowa wersja ścienna jest mniejsza: tworzy intymną atmosferę i sprawia, że Se|eS umożliwia jeszcze więcej zastosowań, które pozwalają uchwycić życie we wszystkich jego mirażach.

Projekt: Carolina Gismondi di Bevilacqua & Daniele Moioli

Funivia Outdoor
Funivia Outdoor
Fot. Artemide
Funivia Outdoor
Funivia Outdoor
Fot. Artemide

Funivia Outdoor

Funivia Outdoor otwiera światłu nowe zewnętrzne możliwości. Elastyczna sieć świetlna autorstwa Carlotty de Bevilacqua przekracza granice i chodzi własnymi drogami. Zaczynając od pojedynczego punktu zasilania, tworzy siatkę poziomych, pionowych i ukośnych linii, które można dowolnie zainstalować́w pomieszczeniu. Lina dystrybuuje energię i działa jako element nośny. Poszczególne komponenty są mocowane, a prąd jest pobierany przez elementy mostkowe, które stykają się z biegunami za pomocą trzpieni. Dzięki elastycznej instalacji liny i możliwości przenoszenia elementów oświetleniowych światło trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebne: do ogrodów, terenów zewnętrznych lub parków. Funivia Outdoor jest integracyjna i zawiera produkty, które już znajdują się w kolekcjach Artemide: Moduł zasilający kable pełni rolę uniwersalnego systemu, który tłumaczy energię na "esperanto" światła. Podkreśla to trwały, kreatywny dialog między projektantami i architektami współpracującymi z Artemide. Ponadto jest to postulat na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponieważ lampa redukuje zużycie materiałów i usprawnia procesy produkcyjne. Każda lampa może być sterowana za pomocą aplikacji Artemide.

Projekt: Carlotta de Bevilacqua

Slicing
Slicing
Fot. Artemide

Slicing

Przy pomocy techniki Slicing Grupa Bjarke Ingels dekonstruuje ikoniczną sylwetkę lampy Gople i przekształca ją w żebrowaną strukturę warstwowanych aluminiowych lameli. Projekt dostępny jest jako lampa wisząca, ścienna i stojąca w sześciu różnych wariantach i rozmiarach. Wymiary poszczególnych wersji są określane nie tylko przez estetyczne proporcje, ale także przez zamiar minimalizacji marnowania materiału podczas produkcji. W ten sposób wkomponowane w siebie, laserowo wycięte lamelki tworzą pełną powierzchnię: Światło generowane przez diodę LED jest kontrolowane przez soczewkę, która sprytnie rozprowadza je na całej linii lamel. Następnie promienie są kierowane do korpusu i odbijane, tworząc miękkie, rozproszone światło. Dzięki doskonale skalibrowanej emisji lampa charakteryzuje się niskim zanieczyszczeniem świetlnym.

Projekt: Grupa Bjarke Ingels (BIG)

Unterlinden Outdoor
Unterlinden Outdoor
Fot. Artemide
Unterlinden Outdoor
Unterlinden Outdoor
Fot. Artemide

Unterlinden Outdoor

Unterlinden łączy estetyczny urok przeszłości z technologiczną doskonałością i inżynierią współczesności. Pierwotnie zaprojektowany przez słynny zespół designerów Herzog & de Meuron jako lampa wisząca dla Musée Unterlinden w alzackim Colmarze projekt lampy o tym samym nazwie szybko stał się celebrowanym obiektem wnętrzarskim także w swoich kolejnych wersjach. Charakterystyczna jest ostro zakończona forma głowicy lampy oraz matowa powierzchnia, która przywołuje skojarzenia z rustykalnymi słoikami z drewna. Naturalny proces utleniania aluminium, przerwany i zafiksowany przez transparentne lakierowanie sprawia, że każdy przedmiot jest unikatowy. Najnowsze dodatki do rodziny to wersja Unterlinden 175 jako lampa wisząca, ścienna i słupkowa do użytku zewnętrznego: Dla zwiększenia wydajności świetlnej na zewnątrz głowicę lampy zwiększono z 11 do 17,5 cm. W przypadku wersji słupkowej pręt lampy wystaje z głowicy pośrodku, nie wpływając jednak negatywnie na wydajność świetlną. Ten efekt osiągnięto dzięki specjalnej optyce, która otwiera światło wzdłuż ścieżki.

Projekt: Herzog & de Meuron

Knop
Knop
Fot. Artemide

Knop

Ikoniczna w swojej prostocie formy Knop przywołuje okrągłą formę Gople i tym samym wchodzi w interakcję z innymi oprawami świetlnymi, które Bjarke Ingels Group (BIG) zaprojektowała z myślą o przestrzeniach zewnętrznych. Połączona ze starannie dobraną srebrną powierzchnią prosta forma grzybka staje się naturalną częścią swojego otoczenia. Odporna na warunki atmosferyczne kolekcja obejmuje oprócz latarni słupkowych w trzech różnych wysokościach, od 450 centymetrów do 2,25 metra, wersję ścienną i sufitową. Dzięki temu doskonale zaspokaja zewnętrzne potrzeby oświetleniowe: na przykład do oznaczania ścieżek lub tworzenia dużych, oświetlonych stref odpoczynku.

Projekt: Bjarke Ingels Group (BIG)

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolekcja Artemide Outdoor 2024 dla natury i ogrodu