Schody w ogrodzie [Pomysły]

Odpowiednio wykonane schody gwarantują spacer bez potknięcia, nawet z zamkniętymi oczami. A przy okazji są efektownym, urozmaicającym ogród detalem.
zd zd Fot. Lilianna Sokołowska

Sposób na schody

Żeby schody rzeczywiście ułatwiały poruszanie się po ogrodzie i były jego ozdobą, należy wybrać odpowiednią konstrukcję i materiały - najlepiej takie same jak te już użyte, na przykład na ścieżkach i murkach. Wtedy wtopią się w otoczenie. Najczęściej wznosimy je z betonu, kamienia i cegły, często łączonych ze sobą (np. drewno na stopniach, beton na innych częściach). Można je też zrobić samemu. Wcześniej trzeba jednak wyliczyć wszystkie parametry (patrz ramka), pamiętając o zachowaniu lekkiego spadku (około 2%) dla odpływu wody.

Na zdjęciu powyżej: Schody można budować z łączonych materiałów, najlepiej tych samych co ścieżki w ogrodzie

30.05.2007 LONDYN CHELSEA RHS FLOWER SHOW 2007 SESJA  NA ZDJECIU STYLIZACJA DLA CZASOPISMA OGRODY KWIETNIK FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETAFot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Na zdjęciu powyżej: Stopnie schodów coraz częściej same w sobie są ciekawym elementem - jak te z dużych płyt piaskowca

s s Fot. shutterstock/Vaide Seskauskiene

Schody klinkierowe

Decydując się na kamień, wybierajmy ten najtwardszy: granit i bazalt - efektowny, trwały i nie- nasiąkający wodą. Można też wykorzystać kamienie polne (umiejętnie rozłupane i położone płaską stroną do góry), piaskowiec i wapień (ze względu na mniejszą trwałość trzeba je wcześniej zaimpregnować).

Cegłę klinkierową łatwo dopasować do innych elementów (np. do murków, nawierzchni, podmurówki) - jest odporna na mróz, wilgoć, kwaśne deszcze i glony. Łatwo utrzymać ją w czystości. Wykonane z niej schody wymagają jednak wylewki betonowej. Można ewentualnie zastosować zwykłą cegłę - znacznie mniej trwałą od klinkierowej, ale za to tańszą. Ceglane schody dobrze wyglądają w zestawieniu z kamieniem, drewnem i betonem.

Na zdjęciu powyżej: Rzadko używane schody (te służą głównie do ekspozycji roślin w donicach) można zbudować z mniej trwałych materiałów, np. z cegły

sFot. shutterstock/Anna Bogush

Na zdjęciu powyżej: Podstopnice Schodów wykonane z ceramicznej mozaiki przywołują klimat Orientu

s s Fot. Lilianna Sokołowska

Nowoczesne schody

Stopnie z płyt betonowych to propozycja nie tylko do nowoczesnych ogrodów. Wykonuje się je poprzez wylewanie poszczególnych elementów bezpośrednio na ziemi. Jeśli chcemy, by schody były trwalsze, beton powinien być zbrojony siatką o oczkach 15-20 cm z prętów zbrojeniowych o śr. 8-10 cm. Najlepiej jednak zlecić to fachowcowi. Solidnym budulcem jest też kostka brukowa. Ma rozmaite kolory i kształty, jest trwała i odporna na duże obciążenia.

Do budowy drewnianych schodów najlepiej wykorzystać twarde i trwałe drewno egzotyczne lub dębowe, o jak najgrubszym przekroju (ma to wpływ na trwałość) i ryflowane (ze żłobieniami), co zmniejsza ryzyko poślizgu po deszczu. Dobrym pomysłem są stopnie z bruku drewnianego o okrągłym przekroju, umocnione drewnianymi kantówkami.

Do nowoczesnych ogrodów pasują schody metalowe - ze stopniami z ocynkowanych kratownic, trwałych, odpornych na wilgoć i bardzo wygodnych w użytkowaniu (taką kratkę rzadziej odśnieżamy).

Na zdjęciu powyżej: Drewniane schody będą pasować do ogrodu

26.05.2010 LONDYN MIEDZYNARODOWA WYSTAWA OGRODOW CHELSEA FLOWER SHOW NA ZDJECIU OGRODY UWAGA ZDJECIA W NISKIEJ ROZDZIELCZOSCI DO OGLADANIA !!! FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: OGRODY DRZEWA KWIATYFot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Na zdjęciu powyżej: Na ażurowych stopniach nie zalega woda po deszczu ani ziemia czy pył wnoszone na butach, łatwo więc utrzymać je w czystości

Więcej o:
Komentarze (2)
Schody w ogrodzie [Pomysły]
Zaloguj się
 • atr.eju

  0

  bardzo fajne pomysły, tylko o taką kostkę trzeba dbać. Ja też mam i do czyszczenia co jakiś czas używam specjalnych maszyn jakie wypożyczam tu czystapolska.pl - warto, nie trzeba kupować ;-)

 • wiolettabg

  0

  Gładki ,polerowany kamień piękny,ale zimą...brak słów.Polecam metalowe,bo takie mam ,ze spokojnym sercem-szpilki odpadają. Betonowe wylewane, trwalsze niż drewniane ale estetyka gustom może nie sprostać wszystkim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX