Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?

Katarzyna Bellingham

Założenie pięknej rabaty w cieniu nie jest prostą sprawą. Oto kilka rad, jak uzyskać trwały i ładny efekt kwitnącej rabaty.

Rośliny do cienia. Tojeść kropkowana na rabacie komponuje się z funkią o złotym zabarwieniu liści.
Rośliny do cienia. Tojeść kropkowana na rabacie komponuje się z funkią o złotym zabarwieniu liści.
Fot. Katarzyna Bellingham
Jeśli dysponujemy dobrze nasłonecznioną działką, to pomysłów na obsadzenie rabat zwykle nie brakuje. Do słonecznego ogrodu łatwiej jest wybrać byliny i kolorowo kwitnące rośliny jednoroczne oraz dwuletnie, a także pięknie ukwiecone krzewy. Znacznie trudniej natomiast zagospodarować rabatę w cieniu, która z czasem pięknieje, a nie zanika. Poniżej kilka rad, jak trafnie dobrać rośliny na miejsca cieniste.

Jak projektować rabatę do cienia

1. Przed wyborem obsadzeń trzeba dokładnie zbadać, jakie cechy ma miejsce na naszą przyszłą rabatę, ponieważ rośliny tolerujące cień mają zróżnicowane wymagania w stosunku do wody i jakości gleby. W suchych ogrodach na piaszczystych glebach miejsca wokół drzew (bo to ich korony bywają najczęstszym powodem zacienienia) to zwykle najtrudniejsze obszary do zagospodarowania - bo wilgoci jest tam niezwykle mało. Podobnie bywa przy ścianach budynków - gdzie dociera najmniej opadów. Znacznie łatwiej wybrać rośliny na zacienione, ale wilgotne stanowiska o próchnicznej glebie.

2. Jeśli na miejscach ubogich oraz suchych zdecydujemy się poprawić warunki glebowe i będziemy podlewać rabaty w czasie suszy, to możemy nieco złagodzić rygory przy wyborze roślin. W przeciwnym razie nie sadźmy tam cieniolubnych roślin lubiących żyzną glebę i wilgoć. Na suchych, piaszczystych działkach takie rośliny z pewnością nie przetrwają.

3. Pamiętajmy, że niektóre z polecanych do cienia roślin to prawdziwi mistrzowie przetrwania, a ich siłą jest zdolność do szybkiego rozrastania się. Jeśli posadzimy takie rośliny, to zapewnijmy im sporo miejsca do rozwoju i zadbajmy o inne, mniej ekspansywne byliny.

4. Również na rabatach w cieniu stosujmy złotą zasadę ogrodniczą sadzenia roślin w większych grupach - dzięki niej ogród nabierze charakteru. Pojedyncze rośliny posadzone tu i ówdzie z pewnością nie będą ciekawym elementem ogrodu, a za kilka sezonów mogą nawet całkowicie zniknąć nam z oczu.

5. W cieniu i w półcieniu (szczególnie pod koronami drzew liściastych) możemy także sadzić wiosenne kwiaty cebulowe, które wspaniale ożywiają cieniste zakątki. Dobrym uzupełnieniem cienistych rabat będą także kwiaty dwuletniej naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea). Jeśli roślinę posadzimy na rabatę, pozwólmy, aby jej nasiona dojrzały. Rozsieje się samodzielnie i będzie zakwitać dość regularnie w następnych latach.

Najlepsze rośliny na rabaty wilgotne, cieniste i półcieniste:

Ciemiernik (Helleborus) - w zależności od gatunku kwitniee na biało, zielono i w odcieniach różu i czerwieni.

Funkie (Hosta) - Umiejętnie skomponowane samodzielnie utworzą atrakcyjną, cienistą rabatę. W dobrych warunkach zakrywają liśćmi całą powierzchnię, zmniejszając populację chwastów do minimum. Ale uwaga, chętnie zjadają je ślimaki.

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) i języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii) - obydwie kwitną na żółto, ale różni je budowa kwiatów i liści. Dorodne byliny dorastają do 1,5 m wysokości. Pojedyncze okazy potrzebują dużo przestrzeni, ale nie rozprzestrzeniają się po ogrodzie. Z łatwością wygrywają walkę z chwastami. Mogą rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych.

Parzydło leśne (Aruncus sylvester) - ogromna bylina (do 2 m wysokości i tyleż średnicy), wytwarza delikatne, kremowobiałe kwiatostany. Świetna roślina do dużych, naturalistycznych ogrodów.

Rodgersja (Rodgersia) - dorasta do 100 cm wysokości, ma dekoracyjne (podobne do kasztanowca) liście i białe, pierzaste kwiaty. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby.

Serduszka okazała (Dicenta spectabilis) - ma przepiękne, różowe lub białe kwiaty w kształcie serduszek. W dobrych warunkach dorasta do 100 cm wysokości. Na bardziej suchych stanowiskach jej liście zanikają w drugiej połowie lata.

Tawułka (Astilbe) - rośliny o zróżnicowanym pokroju, w zależności od gatunku osiągają od 40 do 100 cm wysokości. Wykształcają ozdobne pierzaste liście i wiechowate kwiaty, których niewątpliwym atutem jest barwa. Tawułki mieszańcowe zakwitają w wielu odcieniach różu i czerwieni, a także na biało. Są odporne i długowieczne.

Zawilec mieszańcowy (Anemone hybrida) Richard Ahrends - spora, ale delikatna bylina dorastająca do 100 cm wysokości. Rozkrzewia się i rozrasta dzięki podziemnym korzeniom. Zakwita późno, bo dopiero w sierpniu, na różowo. Wyhodowano także odmiany białe.

Zobacz piękne zacienione rabaty pełne kwiatów>>
Kliknij, by obejrzeć galerięWięcej wiosennych inspiracji znajdziecie na moim blogu: katarzynabellingham.blogspot.com

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?