Barwy w ogrodzie - kolorowe ściany i inne mocne akcenty

Mocne akcenty kolorystyczne przyciągają wzrok, urozmaicają ogrodową kompozycje, dodają jej pikanterii. Pomalujmy więc ścianę na czerwono, meble na niebiesko, a płotek czy murek modnym fioletem. Odważne kolory to nowy trend w ogrodowej architekturze.
Kolorowa ściana w ogrodzie Kolorowa ściana w ogrodzie Tomasz Ciesielski

Barwy w ogrodzie. Kolorowe ogrodzenie

Nie wszystkie ogrodzenia muszą wyglądać tak samo. Czasami - tak jak ścianom mieszkania ? warto im nadać niecodzienna barwę. Zanim jednak zdecydujemy się na kolorystykę, zróbmy generalną próbę; kupmy tester lub farbę w najmniejszej puszce i pomalujmy tylko kawałek ściany czy podłogi. Odczekajmy kilka dni, żeby mieć pewność, że o taką właśnie barwę nam chodzi.

Tęczowa ceramiczna ścieżka Tęczowa ceramiczna ścieżka Arkadiusz Ścichocki

Barwy w ogrodzie ? tęczowa ceramiczna ścieżka

W tym ogrodzie trudno mówić o monotonii. A wszystko to dzięki ścieżce z tęczowej ceramicznej mozaiki, "płynącej" przez zielony salon niczym rzeczka.

Kolorowe oparcie siedziska Kolorowe oparcie siedziska Lilianna Sokołowska

Barwy w ogrodzie. Kolorowe oparcie siedziska

Dzięki czerwonej ściance, będącej jednocześnie oparciem ogrodowego siedziska, ten kącik stał się przytulny i kameralny. Żeby nie było zbyt "gorąco", ognista czerwień zrównoważona została chłodną barwą murku i posadzki.

Kolorowe graffiti na ścianie w ogrodzie Kolorowe graffiti na ścianie w ogrodzie Arkadiusz Ścichocki

Barwy w ogrodzie. Malujemy graffiti

Nieciekawym ogrodowym konstrukcjom można dodać wdzięku, malując na nich barwne graffiti. Wystarczy trochę zmysłu artystycznego i farba w aerozolu lub specjalne markery (rzadziej stosuje się pędzel i wodną farbę akrylową). Można malować "od ręki" (wcześniej warto zrobić szkic rysunku na kartce) lub korzystać z szablonów.

Kolorowy ekran w ogrodzie Kolorowy ekran w ogrodzie Lilianna Sokołowska

Barwy w ogrodzie. Kolorowy ekran

Po ciepłe i jaskrawe barwy sięgnijmy wówczas, gdy ogród wydaje nam się mało przytulny i zbyt rozległy. Potrafią one bowiem zmniejszyć przestrzeń i sprawić, że zielony salon będzie wyglądał bardziej kameralnie. Ozdobą ściany czy ogrodzenia bywa również ich chropowata faktura. Jeśli chcemy ją uwypuklić, użyjmy ostrych kolorów.

Kolorowa brama garażowa Kolorowa brama garażowa aluframe.pl

Barwy w ogrodzie. Kolorowa brama garażowa

Kolorowe graffiti na bramie garażowej ożywia  elewację budynku, świadczy o fantazji właścicieli posesji. Decydując się na takie rozwiązanie łatwo jednak otrzeć się o kicz. Pamiętajmy więc, że ścienny motyw kolorystyką i stylem musi pasować do otoczenia.

Kolorowa kaskadka w ogrodzie Kolorowa kaskadka w ogrodzie Małgorzata Dyrska

Barwy w ogrodzie. Kolorowa kaskadka

Nie tylko kwiaty decydują o barwie ogrodu. Zasadnicze znaczenie ma też kolor elementów małej architektury ogrodowej ? w tym przypadku kaskadki. Jest nieduża, ale dzięki mocnej barwie ożywia ogrodową kompozycję.

Kolorowa ścianka w ogrodzie Kolorowa ścianka w ogrodzie Katarzyna Bellingham

Barwy w ogrodzie. Kolorowa ścianka

Eleganckie rozwiązanie - błysk stali na fioletowym tle ściany. Dzięki chłodnej kolorystyce kącik ten jest świetnym miejscem na upały.

Kolorowy murek i siedziska Kolorowy murek i siedziska Małgorzata Dyrska

Barwy w ogrodzie. Barwne siedziska

Projektanci ogrodów coraz częściej bawią się nie tylko formą, ale i barwą elementów małej architektury.  W tym kolorowym ogrodowym zakątku trudno mówić o monotonii.

Więcej o: