Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze to doskonałe rozwiązanie do mieszkań bo wciąż rośnie zanieczyszczenie powietrza. W miastach zwiększa się smog. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią mieszkanie, lecz także potrafią je skutecznie oczyszczać.
rośliny doniczkowe do wnętrza rośliny doniczkowe do wnętrza Fot. Arkadiusz Ścichocki

Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Mieszkania i biura, w których spędzamy większość dnia, emitują różnego rodzaju związki szkodliwe dla zdrowia. Pochodzą one z klejów, farb i lakierów, a nawet płynów do czyszczenia. Od dawna sądzono, że usuwanie tych szkodliwych wyziewów można powierzyć roślinom. Potwierdzili to naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, szukający sposobu na oczyszczanie powietrza we wnętrzach statków kosmicznych i stacji orbitalnych, w których kosmonauci przebywają przez długie miesiące. Okazało się, że niektóre gatunki roślin są pod tym względem skuteczniejsze niż inne. Nie zapominajmy też, że w ciągu dnia rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wytwarzają tlen. Poza tym dzięki parowaniu wody z liści i podłoża, przyczyniają się do nawilżania powietrza. Miło jest też zawiesić wzrok na ich liściach, bo zieleń uspokaja i daje odpoczynek oczom. Aby rośliny dobrze pełniły swą rolę, muszą być oczywiście zdrowe i zadbane. Warto więc poznać ich wymagania.

Rośliny oczyszczające powietrze nasa

Naukowcy dowodzą, że 3 duże lub 6 małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu. Najskuteczniejsze są: skrzydłokwiat, nefrolepis, palma kencja, epipremnum złociste (scindapsus) i dracena. Warto zaprosić je do mieszkania.

Skrzydłokwiat. Cenimy go za duże dekoracyjne liście i podobne do żagli kwiatostany, które zdobią roślinę od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydłokwiaty zależnie od odmiany dorastają do 30-80 cm. Dobrze się czują w lekko zacienionych miejscach, w temperaturze pokojowej. Latem podlewamy je dosyć obficie, zimą oszczędnie, zawsze letnią wodą. Skrzydłokwiat. Cenimy go za duże dekoracyjne liście i podobne do żagli kwiatostany, które zdobią roślinę od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydłokwiaty zależnie od odmiany dorastają do 30-80 cm. Dobrze się czują w lekko zacienionych miejscach, w temperaturze pokojowej. Latem podlewamy je dosyć obficie, zimą oszczędnie, zawsze letnią wodą. Fot. Shutterstock

Rośliny oczyszczające powietrze. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Cenimy go za duże dekoracyjne liście i podobne do żagli kwiatostany, które zdobią roślinę od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydłokwiaty zależnie od odmiany dorastają do 30-80 cm. Dobrze się czują w lekko zacienionych miejscach, w temperaturze pokojowej. Latem podlewamy je dosyć obficie, zimą oszczędnie, zawsze letnią wodą.

SkrzydłokwiatFot. Shutterstock

Nefrolepis  (Nephrolepis) Nefrolepis (Nephrolepis) Fot. Flora Dania

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu. Nefrolepis (Nephrolepis)

To najpopularniejsza domowa paproć. Jej liście osiągają 40-60 cm długości i lekko się przewieszają, tworząc szeroką kępę. Roślina powinna stać w niewielkiej odległości od okna, lubi bowiem światło rozproszone. Podlewamy ją w taki sposób, by korzenie nie przeschły. Uprawiamy w temperaturze pokojowej i często zraszamy.

Fot. Shutterstock

dracena dracena Fot. Łukasz Zandecki

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn. Dracena (Dracaena)

Tej popularnej i odpornej roślinie doniczkowej odpowiada miejsce jasne lub oświetlone rozproszonym światłem. Starajmy się, by podłoże (może być uniwersalna ziemia dla kwiatów doniczkowych) było stale lekko wilgotne. Na dnie pojemnika powinien się znajdować drenaż, gdyż draceny nie lubią moczyć korzeni w wodzie.

DracenaFot. LECHIZA

Palma kencja  (Howea forsteriana) Palma kencja (Howea forsteriana) Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Rośliny oczyszczające powietrze. Palma kencja (Howea forsteriana)

Warto ją  "zatrudnić" w biurze czy w kąciku do pracy. Jest mało wymagająca, w domowych warunkach dorasta do wysokości 2,5 m. Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, o obojętnym pH. Roślinie odpowiada słoneczne miejsce, ale dobrze rośnie też w rozproszonym świetle. Nie znosi przeciągów i wody zalegającej w doniczce.

SHUTTERSTOCK

Epipremnum złociste - scindapsus (Epipremnum aureum). Roślina jest tolerancyjna, jeśli chodzi o światło (może rosnąć i w słońcu, i w półcieniu). W czasie wegetacji podlewamy ją 2 razy w tygodniu, zimą - raz na tydzień. Wystarcza jej uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych. Epipremnum złociste - scindapsus (Epipremnum aureum). Roślina jest tolerancyjna, jeśli chodzi o światło (może rosnąć i w słońcu, i w półcieniu). W czasie wegetacji podlewamy ją 2 razy w tygodniu, zimą - raz na tydzień. Wystarcza jej uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych. Fot. Agata Jakubowska

Rośliny oczyszczające powietrze. Epipremnum złociste - scindapsus (Epipremnum aureum)

Pędy tego pnącza dorastają do około metra. Roślina jest tolerancyjna, jeśli chodzi o światło (może rosnąć i w słońcu, i w półcieniu). W czasie wegetacji podlewamy ją 2 razy w tygodniu, zimą - raz na tydzień. Wystarcza jej uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych. Raz na dwa tygodnie pnącze zasilamy nawozem dla kwiatów domowych. Kiedy się zanadto rozrośnie, przycinamy pędy.

Więcej o: