Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych i nie tylko

Małgorzata Szymczykiewicz, KJ

Lubicie kwiaty, ale jesteście zapracowani i nie macie czasu by je pielęgnować? Oto kilka żelaznych, niezawodnych i urodziwych kwiatów specjalnie dla Was. Wszystkie dobrze znoszą niedobory światła, wody i są niemal "samoobsługowe"

Kalanchoe
Kalanchoe
Fot. Pixabay/Hans

Kwiaty doniczkowe domowe

Nie mają w domu wcale łatwo, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i nadmiernie je ogrzewa. Jesienią i zimą jest też mało światła co utrudnia życie wielu gatunkom kwiatów doniczkowych. Są jednak rośliny, którym takie warunki nie szkodzą - to je właśnie warto wybrać do naszych ciepłych mieszkań.

Poznaj ciekawy kwiat doniczkowy - kurkuma>>>

01A95ESJ; Aspidistra Elatior SLOWA KLUCZOWE:
Aspidistra wyniosła
Fot. DIOMEDIA/VISIONS

Kwiaty doniczkowe nazwy: Aspidistria wyniosła

Zniesie zbyt suche lub wilgotne powietrze, wahania temperatury i niewystarczającą ilość światła. Do tego szybko się rozrasta. Roślina ma tylko jedno wymaganie: ziemia w doniczce nie powinna zanadto przesychać. Wiosną i wczesnym latem aspidistrę można dokarmiać nawozami dla roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto też przetrzeć jej liście mokrą ściereczką, by usunąć kurz i brzydkie plamy po twardej wodzie. Roślinę przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce.

Dracena Deremeńska
Dracena Deremeńska
Fot. Materiały prasowe

Kwiaty doniczkowe: Dracena Deremeńska

Służy jej pokojowa temperatura (20-25° C) i raczej widne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione), z dala od kaloryfera. Kluczem do sukcesu w uprawie jest odpowiednie podlewanie. Nalewajmy do doniczki tylko tyle wody, by ziemia była wilgotna, a nie mokra. Dracena najlepiej rośnie w gotowej mieszance dla palm i dracen. Przesadzamy ją raz w roku, starszym okazom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

ZIELISTKA , FOTEL CHLOROPHYTUM COMOSUM NARCYZ NARCISSUS ARANZACJA - KINGA ANNA KLOSINSKA , MARTA DZIKOWSKA - LUCZYWO FOT. MARIUSZ PIETRON PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 4 (139) - 4.2003 PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 4 (176) - 4.2005 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (134) - 2.2006 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 5 (197) - 5 2011 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY MEBLE WNETRZA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 4 (139) - CZASOPISMA PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 4 (176) - CZASOPISMA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (134) - CZASOPISMA
Zielistka Sternbergera
Fot. Mariusz Pietroń

Kwiaty doniczkowe cieniolubne: Zielistka Sternbergera

To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Przez cały rok podlewamy ją umiarkowanie (od lutego do września nieco obficiej). Roślina zadowala się ziemią uniwersalną do domowych kwiatów, a zasilona nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych bujniej rośnie. Przesadzamy ja wiosną, gdy bryła korzeniowa przestaje mieścić się w doniczce. Wiosną i latem zielistka wydaje długie pędy rozłogowe. Odcinamy je, ukorzeniamy w wodzie i sadzimy do doniczek.

25.04.2006 WARSZAWA DLA KWIETNIK TRAWA TRAWY - PANDAN VEITCHA ROSLINY DONICZKOWE ROSLINA DONICZKOWA FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (139) - 7.2006 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (139) - CZASOPISMA
Pandan Veitcha
Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty domowe: Pandan Veitcha

Dorasta do 3 metrów, nadaje się, więc tylko do dużych wnętrz. dobrze rośnie w jasnych i półcienistych miejscach, w standardowej mieszance dla kwiatów doniczkowych (można do niej dorzucić garść gliny) Pandan bardzo szybko rośnie, jest więc żarłoczny - wiosną i latem warto go dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących (preparat dla gatunków zielonych spowoduje zanik pasków na liściach). Z czasem roślina tworzy odrosty, które można ukorzeniać. Wszystkie prace wykonujemy w rękawiczkach - pandan ma kolce na brzegach liści!

24.05.2006 WARSZAWA DLA KWIETNIK ZELAZNE ROSLINY ROSLINY MALO WYMAGAJACE, ODPORNE NA TRUDNE WARUNKI ROLINA DONICZKOWA ROSLINY DONICZKOWE KWIAT KWIATY SCINDAPSUS EPIPREMNUM ZLOCISTE ' AUREUM ' STYLIZACJA ANETA KOSIBA FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (140) - 8.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WNETRZA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (140) - CZASOPISMA
Epipremnum
Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty doniczkowe: Epipremnum złociste

To efektowne pnącze (osiągające kilka metrów długości) znane jest też pod dawna nazwą scindapsus. Najbujniej i najzdrowiej rośnie w widnych miejscach; niedostatek światła sprawia, że na jego pstrych zielono-żółtych liściach zanikają efektowne przebarwienia. Może wić się po plastikowej podporze okręconej włóknem kokosowym (jest to magazyn wilgoci, która podsiąka z doniczki). Z wiekiem tworzy coraz większe liście. Epipremnum łatwo rozmnożyć z fragmentów pędów.

Aglonema zmienna
Aglonema zmienna
Fot. Shutterstock/Bugtiger

Kwiaty doniczkowe: Aglonema zmienna

Zdrowo rośnie w większości warunków, dobrze znosi niską wilgotność powietrza ( ale w bardzo suchych wnętrzach lepiej ją zraszać). Nadaje się do miejsc słabiej oświetlonych - z wyjątkiem pstrych odmian, które w takich warunkach mogą stracić deseń na liściach. Sprawdzi się też na słonecznym  parapecie. Aglomena toleruje niższą temperaturę (nawet 10°C), lepiej jednak uprawiać ją w cieplejszych wnętrzach. Roślinę podlewamy umiarkowanie (ziemia stale powinna  być lekko wilgotna). Zasilamy nawozami płynnymi co dwa tygodnie.

Reo meksykańskie
Reo meksykańskie
Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe kwitnące: Reo meksykańskie

Reo meksykańskie to tropikalna roślina o efektownych zielono-czerwonych liściach. Ich długość może wynosić nawet pół metra! Najlepszym stanowiskiem dla reo są miejsca półcieniste lub jasne. Zarówno nadmiar słońca, jak i jego brak powodują, że liście zaczynają tracić swój wspaniały kolor. Przez cały rok temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 18°C. Reo będzie wdzięczne za dokarmianie (wiosną i latem raz w tygodniu, jesienią i zimą raz na miesiąc). Zbyt suche powietrze może być przyczyną brązowienia liści. Reo ma tylko jedną wadę, z czasem może tracić ładny pokrój. Można je jednak odmłodzić - wystarczy skrócić wierzchołek o 5-8 cm ( nad pąkiem liściowym ), ukorzenić w wodzie i posadzić w doniczce, a wyrośnie z niego nowa roślina.

 

BILBERGIA ZWISLA BILLBERGIA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA SLAJD DUZY PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (127) - 7.2005 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1 (243) - 1 2012 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 3 (245) - 3 2012 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (127) - CZASOPISMA
Bilbergia zwisła
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kwiaty do domu: Bilbergia zwisła - piękna zimą

Kwitnie od późnego lata do zimy efektownymi zwisłymi kłosami kwiatostanów. Lubi jasne miejsca, lecz niezbyt silne nasłonecznienie. Lato może spędzić w półcienistym zakątku tarasu lub balkonu. w lecie podlewamy nieco obficiej niż zima, najlepiej odstałą woda lub deszczówką; pamiętajmy o nalewaniu odrobiny wody do lejka rozety liści. Bilbergia zasilana co 2 tygodnie (zimą raz w miesiącu) nawozem dla  roślin doniczkowych (w stężeniu o połowie mniejszym niż na instrukcji) będzie bujniej rosła. Przesadzamy co 3 lata, wiosną.

Kwiaty doniczkowe na e

  • Echinopsis (Echinopsis)
  • Echmea, Echmea wstęgowata, Aechmea
  • Epifilum (Epiphyllum)
  • Eschynantus - Eszynantus
  • Eszeweria - Echeveria
  • Eustoma – Eustoma grandiflorum

Kwiaty doniczkowe  - zielone liściaste nazwy

Każde wnętrze zyskuję na obecności roślin. Duże zielone plamy w salonowym krajobrazie to powód do prawdziwej dumy. Zebraliśmy dla Was listę roślin łatwych pielęgnacji. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych i nie tylko