Plusy i minusy śniegu w ogrodzie

Kiedy śnieg jest korzystny dla roślin, a kiedy stanowi dla nich zagrożenie

Oblicze śniegu

Gdy nadchodzą silne mrozy, a gleba w ogrodzie jest okryta, podziemne części bylin oraz świeżo posadzonych drzew i krzewów mogą zginąć. Wtedy przydałaby się okrywa ze śniegu. Ale jego nadmiar także jest dla roślin niekorzystny. Śnieg ma więc i dobre i złe oblicze. Poza tym biały puch na ciągach komunikacyjnych to utrapienie dla właścicieli domów - na chodnikach przylegających do posesji mają oni obowiązek sprzątania śniegu i lodu

Pożytki ze śniegu

Warstwa śniegu o grubości około 30 cm stanowi dobrą ochronę przed mrozem dla cebul, kłączy i korzeni. Wszystko w porządku jeśli śnieg zdąży spaść, zanim gleba "skamienieje" wówczas jej proces zamarzania przebiega powoli. Jeszcze lepiej, jeśli wcześniej przykryjemy rośliny gałązkami iglaków lub suchymi liśćmi. Śniegowa pokrywa pomaga też przetrwać zimę zimozielonym gatunkom bylin (np. skalnicom i żagwinom) oraz krzewom (taki jak suchodrzew chiński czy wrzosy). Stanowi także ochronę tych roślin na przedwiośniu. Występują wtedy duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą i z tego powodu wiele zimozielonych okazów gnie. Warstwa śniegu izoluje rośliny od silnego słońca, więc nie nagrzewają się zbyt mocno, a z kolei  w nocy nie schładzają się nadmiernie. Natomiast topniejący śnieg daje roślinom pierwsza dawkę wilgoci w glebie

Na zdjęciu powyżej: Pod ciężarem mokrego, obfitego śniegu łamią się nawet grube gałęzie

Śnieg bywa groźny

Obfite opady śniegu, zwłaszcza mokrego, często powodują wyłamywanie się gałęzi drzew. Ale groźny dla roślin bywa także śnieżny puch. Pod jego grubą warstwą krzewy iglaste mogą się odkształcić. Podczas gdy świerki i jodły mają zwykle stożkowy pokrój i śnieg łatwo się z nich zsuwa, odmiany jałowców, żywotników i cyprysików o kolumnowej i kulistej budowie ulegają deformacji. Po śnieżycy warto więc wyjść do ogrodu i strząsnąć z takich krzewów białe czapy. Ujemne skutki zaleganie dużych ilości śniegu może odczuwać również trawnik. Dlatego nie usypujmy na nim dużych pryzm śniegu, bo wiosną długo nie topnieją, a potem na ich miejscu ujrzymy łyse placki bez trawy. Biały puch ze ścieżek lepiej rozrzucić na rabatach albo wywieźć w kąt ogrodu.

Na zdjęciu powyżej: Wrażliwej na mróz hortensji ogrodowej okrywa ze śniegu przydaje się jako izolacja przed mrozem

Ważne przy odśnieżaniu

Świeży, lekki śnieg najłatwiej usunąć z chodnika miotłą, łopatą lub szeroką szuflą, zwana też ręcznym pługiem. Dostępne na rynku narzędzia wykonane są z lekkiego metalu bądź plastiku. Gdy śnieg najpierw się trochę roztopi, a później zamarznie, powstaje lód, po którym nie sposób chodzić. Pozostaje nam posypywanie chodników piaskiem (w ogrodzie unikamy używania soli, bo szkodzi ona roślinom) albo użycie skuwacza do lodu. E dużym ogrodzie może się przydać mechaniczna zamiatarka bądź odśnieżarka (elektryczna - od 400zł, spalinowa - od 1000zł)

Na zdjęciu powyżej: Zimozielonym wrzosom puszysta kołderka daje gwarancję przetrwania bez uszczerbku do wiosny

Sprzęt do odśnieżania

Na zdjęciu powyżej: Zlodowaciały śnieg zatyka szparki w igłach świerka i utrudnia dopływ dwutlenku węgla do ich wnętrza

sNa zdjęciu powyżej: Sól do posypywania chodników i podjazdów, ok 12 zł, Jula (2) oraz Łopata metalowa do śniegu XL ok. 130 zł Friskars (1)

sNa zdjęciu powyżej: Przydatne akcesoria do odśnieżania

1. Łopata z tworzywa , ok. 40 zł Kwazar

2. Odśnieżarka elektryczna 1,5kW ok 430zł, Jula/Meec

3. Ręczny pług śnieżny, ok 100 zł

4. Zamiatarka do śniegu NAC spalinowa z napędem, ok 1800 zł,Praktiker

Więcej o: