Rośliny trujące dla psów

Psy towarzyszą nam nie tylko w domu i na spacerze. Niektórzy nasi pupile podczas prac ogrodowych próbują nam nawet ?pomagać? - pogłębiając dołki przy sadzeniu roślin, czy rozkopując świeżo posadzone okazy. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są dla nich szkodliwe.
kasztany kasztany Fot. Shutterstock

Owoce kasztanowca, czyli kasztany i pestki jabłek

Większość czworonogów uwielbia zabawę i bieganie za przedmiotami. Uważajmy jednak, by wczesnym latem lub jesienią zamiast piłki nie wybrały pięknie pachnącego kasztana lub okrągłego i smacznego jabłka. Pestki tych ostatnich wywołują niepokój, trudność w oddychaniu a nawet zapaść.

jabłka, pestkiFot. Shutterstock

ziemniaki ziemniaki Fot. Shutterstock

Bulwy ziemniaków i cebule krokusów

Szkodliwe dla zwierząt są surowe bulwy ziemniaków. Nawet ich zielone części są toksyczne. Zatem nie pozwólmy, by zwierzę wykopywało je samo z warzywnika. Pamiętajmy, że toksyczne są wszystkie gatunki z rodziny psiankowatych, do których należy ziemniak. Podczas jesiennych prac uważajmy również przy sadzeniu cebul. Niebezpieczne związki zawierają m.in. cebule krokusów.

cebule krokusówFot. Shutterstock

Owoce czarnego bzu Owoce czarnego bzu Fot. Shutterstock

Owoce czarnego bzu i cis

Kolorowe kulki w ogrodzie to niewątpliwie ładna ozdoba. Nie pozwalajmy jednak, by zwierzęta podjadały dojrzewające latem owoce czarnego bzu i cisa. Ten drugi jest jednym z najbardziej szkodliwych roślin ozdobnych w ogrodzie. Jeśli pies lubi obgryzać gałęzie roślin, pamiętajmy, że każda część tego krzewu jest trująca i może poważnie mu zaszkodzić.

cisFot. Shutterstock

winogrona winogrona Fot. Shutterstock

Winogrona i bluszcz

Pnące się po pergoli pędy bluszczu są w całości trujące, nie tylko dla psów, ale i dla ludzi. Natomiast smaczne dla nas winogrona szkodzą psom i uszkadzają im nerki. Zimozielony bluszcz powoduje podrażnienie żołądka, wymioty, konwulsje i śmierć.

bluszczFot. Shutterstock

brzoskwinie brzoskwinie Fot. Shutterstock

Pestki brzoskwiń i wiśni

Mało kto wie, że nawet jabłko bądź podgniła brzoskwinia może stać się przyczyną choroby i kłopotów. Nasiona niektórych owoców zawierają bowiem toksyczne dla nich związki. Natomiast zjedzenie przez psa nawet fragmentu trującej rośliny może wywołać biegunkę, wymioty, a nawet doprowadzić do śmierci.

pestki wiśniFot. Shutterstock

Zawierają cyjanek, który może spowodować śmierć zwierzęcia. Nie pozwalajmy więc, by nasz pupil miał do nich dostęp. Nie pozostawiajmy ich latem na stole na tarasie w przypadku, jeśli zwierzę nie jest nauczone i może samo się poczęstować takim owocem bez naszej wiedzy. Pamiętajmy, że psom szkodzą także zwiędłe liście brzoskwini.

szafirki i narcyzy szafirki i narcyzy Fot. Shutterstock

Szafirki i narcyzy

Chrońmy psy przed dostępem do posadzonych na tarasie narcyzów i szafirków. By uniknąć zatrucia posadźmy je w pojemnikach, których zwierzęta nie będą w stanie przewrócić.
Zakładając rabatę cebulową możemy posadzić cebule w plastikowych koszyczkach, specjalnie do tego celu przeznaczonych. W ten sposób zwierzę będzie miało trudniejszy do niej dostęp.

narcyzyFot. Shutterstock

Oleander Oleander Fot. Shutterstock

Oleander i cyklamen

Uwaga na oleandry! Wystawione latem donice na tarasie stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Mogą spowodować podrażnienie żołądka, nieprawidłową pracę serca a nawet śmierć. Cyklameny zawierają toksyczne saponiny, które wywołują podrażnienie pyska i żołądka, trudności w oddychaniu, wymioty, biegunkę a także śmierć.

cyklamenFot. Shutterstock

konwalia konwalia Fot. Shutterstock

Konwalia majowa i naparstnica

Wśród bylin znajdziemy także i takie, których warto unikać będąc posiadaczem psa. Konwalia majowa i naparstnica zawierają glikozydy nasercowe wywołujące po spożyciu zaburzenia rytmu serca, podrażnienie żołądka, wymioty, konwulsje i śmierć.

naparstnicaFot. Shutterstock

Hortensja Hortensja Fot. Shutterstock

Hortensja, azalie i różaneczniki

Wśród ozdobnych krzewów, bardzo popularnych na naszych rabatach groźne są hortensje.  Zawierają toksyczne związki glikozydowe powodująca ból żołądka, osłabienie i wymioty oraz różaneczniki i azalie.

różanecznikFot. Shutterstock

Więcej o:
Komentarze (12)
Rośliny trujące dla psów
Zaloguj się
 • olsztyniak79

  Oceniono 26 razy 18

  Przynajmniej połowę tych rośli mam w ogrodzie, albo na stole. I jakoś mi nigdy żadnemu z moich psów nigdy nie przyszło do głowy, żeby cokolwiek z tego zjeść. A zawsze to były jamniki, czyli psy raczej niepokorne i nie tak mądre jak np. owczarek niemiecki.

 • latarnik

  Oceniono 8 razy 8

  "...groźne są hortensje. Zawierają toksyczne związki glikozydowe powodująca ból żołądka, osłabienie i wymioty oraz różaneczniki i azalie."

  Faktycznie, ciężka sprawa. Toksyczne związki glikozydowe powodują różaneczniki i azalie.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 15 razy 7

  Cie choroba, to w redakcyji GW udało się dokonać ewolucji psów - zaczęły żreć kwiaty i liście
  zamiast mięsa ???

 • flyer

  Oceniono 10 razy 6

  A ziemniaki to z jakiego powodu są toksyczne? pytam z ciekawości, bo miałem kiedyś sunię [taka niewielka - mieszaniec foksteriera], która uwielbiała jeść surowe ziemniaki - specjalnie przyłaziła w czasie obierania. Nie to, żeby była głodzona - podobnie jak trawę lubiła też surowe ziemniaki.

 • flyer

  Oceniono 5 razy 5

  Btw. jak już tak się podniecacie cyjanowodorem, to pokrewne związki zawierają płatki róży, popularny zamiokulkas też jest toksyczny itd. itd. ;>

 • kura_wuja

  Oceniono 6 razy 4

  Wynika z tego, ze wiekszosc psow jest madrzejsza od Pani Małgorzaty Wójcik.

 • klm747

  Oceniono 12 razy 0

  na szczęscie psy są mądrzejsze od szechterowych redachtorów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX