Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Które rośliny szkodzą psom?

Alicja Gawryś

Czy jakieś rośliny mogą być trujące dla psów? Szczeniak mojego sąsiada obgryzał pędy ostrokrzewu, po czym poważnie chorował. Damian Gawroński

Substancje zawarte w nasionach jabłek mogą zaszkodzić psu.
Substancje zawarte w nasionach jabłek mogą zaszkodzić psu.
Fot. Shutterstock
Starsze psy raczej instynktownie unikają zjadania roślin, które mogłyby im zaszkodzić. Zdarza się jednak, że zestresowane osobniki obgryzają różne rzeczy w domu lub w ogrodzie. I tu powinniśmy być czujni, bo na przykład owoce kasztanowca, zwane kasztanami, są dla psów zdecydowanie szkodliwe. Jeżeli nasz pupil pożera opadłe owoce (takie jak jabłka, wiśnie, brzoskwinie), nie cieszmy się, że je witaminy, w ich nasionach bowiem zawarty jest cyjanek - substancja toksyczna dla wszystkich ssaków. Gdy pies lubi kopać dołki w ogródku, uważajmy, by nie wykopał i nie zjadł krokusów, narcyzów bądź cyklamenów. Wszystkie te rośliny mogą mu poważnie zaszkodzić. Niebezpieczne dla psów są również owoce bzu czarnego.

Jeśli w naszym ogrodzie jest sporo groźnych gatunków, a pies lubi obgryzać co popadnie, może warto pomyśleć o odgrodzeniu terenu, na którym przebywa, od rabat ze szkodliwymi roślinami. Musi tam mieć sporo miejsca do biegania.

Warto też wiedzieć, że niektóre rośliny wpływają korzystnie na samopoczucie psa. Posłanie wypchane lawendą (bądź poduszeczka z jej suszonymi pędami wszyta do materaca) działają uspokajająco. Posiekana mięta dodana do potraw ułatwia trawienie, a kwiaty wrotyczu, wcierane w sierść na karku, odstraszają owady (w tym pchły).

    Więcej o:

Skomentuj:

Które rośliny szkodzą psom?