Co zamiast psa w ogrodzie. Uwaga! Zła gęś

Gęsi

Gęsi (DANIEL PACH)

Kto nie chce mieć w ogrodzie psa, niech zdecyduje się na gęś. To ptak niezwykle czujny, nawet w nocy. Udomowiony i pilnujący ogrodu swym głośnym gęganiem powiadomi o nadchodzącym gościu lub intruzie. Przypominamy, że to właśnie gęsi uratowały Rzym, ostrzegając swoim krzykiem straże.
Psie stróżowanie w ogrodzie wiąże się z nocnym szczekaniem, kopaniem dołków oraz... pokaźnymi ilościami odchodów. A gęś? Na pewno nie zniszczy moczem iglaków ani nie wypali na trawniku żółtych plam. Każda gęś może zaprzyjaźnić się z człowiekiem, o ile jest przez niego wychowywana od pisklęcia. Jako młoda gąska będzie za nim chadzała krok w krok. Zazwyczaj bywa wtedy w dobrych stosunkach z psem czy kotem i rozpoznaje każdego z domowników. Reaguje też na swoje imię i głos ulubionego opiekuna, a także nie jest agresywna w stosunku do dzieci. Każdy gatunek tych pięknych ptaków potrzebuje jednak towarzystwa. Gęś jest najszczęśliwsza żyjąc w parze.

Oczywiście, gatunek gęsi trzeba dobrać do wielkości i specyfiki ogrodu. Duża gęś w małym ogrodzie lub warzywniaku też może narobić szkód, ale mała - wcale nie. Niewielkie, takie jak bernikle białolice lub rdzawoszyje, gęsiówki egipskie i gęsi cesarskie będą równiutko strzygły trawniki (uwaga, bardzo lubią mlecze) i zostawiały niewielkie ilości odchodów - doskonały zresztą nawóz. Poza tym zjadają ślimaki i ostrzegają przed każdym intruzem. Wymagają jednak zamykania na noc w szopie (zwłaszcza zimą). Idealnie byłoby urządzić im wyspę na stawie, gdzie mogłyby bezpiecznie spać, ale nie każdy właściciel ogrodu ma staw. Największe gęsi - garbonose i gęgawy, a także bernikle kanadyjskie potrzebują przestrzeni i wymagają choćby niewielkiego stawu, ale za to nie są dla nich groźne pospolite drapieżniki, nawet takie jak lisy.

Przestrzeń życiowa gęsi w ogrodzie może być wydzielona np. niskim płotkiem lub gęstymi iglakami. W ten sposób ochronimy warzywnik lub rabaty z kwiatami. Gdy parze gęsi zapewnimy co najmniej 100 m.kw. trawnika, ptaki nie będą forsowały przeszkody. Nie uciekną również przelatując przez płot, ponieważ są kurtyzowane (weterynarz podcina pisklęciu koniec jednego skrzydła) lub mają podcinane lotki.

Gęsi są wegetarianami. Od wiosny do jesieni oprócz dostatecznej ilości wody do picia nie wymagają specjalnych dodatków do skubanej w ogrodzie trawy. Ogrobina białego pieczywa, tarta marchew czy gotowana pszenica będą jednak mile widziane. Na zimę warto zaopatrzyć się w specjalny granulat przeznaczony dla ptaków wodnych. Można go kupić na bazarach.Więcej informacji na temat pielęgnacji ptaków w ogrodzie można znaleźć w miesięczniku "Woliera" przeznaczonym dla miłośników ptaków ozdobnych i dzikich.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Dziki świetnie czują się w miejskich parkach. Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta?
 • kuna, zwierzęta Kuna domowa [Adam Wajrak]
 • Chmury wysokie, zwłaszcza cirrusy i cirrostratusy, zagęszczające się na zachodniej stronie nieba zwiastują pogorszenie się pogody. Naturalna prognoza pogody. Jak rośliny i zwierzęta reagują na zmianę pogody?
Komentarze (2)
Co zamiast psa w ogrodzie. Uwaga! Zła gęś
Zaloguj się
 • Oceniono 4 razy -2

  Białe pieczywo dla gęsi, gratuluję pomysłu.
  Ptactwo domowe zawsze niszczy zieleń (mniej lub bardziej, zależy od tego, z jakiej przestrzeni korzysta). Niszczy - mam na myśli zniszczenia w ludzkim pojmowaniu rzeczywistości. Niewiele osób chciałoby mieć rekreacyjny trawnik popstrzony odchodami i o ile gęsi są niebywałymi stworzeniami, to jestem za wydzieloną przestrzenią - ludzką użytkowo-rekreacyjną i gęsią (ale nie na litość klatką, jak to pisze mój przedmówca rikol).

 • rikol

  Oceniono 6 razy -2

  Ptasie odchody są najbardziej agresywne wobec roślin, po prostu je wypalają. Jeśli ktoś chce mieć gęś w ogrodzie, to może pożegnać się z ogrodem. To samo dotyczy kur. To są zwierzęta wiejskie, potrzebują dużej przestrzeni, inaczej zniszczą całą roślinność. Można je trzymać oczywiście w klatce, żeby ograniczyć szkody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX