Co można zrobić w ogrodzie z cegły?

Co zrobić z leżącą w kącie stertą starych cegieł? Nie wyrzucać! To wspaniały materiał do stworzenia w ogrodzie czegoś nowego.
Ogrodowa klasyka - ścianka z cegły. Aby nie zamykała widoku na ogród, pozostawiono w niej otwór na okno. Ogrodowa klasyka - ścianka z cegły. Aby nie zamykała widoku na ogród, pozostawiono w niej otwór na okno. Fot. Jerzy Maliski

Cegła nadal w modzie

Mimo pojawiania się coraz to nowych materiałów budowlanych cegła nie przestaje być modna. I nic dziwnego, bo ma wiele zalet - wytwarzana z gliny i piasku łatwo nagrzewa się na słońcu, a jej porowata struktura dobrze izoluje przed chłodem i nie pozwala uciec ciepłu. Nie stanowi też zagrożenia dla środowiska naturalnego. A klinkier (cegła wypalana w temp. 1100°C) odznacza się dużą trwałością i odpornością na mróz, wilgoć, a nawet kwaśne deszcze.

Ze względu na bogactwo kolorów, kształtów oraz różne wymiary cegła to materiał, z którego można wznosić nie tylko duże budowle, ale i elementy małej architektury. Zastosowana w ogrodzie tworzy niepowtarzalny klimat, sprawiając, że zaczynamy go postrzegać jako tajemnicze miejsce z wyjątkową przeszłością. Doskonale wygląda zarówno sama, jak i w zestawieniach - z drewnem, metalem albo ze szkłem.

Granice posesji mogą wytyczać ceglane przęsła.Fot. Lilianna Sokołowska

Granice posesji mogą wytyczać ceglane przęsła.

Mur z odzysku z pokrytych patyną cegieł, pustaków, dachówek i płyt kamiennych. Brak tynku podkreśla urodę materiału.Fot. Lilianna Sokołowska

Na mur z cegły w ogrodzie pani Grażyny wspiął się milin. Na mur z cegły w ogrodzie pani Grażyny wspiął się milin. Red.

Mury i murki z cegły

Wysokie ogrodzenie z czerwonej cegły budzi zwykle nie najlepsze skojarzenia, a tymczasem może być efektownym elementem ogrodu. Zwłaszcza gdy sięgniemy po starą cegłę rozbiórkową - o ciekawej fakturze i niejednorodnej kolorystyce. Urodę takich elementów doceniają nasi czytelnicy. W kwietniowym numerze pisała o tym pani Grażyna Szlosarek, w której ogrodzie podziwialiśmy wiele pomysłów na wykorzystanie tego budulca.

Z cegły można również zbudować murek kwiatowy (suchy lub mokry), idealny do prezentacji kolekcji roślin naskalnych i sukulentów. Na działce o niedużej powierzchni, gdzie nie możemy sobie pozwolić na alpinarium z prawdziwego zdarzenia, taki murek to jedyna alternatywa dla tradycyjnego skalniaka z kamieni.

Obrzeże z cegieł utrudnia przesypywanie się żwiru na rabaty, a przy tym dobrze współgra z zielenią roślin. Obrzeże z cegieł utrudnia przesypywanie się żwiru na rabaty, a przy tym dobrze współgra z zielenią roślin. Fot. Tomek Ciesielski

Mała architektura z cegieł

Z cegły można stworzyć wszystkie elementy architektury ogrodowej i detale.

Budowle ze zwykłej cegły, łatwo nasiąkającej wodą, warto zaimpregnować (na rynku są środki do tego celu, tworzące niewidoczną powłokę) lub otynkować, co przedłuży ich trwałość. Starymi cegłami, które nie nadają się już do murowania, a także wszelkimi pozostałymi po budowie czy rozbiórce kawałkami ceramiki budowlanej (np. rurkami drenarskimi, dachówkami, pustakami) można wypełnić kosze gabionowe, tworząc oryginalne mury oporowe albo podstawy siedzisk i stołów.

Ceglana obudowa studni może nasiąkać wodą. Wymaga więc zabezpieczenia impregnatem.Fot. shutterstock / Ben Schonewille

Ceglana obudowa studni może nasiąkać wodą. Wymaga więc zabezpieczenia impregnatem.

Ciekawa posadzka z cegieł ułożonych Ciekawa posadzka z cegieł ułożonych "na mijankę". Red.

Posadzki z cegły

Ceglane nawierzchnie stosowano w ogrodach przynajmniej od średniowiecza. Wielki renesans przeżywały w XIX wieku, w czasach wiktoriańskich, stając się z czasem wizytówką tradycyjnego angielskiego ogrodu. Wtedy to również projektanci prześcigali się w układaniu ceglanych kształtek, wzorując się na różnorakich wiązaniach murarskich. Doskonale wyglądały one w połączeniu z kamieniem polnym, kamienną kostką lub cegłami w innych kolorach. Rozwiązania te są do dziś popularne, zwłaszcza na zachodzie Europy.

Jednak ceglana nawierzchnia wcale nie musi być jednolita i zwarta

Bo w cegle fascynująca jest też fuga (przestrzeń między ceramicznymi kostkami), którą można wypełnić w dowolny sposób, np. zaprawą murarską, kolorowym kruszywem (żwirem lub kamiennym grysem) albo roślinami (mchem, trawami, ziołami). Pozostawienie większych odstępów między elementami nawierzchni pozwoli roślinom na jej przerastanie. Można wreszcie zbudować z cegły nawierzchnię miękką i przepuszczalną. Poszczególne elementy powinniśmy wtedy luźno ułożyć, a pomiędzy nimi wysypać kruszywo, np. wspomniany już żwir, kamienny grys albo tę samą cegłę, tylko pokruszoną. Solidna podbudowa i porządne, kilkakrotne zwałowanie wystarczy, aby po takiej ścieżce można było chodzić nawet na wysokich obcasach.

Cegła to świetny materiał na schody o różnych kształtach.Fot. Vaide Seskauskiene / shutterstock

Cegła to świetny materiał na schody o różnych kształtach.

Koliste przestrzenie posadzki z cegieł wypełniono trawą - powstały żywe dekory.Fot. Magorzata Dyrska

Fragment nawierzchni z rozbiórkowej cegły i ułożonych na sztorc dachówek.

Nie wyrzucaj cegieł Nie wyrzucaj cegieł Fot. shutterstock / pzAxe

Nie wyrzucaj cegły rozbiórkowej

Jeżeli mamy już na działce stare cegły (np. pochodzące z remontu czy rozbiórki), wykorzystajmy je - dzięki temu oszczędzimy podwójnie, bo nie tylko na materiałach, ale i na kosztach związanych z transportem. Cegła (podobnie jak dachówka ceramiczna) może być wykorzystywana wielokrotnie, w różnych kombinacjach i wcale nie traci na urodzie. A włączając się w nurt recyklingu, dowodzimy, że jesteśmy na czasie.

Wykonane z rozbiórkowej cegły elementy małej architektury ogrodowej państwa Lipinskich z CzerskaFot. archiwum redakcji

Wykonane z rozbiórkowej cegły elementy małej architektury ogrodowej państwa Lipinskich z Czerska

Na koronie tego murka założono rabatkę z aksamitek, szczypioru i buraków. Na koronie tego murka założono rabatkę z aksamitek, szczypioru i buraków. Red.

Mury z cegieł

Mur z odzysku z pokrytych patyną cegieł, pustaków, dachówek i płyt kamiennych. Brak tynku podkreśla urodę materiału. Na koronie tego murka założono rabatkę z aksamitek, szczypioru i buraków.

Stary mur z cegły to ozdoba sama w sobie. Stylowe detale (tu okna) dodają mu lekkości.Fot. Tomek Ciesielski

Stary mur z cegły to ozdoba sama w sobie. Stylowe detale (tu okna) dodają mu lekkości.

Koszt grilla z cegieł łatwo obniżyć, stosując cegły drążone (są tańsze), a tylko ostatnią warstwę układając z pełnych elementów. Koszt grilla z cegieł łatwo obniżyć, stosując cegły drążone (są tańsze), a tylko ostatnią warstwę układając z pełnych elementów. Fot. Ekaterina Kharcheva / shutterstock

Grill i domek dla owadów

Koszt grilla z cegieł łatwo obniżyć, stosując cegły drążone (są tańsze), a tylko ostatnią warstwę układając z pełnych elementów.

Bliski Fot. Vitaliy Hrabar / shutterstock

Bliski "kuzyn" cegły - ceramiczny pustak - to budulec świetnie nadający się do domków dla owadów.

Udane połączenie cegły ceramicznej i klinkierowej, żwiru oraz granitowych płytek. Udane połączenie cegły ceramicznej i klinkierowej, żwiru oraz granitowych płytek. Fot. Tomasz Ciesielski

Ścieżki z cegły

Udane połączenie cegły ceramicznej i klinkierowej, żwiru oraz granitowych płytek.

 

Koliste przestrzenie posadzki z cegieł wypełniono trawą - powstały żywe dekory.Fot. Tomasz Ciesielski

Koliste przestrzenie posadzki z cegieł wypełniono trawą - powstały żywe dekory

Więcej o: