Skuteczne sposoby na mole. Jak pozbyć się moli z mieszkania?

Są małe i niepozorne, a wyrządzają tyle szkód! Mole potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy dobiorą się do ulubionego swetra czy sukienki.
Mole Mole Fot. shutterstock / Africa Studio

Jeden mol znosi 200 jaj

Bardzo ważna jest szybka reakcja, gdy tylko dostrzeżemy choć jednego mola (to beżowy skrzydlaty owad o dł. ok. 9 mm). Samica znosi bowiem około 200 jaj na tkaninach, które stają się potem pokarmem larw. Te ostatnie tworzą tunel z przędzy rozbudowywany przez cały czas żerowania. Jest on tym dłuższy, im mniej substancji odżywczych zawiera pożerany materiał. Długość czasu rozwoju larw zależy od warunków otoczenia i jakości odżywczej materiału i może trwać od 35 dni do 2,5 roku. Jeżeli nie rozprawimy się z intruzami, w tym czasie nasz ulubiony sweter czy bluzka zniknie w oczach.

Polowanie na larwy Polowanie na larwy Fot. shutterstock / yevgeniy11

Jak niszczyć larwy moli?

Dorosły mól może żyć nawet 30 dni. Nie pobiera pokarmu, korzysta z zapasów zgromadzonych przez larwy. To one właśnie - białe lub czerwonawe (o długości 10-12 mm), z brązową główką - wygryzają dziury w tkaninach, dzianinach i futrach.

Nie pozbędziemy się więc moli, jeżeli nie wykryjemy miejsca, w którym założyły gniazdo. Do tego celu owady wybierają najchętniej ciepłe, ciemne zakamarki. Ponieważ jednak larwy są słabo widoczne, aby się ich pozbyć, należy dokładnie odkurzyć wnętrza szaf i komód, a potem przemyć je wodą z detergentem albo octem.

Warto też często trzepać ubrania, dywany i zasłony. Latem najlepiej pozostawić je na kilka godzin na słońcu (larwy zginą w tkaninie przesuszonej promieniami), zimą zaś - na mrozie (niska temperatura jest zabójcza dla jaj). Pamiętajmy też, by ubrań nie upychać w szafach na siłę. Wieszając je, pozostawmy między nimi trochę powietrza. Nieużywane zimowe płaszcze, futra (które mole wręcz uwielbiają) i kurtki najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach. Wtedy mole nieprędko zagoszczą w szafie.

JUŻ MAŁY BUKIECIK LAWENDY sprawi, że swetry przestaną molom smakować. JUŻ MAŁY BUKIECIK LAWENDY sprawi, że swetry przestaną molom smakować. Fot. shutterstock / Lunov Mykola

Jak pozbyć się moli?

Mole są naprawdę trudnym przeciwnikiem i niełatwo się ich pozbyć. Naftalina - ulubiona broń naszych babć - odchodzi raczej do lamusa. Bo kto z nas wytrzymałby jej zapach? Na szczęście są też inne domowe metody - niegdyś chętnie stosowane, dziś nieco zapomniane - na odstraszenie uciążliwych insektów.

Wystarczy w szafach i na półkach umieścić różne pachnidła, suszone zioła i inne rośliny emitujące wonie, których mole wręcz nie znoszą.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest wyłożenie półek i szuflad gazetami - mole nie tolerują zapachu farby drukarskiej. Dodatkowo można rozłożyć w szafach i komodach kawałki mydła (najlepiej o zapachu lawendowym, ale sprawdzi się też zwykłe szare). Mydlaną kostkę najlepiej pokroić na mniejsze kawałki i rozsypać na półkach.

Preparat przeciw molom Preparat przeciw molom Fot. Molan.eu

Kulki, zawieszki, spreje

Jeśli powyższe metody nie zadziałają, można skorzystać ze specjalnych preparatów dostępnych w sklepach. Przeważnie mają one formę pasków, które zawiesza się w szafie, lub kulek o woni nielubianej przez mole.

Popularne są także środki w aerozolu, które należy regularnie rozpryskiwać w szafach i komodach.

SYPKIE PRODUKTY przechowujmy w szczelnie zamykanych słojach przepłukanych octem. Do każdego włóżmy liść laurowy. SYPKIE PRODUKTY przechowujmy w szczelnie zamykanych słojach przepłukanych octem. Do każdego włóżmy liść laurowy. Fot. shutterstock / Fotografiche

Mole spożywcze

W kuchni to prawdziwe przekleństwo - by się ich pozbyć, trzeba wyrzucić produkty, w których pojawiły się mole, po czym przetrzeć półki wodą z octem (1:1), z kroplą olejku cytrusowego lub goździkowego. Mole odstraszą też liście laurowe lub włożona do szafki wysuszona pomarańcza z powbijanymi goździkami.

ZAPACH KASZTANÓW jest dla nas prawie niewyczuwalny, a dla moli owszem. ZAPACH KASZTANÓW jest dla nas prawie niewyczuwalny, a dla moli owszem. Fot. shutterstock / oriori

Mole nie lubią kasztanów i cytryn, sosny

Jeśli wróciliśmy z jesiennego spaceru z garścią kasztanów, możemy zrobić z nich inny niż zwykle użytek - zamiast kasztanowych ludków stworzyć broń przeciwko molom. Wystarczy ulokować kasztany na półkach albo zawiesić je na sznureczkach między ubraniami przechowywanymi na wieszakach - będą emitować niemiły dla moli zapach. Owady te nie znoszą też cytrusowych woni - trawa cytrynowa, skórki cytryny czy zawieszki o tym aromacie także pozwolą się pozbyć problemu. W tym celu dno szuflady warto też wyścielić sosnowymi igłami albo ułożyć napełnione nimi bawełniane woreczki.

 

IGŁY SOSNY wypełnią szafę przyjemnym leśnym aromatem.Fot. shutterstock / Anest

 

Zdjęcie powyżej: Igły sosny wypełnią szafę przyjemnym leśnym aromatem.

 

SKÓRKI CYTRYN skutecznie wypłoszą mole z szafy.Fot. shutterstock / ntstudio

Zdjęcie powyżej: Skórki cytryn skutecznie wypłoszą mole z szafy.

BAGNO ZWYCZAJNE (Ledum palustre) w naturalnym środowisku... BAGNO ZWYCZAJNE (Ledum palustre) w naturalnym środowisku... Fot. shutterstock / Leonid Ikan

Mole nie lubią lawendy i bagna zwyczajnego

Naturalnym pachnidłem odstraszającym mole jest lawenda lekarska (Lavandula officinalis), która nawet w formie suszonej zachowuje zapach przez kilka lat, a to za sprawą olejków eterycznych zawartych w kwiatkach, łodyżkach i listkach. Drugim znanym odstraszaczem jest bagno zwyczajne, zwane też leśnym rozmarynem. Emituje ono bowiem wyrazisty, przyjemny dla nas - ale nie dla moli - zapach. Rośnie na bagnach, torfowiskach i w innych podmokłych miejscach. Osiąga wysokość do 1,5 m. Niestety, objęte jest częściową ochroną (zbiór do celów zielarskich możliwy jest tylko za zezwoleniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska).

 

Bagno zwyczajne w formie suszonejFot. shutterstock / YamabikaY

Zdjęcie powyżej: Bagno zwyczajne w formie suszonej

 

WIĄZKĘ LAWENDY najlepiej umieścić pomiędzy ubraniami w woreczku z bawełny lub płótna.Fot. shutterstock / Olga Mark

Wiązankę lawendy najlepiej umieścić pomiędzy ubraniami w woreczku z bawełny lub płótna.

Szałwia Szałwia Fot. shutterstock_ / Radka1

Szafa pełna przypraw

Molom odzieżowym nie odpowiada też sąsiedztwo niektórych aromatycznych kuchennych przypraw, zwłaszcza ziela angielskiego, liścia laurowego, goździków i macierzanki.

 

ZIELE ANGIELSKIEFot. shutterstock / Fotyma

 

Zdjęcie powyżej: ziele angielskie

Aby uprzykrzyć życie tym żarłocznym owadom, ziarenka ziela angielskiego wystarczy rozsypać na półkach i w szufladach z ubraniami, listkami laurowymi poprzekładać swetry i inne elementy garderoby (szczególnie te, w których sezonowo nie chodzimy), a goździki i suszoną macierzankę umieścić w małych płóciennych woreczkach i również ułożyć w szafach. Skutecznym odstraszaczem okażą się też z pewnością woreczki pełne aromatycznej suszonej szałwii czy mięty.

 

MiętaFot. shutterstock / Maks Narodenko

Więcej o: