Prace konkursowe 'Zrób to sam w ogrodzie'

Zakończył się konkurs 'Zrób to sam w ogrodzie'. Oto nadesłane prace
1. Budka dla owadów. Konkurs 1. Budka dla owadów. Konkurs "Zrób to sam w ogrodzie" Fot. Wojtek Burek / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - budka dla owadów

Każdy z ogrodników, chcących utrzymać w swoich ogrodach biorównowagę, powinien wiedzieć jak ważną funkcję odgrywają pożyteczne owady, które możemy zwabić. Udostępniając im miejsce w którym mogą się zadomowić, odwdzięczą się nam korzystnym dla nas oddziaływaniem na szkodniki żerujące na naszych roślinach, poza tym część z nich przyczynia się do zapylania naszych drzew i krzewów owocowych. Budka dla owadów to prosty sposób utworzenia zakątków, w których z pewnością zamieszkają nasi mali sprzymierzeńcy. Atutem tego projektu jest niski koszt jego zrealizowania.


Autor: Wojtek Burek
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/budka-dla-owadow/

Wiklinowy płotek. Prace konkursowe Wiklinowy płotek. Prace konkursowe Fot. Małgorzata Jędrzejak / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - wiklinowy płotek

Samodzielne wykonanie wiklinowego płotka jest proste i dość szybkie. Materiały do tego użyte są ogólnodostępne. Płotek pełni funkcję ochronną dla roślin przed wiatrem, a także funkcję dekoracyjną. Potrzebne nam będą jedynie pręty i witki wierzbowe.


Autorka: Małgorzata Jędrzejak
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/wiklinowy-plotek/

Prace konkursowe - wgłębnik z miejscem na ognisko Prace konkursowe - wgłębnik z miejscem na ognisko Fot. Krzysztof Ślósarczyk / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - wgłębnik z miejscem na ognisko

Ogień w ogrodzie jest bardzo ważny. Strefa wokół niego to miejsce spotkań, miejsce przyrządzania posiłków, miejsce także reprezentacyjne. Wykonanie wgłębnika z miejscem na ognisko według tego projektu pozwoli uzyskać właśnie taką strefę. Otoczona roślinnością i wygodnymi ławami zaprasza do skorzystania ze swoich walorów. Grille ostatnio wyparły ogniska, a przecież tylko na nich można piec i gotować. To w jego pobliżu zlokalizujemy wędzarnię, by dopełnić to miejsce magią zapachów i kulinarnych wariacji.


Autor: Krzysztof Ślósarczyk
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/wglebnik-z-miejscem-na-ognisko/

Prace konkursowe - mozaika w ogrodzie Prace konkursowe - mozaika w ogrodzie Fot. Grażyna Białek / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - mozaika w ogrodzie

Kafelki pozostałe po remoncie kuchni, czy łazienki sprawdzą się jako materiał do wykonania wspaniałej dekoracji ogrodowej. Można je wykorzystać do odnowienia starej studni, stołu w altanie, wykonania obrazu na ścianie, przy ogrodowym zlewie lub "suchym" oczku . Wykonanie dekoracji nie jest trudne i na pewno każdy sobie z tym poradzi.

Autorka: Grażyna Białek
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/mozaika-w-ogrodzie/

Prace konkursowe - wygodna alejka Prace konkursowe - wygodna alejka Fot. Wioletta Piegzik / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - wygodna alejka

Alejka ułatwia poruszanie się po zawilgoconej powierzchni. Praktyczne i niedrogie elementy potrzebne do wykonania (kamienne bloki oraz żwirek ozdobny) czynią ten projekt tanim, ładnym, użytecznym i estetycznym. Po deszczu woda nie podmywa alejki nie jest ślisko, a więc mamy zapewnione bezpieczeństwo (szczególnie jak się ma dzieci) oraz wygodę. Ścieżka jest eko, ponieważ materiały są ekologiczne.


Autorka: Wioletta Piegzik
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/wygodna-alejka/

Prace konkursowe - niewielka sadzawka z fontanną Prace konkursowe - niewielka sadzawka z fontanną Fot. Mariusz Wesołek / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - niewielka sadzawka z fontanną

Ta mała, wydawałoby się prozaiczna sadzawka, z pluskającą wodą, jest niezwykle urokliwym uzupełnieniem kącika wypoczynkowego. Szum wody, wzmacnia się wraz z nastaniem wieczoru i zapadającą dookoła ciszą. W gorące letnie dni, a zwłaszcza wieczory, kiedy po ciężkim dniu, można zrelaksować się na fotelu wsłuchując się w pluskanie wody. Zbiornik ten spełnia również dodatkową funkcję, a mianowicie poidła dla ptaków, co niewątpliwie jest ogromną wartością.


Autor: Mariusz Wesołek
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/niewielka-sadzawka-z-fontanna/

Prace konkursowe - Mój Ogród - projekt ogrodu, który kiedyś stworzę Prace konkursowe - Mój Ogród - projekt ogrodu, który kiedyś stworzę Fot. Emilia Bachorska / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - Mój Ogród - projekt ogrodu, który kiedyś stworzę

"Mój ogród" to projekt koncepcyjny, gdzie główną rolę odgrywa barwa i kształt. Warto uczyć się komponować rośliny, dobierać je do siedliska. Każdy może założyć ogród, nawet jeśli będzie to tylko mini-ogródek. Wystarczy znaleźć myśl przewodnią i mieć dobre chęci. Projekt koncepcyjny "Mój Ogród" dotyczy zagospodarowania części terenu na posesji podmiejskiej.


Autorka: Emilia Bachorska
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/moj-ogrod-projekt-koncepcyjny-ogrodu-ktory-kiedys-stworze/

Prace konkursowe - rabata Prace konkursowe - rabata "W cieniu pod drzewami" Fot. Błażej Janoś / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - rabata "W cieniu pod drzewami"

Cień w ogrodzie z reguły nie jest zjawiskiem pożądanym. Niektórym kojarzy się z przerzedzonym trawnikiem, innym z przestrzenią porośniętą jedynie przez mech. Jeśli dodać do tego bezpośrednie sąsiedztwo drzew, czy krzewów niemożliwym wydaje się zaaranżowanie w nim ciekawej, roślinnej kompozycji? ale czy na pewno? Specyficzne warunki panujące na ocienionych stanowiskach, wbrew panującym stereotypom, stwarzają możliwość uprawy wielu atrakcyjnych gatunków. Odpowiednio dobrane i zestawione rośliny mogą przemienić nawet najbardziej ponury fragment ogrodu w pełną życia, barwną rabatę i to także w miejscach bardziej narażonych na okresowy brak wody.


Autor: Błażej Janoś
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/w-cieniu-pod-krzewami-rabata/

Prace konkursowe - rower w ogrodzie Prace konkursowe - rower w ogrodzie Fot. Grażyna Piecha / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - rower w ogrodzie

Ukwiecony rower to bardzo tania dekoracja do ogrodu. Jeśli mamy stary rower i jest on przeznaczony do wyrzucenia, wystarczy go odnowić poprzez pomalowanie na swój ulubiony kolor. Do tego wystarczy dołączyć 2 koszyki wiklinowe na kwiaty i pomysł dekoracyjny do ogrodu jest gotowy.


Autorka: Grażyna Piecha
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/rower-w-ogrodzie/

Prace konkursowe - ogrodowy świecznik Prace konkursowe - ogrodowy świecznik Fot. Paulina Zmorek / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - ogrodowy świecznik

Spędzając wieczorem czas na tarasie bądź w ogrodzie, lubimy romantyczne oświetlenie w postaci świeczników, latarenek itp. Pomysł na świecznik zrodził się z myślą o recyklingu, zostały wykorzystane: puszka po konserwie i stara rurka od miotły. Koszt wykonania jest niewielki, dodatkowo potrzebna jest tylko farba w sprayu szklanka bądź świecznik i wkręt.


Autorka: Paulina Zmorek
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/ogrodowy-swiecznik/

Prace konkursowe - palikowy płotek Prace konkursowe - palikowy płotek Fot. Cecylia Chromik / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - palikowy płotek

Płotek palikowy z zaprawy cementowej to ciekawa dekoracja ogrodowa. Jest tani do zrobienia i wytrzymały na każde warunki atmosferyczne. Jest to niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju ozdoba, która będzie służyła długie lata.


Autorka: Cecylia Chromik
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/palikowy-plotek/

Prace konkursowe - ozdobny kran z wodą Prace konkursowe - ozdobny kran z wodą Fot. Grażyna Szlosarek / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - ozdobny kran z wodą

Obudowa kranu z okorków dębowych jest łatwa do wykonania. Ta estetyczna dekoracja ogrodowa zachwyca każdego swoim wyglądem. Jest wykonana z drewna dębowego, które jest bardzo twarde i wytrzyma długie lata. Punkt czerpania wody można łatwo samodzielnie zbudować, a koszty zrobienia są bardzo niskie. Kranik znajduje się na wygodnej wysokości, a cała instalacja doprowadzająca wodę jest pomysłowo ukryta.


Autorka: Grażyna Szlosarek
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/ozdobny-kran-z-woda/

Prace konkursowe - jesienny bukiecik z liści Prace konkursowe - jesienny bukiecik z liści Fot. Anna Krafczyk / www.ogrodniktomek.pl

Prace konkursowe - jesienny bukiecik z liści

Zrobienie dekoracji z liści jest bardzo łatwe. Nie potrzeba do tego wielkiego talentu i na pewno każdy sobie poradzi. Wystarczą jedynie dobre chęci. Jest to świetny pomysł dla osób kochających ogród i kwiaty przez cały rok, zwłaszcza zimą gdy trudno o piękne kwiaty w domu. Jest to świetny pomysł również dlatego, że wykonanie prawie nic nie kosztuje i nie wymaga wiele pracy, a przyciąga wzrok każdej osoby.


Autorka: Anna Krafczyk
http://ogrodniktomek.pl/2012/03/jesienny-bukiecik-z-lisci/

Która praca najlepsza? Głosujcie

1. Budka dla owadów. Konkurs "Zrób to sam w ogrodzie" Wybierz laureata nagrody internautów konkursu "Zrób to sam w ogrodzie"

 

Autor zwycięskiej pracy otrzyma w nagrodę marcowe numery miesięczników Kwietnik i Ogrody oraz książkę "Miejskie ogrody"

Okładka miesięcznika Kwietnik Okładka książki "Miejskie ogrody"Okładka miesięcznika Ogrody

 

Autorzy prac, które zdobędą II i III miejsce dostaną zestawy marcowych numerów miesięczników Kwietnik i Ogrody

Okładka miesięcznika Kwietnik Okładka miesięcznika Ogrody

Więcej o:
Komentarze (5)
Prace konkursowe 'Zrób to sam w ogrodzie'
Zaloguj się
 • ritak44dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Ta alejka to prawdziwe brzydactwo.

 • helgomirka

  Oceniono 1 raz 1

  Przepiękny bukiecik, rewelacyjny pomysł:))) i darmowy:))

 • helgomirka

  Oceniono 1 raz 1

  rewelacja:))) super pomysł i darmowy:))

 • granyza13

  0

  ale trwa emocjonujący wyścig między płotkiem i sadzawką

 • priam888

  0

  Dopiero jak zobaczyłem link z wybranymi zdjęciami przypomniało mi się o konkursie :( Gapowe zdrożało ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX