Sposób na ślimaki

Ślimaki to najbardziej żarłoczne szkodniki w naszych ogrodach. Zjadają praktycznie wszystko. Ale można je zatrzymać...
ślimaki ślimaki Fot. Shutterstock/Eric Isselee

Ślimak padlinożerca i kaniabal

Zaczynają od kiełkujących roślin, następnie pożerają liście, młode pędy i kwiaty, a nawet korzenie. Gustują w roślinach ozdobnych, warzywach oraz owocach. I mało kto wie, że wielu przedstawicieli tych szkodników to padlinożercy i kanibale. Nie mają problemu ze zjedzeniem swoich sąsiadów czy jajeczek własnego gatunku.

Ślimak gajowy

Fot. Shutterstock/Gtranquillity

Na zdjęciu powyżej: Ślimak gajowy

Śledź wydarzenia ogrodnicze na naszym Facebooku

Dlaczego róże słabo kwitną?

dFot. Shutterstock/Lilyana Vynogradova

Życie ślimaka

Ślimaki można obserwować już pod koniec lutego i na początku marca. Niegroźne im nocne przymrozki do -3°C. Aktywne żerowanie rozpoczynają już w temperaturze 2°C. Spotkamy je zawsze tam, gdzie jest wilgotno. Nie cierpią miejsc suchych i nasłonecznionych. W ciągu dnia chowają się w kryjówkach pod kamieniami, liśćmi, deskami, by w nocy wyjść na powierzchnię i zacząć czynić szkody. Ich obecność zdradzą ślady w postaci lśniącego srebrzyście zaschniętego śluzu.

Na zdjęciu powyżej: Winniczki (ale także np. ślimaki gajowe) potrafią wspinać się po drewnie i murze

Pomrów wielki

Fot. Wikimedia Commons/Marina Jacob

Na zdjęciu powyżej: Pomrów wielki

Jak chronić się przed komarami?

komar

Fot. Shutterstock/Birute Vijekiene

 

komarFot. Shutterstock/Birute Vijekiene

Jak chronić się przed komarami

 

komarFot. Shutterstock/Birute Vijekiene

Pomrowik, oraz inne ślimaki poruszają się 
ruchem pełzającym . Potrafią też szybko skurczyć ciało w chwili zagrożenia albo ukryć je w muszli (te, które ją mają) Pomrowik, oraz inne ślimaki poruszają się ruchem pełzającym . Potrafią też szybko skurczyć ciało w chwili zagrożenia albo ukryć je w muszli (te, które ją mają) Fot. Ziemowit Wardecki / AG

Ślimaki nagie

Spotykamy dwie formy tych mięczaków: muszlowe oraz nagie. Wśród muszlowych często obserwujemy: ślimaki winniczki, ślimaki ogrodowe, zaroślowe i kosmate. Te nagie, czyli bezmuszlowe, to: śliniki wielkie, rdzawe i luzytańskie, pomrowiki plamiste i małe oraz pomrów wielki. Mierzą od kilku do nawet 20 cm  (jak pomrów wielki). Wszystkie charakteryzują się dużą płodnością. W ciągu roku z jajeczek może rozwinąć się 150-500 nowych ekspansywnych ślimaków. Ich niekontrolowany rozwój doprowadzi do zupełnego zniszczenia większości roślin.

Pomrowik, oraz inne ślimaki poruszają się
ruchem pełzającym . Potrafią też szybko skurczyć ciało w chwili zagrożenia  albo ukryć je w muszli (te, które ją mają)

Na zdjęciu powyżej: Pomrowik, oraz inne ślimaki poruszają się ruchem pełzającym .

09 - 28.08.2005 SMOLDZINO MORZE - PLAZA - WAKACJE N/Z SLIMAK - POMROW - POMROWIK MUTOR - RODZINA - DZIECI - PRYWATNE MAGDA , JULKA , JASIEK , LUCEK FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: ZWIERZETA SLIMAKIFot. Michał Mutor / AG

Na zdjęciu powyżej: Pomrowik potrafi też szybko skurczyć ciało w chwili zagrożenia  albo ukryć je w muszli (te, które ją mają)

Chwasty - wspaniałe uzupełnienie diety oczyszczającej

chwaty

Fot. Shutterstock/Heike Rau

Ślimak zaroślowy Ślimak zaroślowy Fot. Shutterstock/Arto Hakola

Co wabi ślimaka?

Do większego rozmnażania ślimaków dochodzi na uprawach zlokalizowanych na glebach ciężkich, gliniastych i organicznych. Ślimaków zawsze jest więcej tam, gdzie do nawożenia stosujemy kompost lub nawozy zielone. Jeśli jednak jako nawóz zielony wykorzystamy gorczycę i przekopiemy ją jesienią z podłożem, będzie ona skutecznie odstraszać intruzów.W ograniczeniu występowania ślimaków możemy wykorzystać ich niechęć do wybranych gatunków roślin. O ile lubią aksamitki, funkie, nagietki, kiełkujący słonecznik, lewkonie, łubin, ostróżki, fiołki oraz większość warzyw na naszych grządkach, o tyle unikają goździków, piwonii, gipsówki, wilczomleczów, smagliczki, onętka, gazanii, orlików, tawuł, żurawki, ciemierników, barwinka, większości bodziszków, maków, niezapominajek i wszelkich roślin długo kwitnących w tym nawet nasturcji. Warto więc sadzić te gatunki. Skuteczne są również napary (otrzymane przez zalanie wrzątkiem) i wywary (otrzymane przez gotowanie) z takich roślin, jak macierzanka, majeranek, bylica piołun, wrotycz pospolity, rumianek ogrodowy, czosnek, cebula, szałwia i krwawnik. Opryskując nimi rośliny, pamiętajmy jednak, że stosowanie metod biologicznych wymaga powtarzania po deszczu.

Na zdjęciu powyżej: Ślimak zaroślowy

 Ślinik wielki Fot. Wikimedia Commons/Guillaume Brocker

Na zdjęciu powyżej: Ślinik wielki

Szukasz oryginalnej rośliny o skromnych wymaganiach?

c

Fot. Shutterstock/Sarun T

Pokruszone skorupki jajka utrudnią ślimakom przemarsz do celu. Pokruszone skorupki jajka utrudnią ślimakom przemarsz do celu. Fot. Paweł Słomczyński / AG

Skorupki z jaj, piwo czy grejpfrut?

Walkę ze ślimakami rozpoczynamy wczesną wiosną. Możemy zbierać je ręcznie i topić lub wkopać w ziemię naczynie z piwem i odrobiną miodu jako wabikiem. Ważne jest też grabienie opadłych liści i wykaszanie nieużytków. W ten sposób zmniejszymy wilgotność podłoża, a ślimaki przeniosą się w inne miejsca. Można również konstruować pułapki wabiące z gotowanych ziemniaków lub nadgniłych jabłek. Na ścieżkach tych szkodników wysypujemy wapno palone mieszane z trocinami lub mielony węgiel drzewny. Warto też zapewnić dobre warunki do życia ptakom, jeżom i ropuchom. To naturalni wrogowie ślimaków.

Preparaty chemiczne na ślimaki: Aromol 1,62 RB,  Snacol 05 GB, Glanzit 06 GB, Substral Ślimax 04 GB, Mesurol Animax 02 RB.

Na zdjęciu powyżej: Pokruszone skorupki jajka utrudnią ślimakom przemarsz do celu.

Preparaty chemiczne na ślimaki: Aromol 1,62 RB,  Snacol 05 GB, Glanzit 06 GB, Substral
Ślimax 04 GB, Mesurol Animax 02 RB.

13.06.2006 WARSZAWA SZKODNIKI ZWIERZETA SLIMAK SLIMAKI PULAPKA ZAPORA OCHRONA ROSLIN EKOLOGIA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA   PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (88) - 8.2006 SLOWA KLUCZOWE: EKOLOGIA ROSLINY SZKODNIKI ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (88) - CZASOPISMA

Fot. Paweł Słomczyński / AG

Na zdjęciu powyżej: Pułapka na ślimaki z wydrążonej skórki cytrusa. Zwabione szkodniki trzeba często usuwać.

Warzywnik na balkonie

BALKON ROSLINY WARZYWA - POMIDORY , KWIATY - TYTON OZDOBNY , FUKSJA , BRATKI   FOT. JACEK SKORKOWSKI   PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (152) - 8 2007Fot. Jacek Skórkowski

Ślimaki oglądają świat oczami na wysuwanych czułkach. U winniczka są one wyjątkowo okazałe.
Ślimaki oglądają świat oczami na wysuwanych czułkach. U winniczka są one wyjątkowo okazałe. Fot. Shutterstock/yamix

Winniczki pod ochroną

Wprawdzie ślimaki winniczki objęte są ochroną gatunkową, ale na terenach uprawowych - na polach, w sadach i ogrodach - ochrona ta nie obowiązuje. Można je łatwo zebrać do wiadra i wynieść, np. na łąkę. Ponadto w rozporządzeniu ministra środowiska z 12.10.2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt zezwolono na zbiór osobników o średnicy muszli powyżej 30 mm przez 30 dni łącznie w danym roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Winniczki (ale także np. ślimaki gajowe) potrafią wspinać się po drewnie i murze.

Ślimaki oglądają świat oczami na wysuwanych czułkach. U winniczka są
one wyjątkowo okazałe.

Na zdjęciu powyżej: Ślimaki oglądają świat oczami na wysuwanych czułkach. U winniczka są one wyjątkowo okazałe

winiczkiFot. Shutterstock/Ozerov Alexander

Obejrzyjcie ogród pełen kwiatów

ogród pełen kwiatów

 

Fot. Ewa Sochacka

Więcej o:
Komentarze (4)
Sposób na ślimaki
Zaloguj się
 • hansman

  Oceniono 11 razy 7

  nie no zrobić 8 slajdow o ślimakach to trzeba umiec

 • 5zet

  0

  z tymi piwoniami to żart

 • 0

  Opiekowalem sie ogrodem, co rusz nowe sadzonki byly pozerane przez slimaki, nie chcialem sypac trucizny wiec zrobilem eksperyment otoz w ogrodzie byl duzy staw z rybami Koi, ktore tez zywilem srutem z suszonych ryb. Okazalo sie ze rybki zachwycaja sie slimakami. Po zachodzie slonca lub przed wschodem mozna wylapac slimaki. co dzien zbieralem pojemnik okolo 4 litrow pelen slimakow. to starczylo 50 rybkom. polecam ten sposob, oczywiscie zabojady nie chcieliby slyszec o tym...

 • hefajstos1

  Oceniono 2 razy 0

  Tych bezmuszlowych ślimaków luzytańskich, pomrowów , pomrowików i śliników nie jedzą żadne ptaki. Niestety, tylko trutka przeciw ślimakom jest najskuteczniejsza, inaczej zjedzą to, co im smakuje do korzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX