Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szrotówek kasztanowcowiaczek. Opaski przeciw szkodnikom [Porada eksperta]

Hanna Gradkowska

Mam ogród ze starymi drzewami owocowymi i ozdobnymi. Jest na nich sporo szkodników. Robię wszystko, by uniknąć opryskiwania preparatami chemicznymi. Jakie zabiegi mogę wykonać jesienią? Ewa Kurczab

09.08.2004 WARSZAWA WYKONANIE PULAPEK LEPOWYCH NA PEDZIKA PRZEDZIMKA PEDZIK PRZEDZIMEK ETAPY DLA PISMA KWIETNIK POMYSL I WYKONANIE PIOTR SYGA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (166) - 10 2008 SLOWA KLUCZOWE: DRZEWA OGRODNICTWO EKOLOGIA SZKODNIKI
Fot. Paweł Słomczyński/Agencja Gazeta
Metodą na zmniejszenie liczby szkodników w parkach, ogrodach i sadach jest zakładanie na pniach drzew opasek lepowych (dwustronnych taśm powleczonych klejem) lub opasek z papieru falistego (takim papierem ogrodnicy już przed stu laty wyłapywali szkodniki wędrujące po pniach).

Na drzewach ozdobnych tymi sposobami można zwalczać szrotówka kasztanowcowiaczka (na kasztanowcach) i piędzika przedzimka (na wiązach). Opaski i taśmy są skuteczne także w sadach owocowych przy zwalczaniu: owocówek, nasionnicy, piędzika przedzimka, zimówka ogołotniaka i ukośnicy szczawiówki.

Samice piędzika przedzimka są bezskrzydłe. Jesienią wędrują w górę pni, aby w koronach złożyć jaja. Atakują jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, a także wiązy. Opaski lepowe w postaci lejka posmarowanego od spodu substancją lepiącą należy zamontować na pniach na przełomie września i października. Wiosną opaski z martwymi owadami zdejmujemy.

Teraz, jesienią, spod kasztanowców opanowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka trzeba dokładnie wygrabić wszystkie liście, a następnie je spalić. To ograniczy liczbę zimujących osobników. Z resztą działań przeciwko temu szkodnikowi trzeba poczekać do wiosny, kiedy to na przełomie marca i kwietnia na pnie kasztanowców zakłada się opaski powleczone klejem i umieszcza je tak, aby ich dolna krawędź znajdowała się około 80 cm nad ziemią.

Opaski posmarowane klejem wyłapują samice piędzika przedzimka wędrujące w górę po pniach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Szrotówek kasztanowcowiaczek. Opaski przeciw szkodnikom [Porada eksperta]