Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zimowe zagrożenia dla roślin w ogrodzie

Redakcja Pressland

Wiele osób uważa, że ogród zimą zapada w sen, by spokojnie poczekać na pierwsze oznaki wiosny. Niestety, okazuje się, że zimowe warunki atmosferyczne mogą stanowić ogromne zagrożenie dla roślin. Ich niewłaściwe przygotowanie na czas zimowania może sprawić, że zamiast zdobić ogród wiosną będą go szpecić. O jakich zagrożeniach mowa? I jak właściwie zadbać o rośliny, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem?

Zimowe zagrożenia dla roślin w ogrodzie
Zimowe zagrożenia dla roślin w ogrodzie
shutterstock

Czy mróz jest szkodliwy?

Ostatnimi laty rzadko zdarza się, by temperatury w ciągu dnia były wyjątkowo niskie. Zdarzają się mrozy, aczkolwiek na umiarkowanym poziomie. Trochę trudniej sytuacja wygląda nocą – w tym czasie temperatura może spaść nawet poniżej 20 °C. Tak niska temperatura stanowi duże zagrożenie nie tylko dla kwiatów, ale przede wszystkim dla niektórych drzew i krzewów. Największe zagrożenie czyha na świeżo zasadzone rośliny, ale też na rośliny z gatunku zimozielonych. Warto również zaznaczyć, że część roślin np. drzewa narażone są na ciągłe zmiany pogody. Ciepłe, słoneczne dni przeplatane mroźnymi nocami mogą spowodować powstanie pęknięć mrozowych a w konsekwencji ran zgorzelinowych. Problem ten objawia się pękającą, dość często szarzejącą korą drzew. Niestety, konsekwencje takich pęknięć są poważne. Drzewo z uwagi na brak możliwości prawidłowego rozwoju zaczyna chorować, ale też może dojść do jego obumarcia.

Czy mróz jest szkodliwy?
Czy mróz jest szkodliwy?
shutterstock

Mróz poza drzewami niszczy również wszelkie młode rośliny. Im starsza roślina tym posiada lepiej rozwinięty system korzenny i odpornościowy. Pamiętajmy, więc, by w okresie zimowym zapewnić im jak najlepsze warunki bytowe.

Jak chronić przed mrozem?

Świadomi ogrodnicy podczas zimy najczęściej wykorzystują agrowłókninę, która zapewnia ochronę na wysokim poziomie. Dobrym rozwiązaniem są również suche liście czy też ściółka z kory, które idealnie zabezpieczają krzewy, drzewa i wszelką inną roślinność. Warto zadbać nie tylko o zabezpieczenie rośliny przy podłożu, ale w przypadku drzew również pnia. Polecanym rozwiązaniem jest osłonięcie pnia deskami bądź matą wykonaną ze słomy. Obowiązkowo należy również wykonać bielenie drzew.

Jak chronić przed mrozem?
Jak chronić przed mrozem?
shutterstock

Silne wiatry

W okresie zimowym dość często mamy do czynienia z silnymi wiatrami z północy i z wschodu. Wydawać by się mogło, że latem też wieje. Owszem, ale zimowy wiatr jest nie tylko niezwykle silny, ale przede wszystkim mroźny. Pomimo i tak panujących niskich temperatur znacznie je obniża. Zbyt silny wiatr powoduje wysuszanie roślin. Jak zabezpieczyć rośliny przed wiatrem? Skutecznym sposobem jest zadbanie o wysoki, gęsty żywopłot bądź zainwestowanie w płoty pełniące funkcję osłonki dla roślin.

gęsty żywopłot jako osłonka dla roślin
gęsty żywopłot jako osłonka dla roślin
shutterstock

Mocne opady śniegu

Zbyt duże ilości śniegu również nie wpływają pozytywnie na rośliny. Śnieg pozostający na liściach bądź gałęziach powoduje mniejsze bądź większe zniszczenia. Dodatkowo, ten zamarznięty i mocno ubity sprawi, że rośliny nie będą mogły prawidłowo funkcjonować w czasie zimy. Warto, więc zadbać o regularne usuwanie nadmiaru śniegu – nie tylko z trawnika, ale też z liści czy też gałęzi. Jeśli w ogrodzie posiadasz ścieżki czy też chodniki, zachęcamy do odśnieżania bez użycia soli. Wszystko przez to, że sól po rozpuszczeniu przedostaje się do gleby. Warto dodać, że sól tego rodzaju posiada wyjątkowo bogaty skład składników chemicznych, które toksycznie wpływają na rośliny.

Mocne opady śniegu
Mocne opady śniegu
shutterstock

Ważne jest także podłoże

Sposób dbania o rośliny jest zależny nie tylko od warunków atmosferycznych, ale też od podłoża, na którym się znajduje. I tak, najlepszym podłożem do zimowego ogrodu jest glina. Wszystko przez to, że dużo łatwiej gromadzi się w niej woda, ale też dużo lepiej przepływa, dzięki czemu zdecydowanie rzadziej pojawia się możliwość przemarzania. Podłożem problematycznym jest podłoże piaszczyste – to ono najczęściej ulega przemarzaniu. W momencie pojawienia się pierwszych oznak wiosny warto zadbać, by podłoże zbyt długo nie było zamarznięte oraz by rośliny otrzymały odpowiednią ilość wody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zimowe zagrożenia dla roślin w ogrodzie