Pergole i markizy tarasowe
Zadaszenie tarasowe, takie jak pergola czy markiza, to nie tylko dodatkowy element dekoracyjny, lecz także praktyczne rozwiązanie zapewniające ochronę przed słońcem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Powinno być wykonane z trwałych materiałów i harmonizować z wyglądem domu oraz ogrodu.

Zadaszenie tarasu zapewnia wiele korzyści, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Chroni przed warunkami atmosferycznymi, umożliwia wygodne korzystanie z przestrzeni zewnętrznej przez cały rok, a do tego stanowi atrakcyjne uzupełnienie bryły budynku. Choć wygląd zadaszenia jest niewątpliwie istotny, to jednak funkcjonalność konstrukcji powinna być w tym przypadku priorytetem. Ważny jest materiał, z którego będzie ono wykonane (drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne), elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków pogodowych, łatwość w obsłudze, innowacyjne rozwiązania, trwałość. Zadaszenia dzielimy na stałe, czyli trwale połączone z konstrukcją domu oraz ruchome.
Konstrukcja pergoli
Pergole to gotowe, proste konstrukcje składające się ze słupów podtrzymujących zadaszenie. Najczęściej są zbudowane z profili aluminiowych, zwykle pomalowanych proszkowo na kolor wybrany z palety RAL, ale mogą też być pokryte powłoką drewnopodobną z odwzorowaniem słojów. Niekiedy są wyposażone w system odprowadzania wody deszczowej do gruntu, który jest ukryty w szkielecie konstrukcji. W sprzedaży są również modele z drewna.
Nowoczesne pergole tarasowe mają zazwyczaj kształt prostokątny, są estetyczne, stylowe i funkcjonalne.

Jakie zadaszenie?
Pergole mają różnego rodzaju zadaszenia. Jednym z rozwiązań jest stały dach z bezpiecznego szkła lub poliwęglanu. Innym – ruchome zadaszenia z wysokiej jakości zaimpregnowanych tkanin (HDPE, PCW, akryl), które nie przemakają i nie chłoną brudu, a ich barwy są trwałe i nie blakną na słońcu. Mogą mieć postać płaskich ekranów lub drapowanych rolet rzymskich przesuwanych ręcznie, przy użyciu pilota albo przycisku na ścianie. Bardzo interesująco wyglądają zadaszenia żaluzjowe. Są one zbudowane z ruchomych listew zamocowanych na ramach konstrukcyjnych. Położenie lameli jest płynnie regulowane, najczęściej za pomocą pilota. Zależnie od ustawienia przepuszczają one mniej lub więcej światła, podobnie jak żaluzje w oknach. Lamele wykonuje się z aluminium, tak jak ramy konstrukcyjne są dostępne w kolorach z palety RAL.

Rodzaje pergoli
Ze względu na sposób montażu pergole dzielimy na wolno stojące, które są samodzielną konstrukcją umieszczaną w dowolnym miejscu ogrodu, i przyścienne - przymocowane do ściany budynku. Standardowa wysokość pergoli wynosi zazwyczaj od 2,5 do 3 metrów. Wysokość powinna być dostosowana do otoczenia i celu, jaki ma spełniać. Zbyt niska konstrukcja może ograniczać przepływ powietrza i widoczność, podczas gdy zbyt wysoka może nie zapewniać odpowiedniego zacienienia. Warto dostosować wysokość do proporcji domu i ogrodu, aby pergola harmonijnie komponowała się z resztą przestrzeni. Możemy kupić nowoczesne pergole gotowe, ale jeśli działka ma niestandardowy kształt, mamy duży taras o nietypowym kształcie, planujemy połączenie pergoli z istniejącą zabudową lub zależy nam na nietypowych funkcjach, wybierzmy pergolę wykonywaną na wymiar.
Wybierając zadaszenie tarasu, warto wziąć pod uwagę jego konserwację. Drewno wymaga impregnacji co kilka lat, aby zachować trwałość i estetykę. Aluminium jest materiałem bezobsługowym – nie rdzewieje i nie wymaga malowania. Poliwęglan jest odporny na warunki atmosferyczne, ale warto go regularnie czyścić, aby zapobiec osadzaniu się zanieczyszczeń i zachować przejrzystość.

Elementy zwiększające komfort
Większość pergoli tarasowych można wyposażyć w panele boczne, które osłonią od wiatru i zapewnią bardziej intymną atmosferę w miejscu wypoczynku. Są one wykonane z różnego rodzaju materiałów, takich jak poliester, włókno szklane, szkło, drewno, a także tkanina, taka sama, z jakiej jest dach pergoli. Na spędzanie czasu na świeżym powietrzu nawet podczas mniej sprzyjających warunków pogodowych pozwalają dodatkowe akcesoria, takie jak oświetlenie LED czy promienniki ciepła. Wybierając pergolę, warto też zwrócić uwagę na łatwość obsługi, na przykład sterowanie zadaszeniem złożonym z ruchomych lameli, dzięki czemu możemy zarządzać dostępem światła słonecznego oraz cyrkulacją powietrza. Sterowanie może być realizowane za pomocą pilota, przełącznika, aplikacji na telefonie lub za pomocą odpowiedniego scenariusza zaprogramowanego w centrali sterującej domem. Ponadto pergola może być wyposażona m.in.: w czujnik wiatru, deszczu czy słońca, które znacznie poprawiają komfort użytkowania.
Pergole fotowoltaiczne
Pergola fotowoltaiczna to nowoczesne połączenie tradycyjnej pergoli z panelami słonecznymi, które służą do wytwarzania energii elektrycznej. Oznacza to, że pergola nie tylko zapewnia cień i ochronę przed opadami, ale również może generować prąd, co pomaga obniżyć rachunki za energię. Energię elektryczną można wykorzystać do zasilania domu, ładowania samochodów elektrycznych lub magazynowania w akumulatorach. Pergole fotowoltaiczne mogą być objęte dofinansowaniem w programie Mój Prąd 6.0, jeżeli są to mikroinstalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci i spełniają warunki programu. Dofinansowanie to może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 28 000 zł. Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć wniosek na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zestaw doskonały
Dzięki szklanej zabudowie, w tym ścianom przesuwnym, możemy zamienić taras w przestronne pomieszczenie w ogrodzie i cieszyć się pięknymi widokami, jak i samym tarasem przez cały rok. Inwestując w szklane drzwi przesuwne, poszerzamy swoją przestrzeń o nowe możliwości zagospodarowania. Najważniejszym atutem przesuwnych ścian jest to, że pozwalają zachować całkowitą swobodę wyboru, czy zostawić je otwarte, czy zamknięte. Wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak szczotki uszczelniające, uchwyty, niską szynę podłogową i zestaw kół przesuwnych. Przesuwne ściany szklane składają się z kilku tafli szkła (minimalnie zachodzących na siebie), które można jednym ruchem otwierać lub zamykać za pomocą praktycznych samozamykaczy. Ściany tego typu można umieścić pod zadaszeniami tarasów, nadstawkami i wiatami garażowymi. Mogą zostać ustawione zarówno z przodu, jak i z boku pomieszczenia. Szklane ściany przesuwne wykonane są z hartowanego szkła o grubości 10 mm, które charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Markizy tarasowe
Chronią przed słońcem i deszczem, a jednocześnie zabezpieczają przed przegrzewaniem przylegające do nich pomieszczenia. Najpopularniejszy typ markizy tarasowej składa się z rury nawojowej (element ten może być odsłonięty lub ukryty w pełnej kasecie albo półkasecie) i wysięgnika, na których rozpięta jest tkanina. Poliestrowe bądź akrylowe poszycie może być zaimpregnowane lub pokryte folią, dzięki czemu materiał zatrzymuje słońce i wodę, jest także odporny na płowienie. Markizę tarasową montuje się do krokwi dachowych, do spodu balkonu bądź bezpośrednio do ściany. W przypadku przegród dwuwarstwowych trzeba użyć specjalnych kotew chemicznych. Zwykłe kołki, ze względu na grubą warstwę ocieplenia, nie gwarantowałyby bowiem solidnego zakotwienia konstrukcji w warstwie nośnej muru. Mogłoby to skutkować oderwaniem się markizy, która w czasie silnych podmuchów wiatru zachowuje się podobnie do żagla. Markiza tarasowa jest bardziej ruchoma niż pergola i można ją całkowicie złożyć, gdy nie jest używana.

- Więcej o:
Pergole i markizy tarasowe
Balkon w stylu miejskim
Pelargonia bluszczolistna (P. peltatum): porady uprawowe, nawożenie, rozmnażanie
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu: pięć gorących trendów
Zielona oaza na balkonie
Kolekcja balkon i taras 2025
Balkon jak w tajskim kurorcie
Twój balkon gotowy na wiosnę – praktyczny poradnik aranżacyjny