Surmia bigoniowa 'Nana'. Pielęgnacja i uprawa ktalpy
Surmia bignoniowa 'Nana' ma wyjątkowo regularny kształt - wygląda jak wielki parasol z liści. Jest zgrabna i nieduża, dzięki temu pasuje do każdego ogrodu.
Catalpa 'Nana' - opis
Karłową odmianę surmii, zwanej często katalpą (od Catalpa), kupujemy w postaci drzewka zaszczepionego na pniu na wysokości 2-2,5 m. Posadzona pośrodku trawnika albo bylinowej rabaty przyciąga wzrok półkulistą koroną pokrytą sercowatymi liśćmi niczym dachówkami. Może się ona rozrosnąć do szerokości ok. 3 m, dając cień, w którym latem chętnie wypoczywamy. Korona rośnie też wzwyż, ale powoli, dzięki temu jest gęsta. Po 10 latach jej czubek znajduje się na wysokości około 5 m nad ziemią.
To zgrabne drzewko, posadzone przed wejściem do domu wygląda bardzo reprezentacyjnie. Świetnie wpisuje się też w charakter ogrodów minimalistycznych.
Catalpa 'Nana' na pniu
Ciekawe są formy tej odmiany szczepione nisko, np. około 1 m nad ziemią, przypominające poduchę.
‘Nana’ wywodzi się od surmii bignoniowej i na niej też jest zaszczepiona. Niestety, w przeciwieństwie do tego gatunku nie kwitnie. Rekompensuje to jednak znacznie mniejszymi rozmiarami oraz kształtem, który nie wymaga korekty przy użyciu sekatora.
Catalpa 'Nana' - uprawa
Stanowisko: słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów, które mogą niszczyć liście.
Podłoże: odpowiednie jest każde przeciętnie i niezbyt żyzne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 5,5-6,5), z wyjątkiem bardzo piaszczystego.
Podlewanie: świeżo posadzone okazy podlewamy tak często, by ziemia wokół korzeni nie przesychała. Starsze drzewa radzą sobie dobrze podczas suszy, ale gdy jest długotrwała, sięgnijmy po konewkę.
Podpieranie: sadząc surmię ‘Nana’, wbijamy w ziemię mocny pal i przywiązujemy do niego pień. Utrzymujemy taki stan przez kilka lat, dopóki pień się nie wzmocni.
Ochrona przed mrozem: młode egzemplarze całe owijamy papierem lub słomą.
Catalpa 'Nana'- cięcie
Wycinamy pędy suche i wyrastające z podkładki.
- Więcej o: