Co posadzić pod katalpą?
Planuję kupić katalpę, czyli surmię. Doradźcie, jak zagospodarować rabatę pod nią, by była niekłopotliwa w pielęgnacji. Maria Siarkiewicz
Co posadzić pod młodą katalpą?
Dopóki drzewko jest niewielkie, nie rzuca dużego cienia. Na początku można pod nim uprawiać wszelkie kwiaty sezonowe, jak szałwie, lobelie, begonie wiecznie kwitnące, które są efektowne przez całe lato.
Co posadzić pod surmią bigoniową?
Rozrastająca się surmia (Catalpa bignonioides) będzie jednak coraz silniej zacieniać podłoże, dlatego sezonowe gatunki potrzebujące dużo słońca nie dadzą sobie już rady. Dlatego proponuję skomponowanie w tym miejscu bylinowej rabaty złożonej z gatunków tolerujących półcień. Wyższe, np. liliowce czy parzydło leśne, lepiej posadzić bliżej pnia katalpy, a niższe - jak np. tawułki i epimedium - w pewnym oddaleniu od drzewa. Przy brzegu kompozycji sugeruję umieszczenie roślin niskich, jak kopytnik, runianka, barwinek, dąbrówka. Te ostatnie mają zimotrwałe liście i szeroko się rozrastają, dzięki czemu kompozycja będzie efektowna przez cały rok.
Katalpa w ogrodzie aranżacje
W zestawie mogą się znaleźć także niskie zimozielone krzewy, jak irga drobnolistna bądź trzmielina Fortune'a występująca w kilkunastu barwnych odmianach. Trzeba też pamiętać, że drzewo będzie pobierać z gleby dużo wilgoci, więc posadzone pod nim rośliny wymagają regularnego podlewania. Jeśli nie kupiła Pani jeszcze drzewka, doradzam wybranie odmiany surmii 'Nana' (Catalpa bignonioides 'Nana'), która powoli rośnie i tworzy niezbyt rozległe korony w kształcie spłaszczonej kuli. Pod nią można założyć rabatę nawet z bylin światłolubnych, choćby taką, jaką przed-stawiliśmy na rysunku powyżej. Uwzględniono tam rośliny o różnym pokroju: zwarte rozchodniki, bukszpan, a obok nich rozłożyste liliowce oraz trawę pampasową, zwaną też kortaderią. Większość tych roślin ma małe wymagania, z wyjątkiem kortaderii, którą trzeba chronić przed mrozem.
Pod surmią 'Nana' o parasolowatej koronie można posadzić liliowce, rozchodniki, a nawet wysokie trawy, np. kortaderię
Katalpa na pniu prezentuje się wyjątkowo imponująco, tworząc efektowny element ozdobny w ogrodzie. Jej majestatyczna obecność na pniu nadaje ogrodowi charakterystyczny i elegancki wygląd.
Hortensje pod katalpą
Hortensje pod katalpą tworzą uroczy, sielski krajobraz, tworząc piękne kontrasty kolorystyczne i dobrze czuje się w cieniu. Ich delikatne kwiatostany stanowią harmonijną kompozycję z bujnymi liśćmi katalpy, tworząc magiczną atmosferę w ogrodzie.
Kiedy sadzić katalpę
Katalpę najlepiej sadzić wczesną wiosną, gdy gleba jest już wystarczająco rozgrzana, aby pobudzić rozwój korzeni. Optymalny okres sadzenia przypada na kwiecień lub maj, co zapewnia roślinie korzystne warunki do ukorzenienia się przed nadejściem gorących miesięcy.
Kiedy ciąć katalpę?
Katalpy najlepiej przycinać wczesną wiosną, tuż po okresie kwitnienia, aby zachować ich kształt i zdrowie. Późne cięcie może prowadzić do osłabienia rośliny i opóźnienia kolejnego sezonu kwitnienia.
- Więcej o:
Rośliny doniczkowe w kuchni
Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty
Katalpa, czyli surmia
Uprawa szpinaku w przydomowym ogrodzie warzywnym
Letnie przygotowanie do nasadzeń cebulowych jesienią
Róże mrozoodporne - 10 najbardziej popularnych odmian
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Co posadzić pod katalpą?