Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katalpa, czyli surmia

TEKST MAŁGORZATA WÓJCIK

Szeroka korona osadzona na grubym pniu ma wyjątkowo oryginalny kształt. Jeszcze bardziej efektowne są wielkie liście surmii, białe kwiaty podobne do storczyków oraz długie strąki utrzymujące się aż do wiosny.

catalpa bignonioides 'aurea' flowering in july cambridge botanic garden
SURMIA BIGNONIOWA (CATALPA BIGNONIOIDES). W naturze rośnie w USA, Chinach i Tybecie. Dorasta do 10 m wysokości. Jej liście są szeroko jajowate, klapowane. Kwiaty tego gatunku mają biały kolor, a płatki ozdabiają czerwone i żółte kropki. Najlepiej rośnie na żyznym i lekko wilgotnym podłożu, w miejscu słonecznym.
Fot. Howard Rice Getty Images
Pochodzi z południowo-wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Rośnie szybko (ok. 25 cm rocznie) i osiąga blisko 10 m wysokości. Wymaga sporej przestrzeni - korona typowej surmii rozrasta się bardzo szeroko, na ok. 8 m. Sercowate lub jajowate liście osiągają nawet 20-30 cm długości.

Surmia najlepiej prezentuje się pojedynczo. Drzewo to lubi miejsca słoneczne i zaciszne, a podłoże lekkie i przepuszczalne. Sadząc surmię w ogrodzie, pamiętajmy, że młode rośliny nie są w pełni odporne na mróz. Przed zimą wymagają zabezpieczenia. Zaletą surmii jest jednak to, że dobrze znosi warunki miejskie.

Do bardzo małych ogrodów lepiej wybierać odmiany, które zajmują niewiele miejsca. Jedną z nich jest surmia 'Nana' rozrastająca się na szerokość 5 m. W sprzedaży najczęściej oferowana jest w formie karłowej, szczepionej na pniu. Niestety, nie wytwarza kwiatów i jest dość wrażliwa na mrozy. Ciekawą i bardzo popularną odmianą jest również żółtolistna 'Aurea' o ładnej, zaokrąglonej koronie (5 m).

Jakie rośliny mogą towarzyszyć surmii? Szeroko rozrastająca się korona drzewa powoduje duże zacienienie. Dlatego pod koroną nie warto zakładać wymagających bylinowych rabat ani sadzić krzewów. Ziemię osłonić mogą jedynie mało wymagające rośliny okrywowe lub pnącza.

Choroby surmi

Zamieranie pędów u surmii powoduje grzyb Verticillium alboatrum. Najbardziej wrażliwą na chorobę odmianą jest 'Nana'. Surmie za to dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, np. suche, zanieczyszczone miejskie powietrze.

Czy wiesz, że...

...po angielsku surmia bywa nazywana indiańskim drzewem fasolowym. Ponadto zapach jej kwiatów odstrasza komary.    Więcej o:

Skomentuj:

Katalpa, czyli surmia