Uprawa imbiru w Polsce
Imbir powszechnie dostępny w sklepach spożywczych imbir to tak naprawdę imbir lekarski (Zingiber officinale), jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie.
Imbir – pochodzenie
Pochodzi z Melanezji, ale obecnie nie występuję już w stanie dzikim. W Azji był uprawiany już 3000 lat temu. Do Europy trafił za sprawą Fenicjan, gdzie początkowy był używany jako środek płatniczy. W XIII w. Arabowie zawieźli go do Afryki Wschodniej, w kolejnych wiekach za sprawą Hiszpanów trafił do Ameryki Łacińskiej. Obecnie jest powszechnie uprawiamy w Indiach, Chinach, Malezji, na Jamajce, w Australii, Afryce Zachodniej i Ameryce Środkowe.
Imbir – opis
Imbir to roślina dorastająca do około 1 – 1,3 m wysokości, o dużych, ciemnozielonych, lancetowatych liściach. Kłącze imbiru jest grube i jędrne, pokryte delikatną skórką w kolorze jasnobrązowym. Ma charakterystyczny zapach i intensywny smak – ostry, gorzki i nieco słodkawy. Młode kłącza imbiru, mające do 6 miesięcy można jeść na surowo lub kandyzować. Starsze, mające 9 miesięcy kłącza, suszy się, mieli i używa jako przyprawy.
Jak kwitnie imbir
Jak wygląda kwitnący imbir? Jej kwiaty są zebrane w kłosowate kwiatostany w kolorze żółto-fioletowym.
Uprawa imbiru w domu
W naszych warunkach klimatycznych uprawa imbiru jest możliwa wyłącznie w warunkach domowych – w doniczkach lub skrzynkach.
Jakie są wymagania uprawowe imbiru?
W warunkach uprawy doniczkowej imbir potrzebuje:
- szerokiej (co najmniej 20 cm średnicy na 1 kłącze) j i płytkiej doniczki lub skrzynki, z otworami odpływowymi i warstwą drenażową,
- podłoża próchniczego, przepuszczalnego, o neutralnym Ph, np. uniwersalna ziemia do kwiatów wymieszana z keramzytem lub gruboziarnistym piaskiem,
- temperatury 22-25 C,
- jasnego, dobrze doświetlonego miejsca (np. na parapecie), ale nie w pełnym słońcu,
- regularnego zraszania ziemi i liści rośliny, a w dni upalne obfitego podlewania,
- nawożenia w okresie intensywnego wzrostu.
Imbir, kurkuma i kardamon, poprawiają przemianę materii i oczyszczają organizm. Ja się je uprawia?
Czy imbir rośnie w Polsce
Imbir (Zingiber officinale) naturalnie rośnie w klimatach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie jest ciepło i wilgotno. Uprawa imbiru w Polsce jest więc możliwa, ale tylko w warunkach kontrolowanych, takich jak szklarnie, tunele foliowe lub w doniczkach w domu.
W polskim klimacie, gdzie zimy są mroźne, a sezony wegetacyjne krótsze, imbir w gruncie nie przetrwałby mrozów. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i dostarczaniu mu warunków podobnych do jego naturalnego środowiska (stałe ciepło, wysoka wilgotność i jasne miejsce bez bezpośredniego nasłonecznienia), można go z powodzeniem uprawiać jako roślinę domową.
Imbir uprawiany w doniczce może rosnąć od wiosny do jesieni, a następnie jego kłącza można zebrać po kilku miesiącach. Roślina ta wymaga żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania, ale należy unikać nadmiaru wody, który mógłby powodować gnicie korzeni.
Uprawa imbiru w doniczce
Jeśli chcemy uprawiać imbir w doniczce powinniśmy zasadzić go pod koniec zimy, na przełomie lutego i marca. Możemy do tego wykorzystać zdrowe kłącza kupione w sklepie spożywczym, z ekologiczną żywnością (imbir w marketach jest zabezpieczany substancjami antygrzybicznymi, hamującymi wzrost, itd.) Przy zakupie zwróćmy uwagę, aby nie były nadgniłe, zbutwiałe lub wyschnięte. Wybierzmy kłącza jędrne, najlepiej z kilkoma jasnozielonymi „oczkami”.
Jeśli kupiliśmy małe kłącze, możemy je posadzić w całości, najlepiej po namoczeniu w letniej wodzie przez około 24 godziny. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup dużego kłącza, przed posadzeniem warto go podzielić na mniejsze kawałki, około 3 cm, ale tak, aby każdy z nich miał co najmniej 1 „oczko”. Tak przygotowany imbir odkładamy na 1-2 dni do przeschnięcia, aby tkanki rośliny się zamknęły. Następnie sadzimy roślinę we wcześniej przygotowanej doniczce. Kłącze kładzenie poziomo, przykrywamy około 2 cm warstwą ziemi i obficie podlewamy. Doniczkę możemy przykryć folią, aby przyspieszyć kiełkowanie. Następnie pojemnik stawiamy na parapecie, najlepiej z grzejącym kaloryferem pod spodem. Pierwsze pędy powinny pojawić się po okresie 2-8 tygodniach.
Gdy pojawią się pierwsze pędy zdejmujemy folię. Pamiętamy o regularnym podlewaniu rośliny i zraszaniu liści. Imbir lubi wilgotną ziemię, ale nie toleruje ani mokrego oni przesuszonego podłoża. W okresie intensywnego wzrostu, na przełomie czerwca i lipca, roślinę regularnie zasilamy płynnym nawozem, np. biohumusem. Latem pojemnik z imbirem możemy wystawić na balkon lub taras, ustawiając w takim miejscu, aby roślina nie była wystawiona na bezpośrednie działanie słońca i nie została poparzona.
W okresie jesiennym roślina zaczyna żółknąć, a liście ulegają zasuszeniu – to znak, że powinniśmy ograniczyć podlewanie. W październiku możemy wykopać kłącza i oczyścić je. Przekonamy się, że smak imbiru z domowej uprawy jest o wiece bardziej intensywny niż tego kupionego w sklepie.
Roślinę w okresie zimowego odpoczynku odstawiamy do pomieszczenia, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie około 8-10 C. Nie podlewamy. Kolejny cykl zaczynamy dopiero na przełomie lutego i marca, przesadzając imbir do doniczki ze świeżą ziemia i zaczynając jego regularne podlewanie.
Czy imbir można uprawiać w wodzie?
Jeśli decydujemy się na próbę uprawy imbiru z wysuszonego kłącza, to warto przed posadzeniem w doniczce namoczyć je w ciepłej wodzie przez 1-2 dni. Część osób decyduje się również, aby przyspieszyć proces kiełkowania rośliny, na umieszczenie korzenia imbiru w pojemniku z wodą, tak aby sięgała ona do wysokości ½ lub ¾ korzenia. Po wypuszczeniu przez kłącze pędów i korzeni jest ona przesadzana do pojemnika z ziemią i uprawiana metodą doniczkową.
Czy imbir można uprawiać w gruncie, na przykład na działce?
Imbir jest rośliną ciepłolubną, o 10-miesięcznym okresie wegetacyjnym, dlatego w naszych warunkach klimatycznych możemy go uprawiać tylko w warunkach domowych. Nawet okres letni, w polskich warunkach klimatycznych, nie gwarantuje stałych temperatur powyżej 20 C, niezbędnych do uprawy imbiru w gruncie. Zawsze istnieje jednak możliwość, aby w okresie letnim, gdy noce będą ciepłe, wynieść imbir posadzony w skrzynkach lub doniczkach do ogrodu lub na działkę. Pamiętajmy jednak, aby pojemniki ustawić w półcieniu i nie narażać roślin na poparzenie słoneczne. Ta metoda pomoże nam zapewnić roślinie właściwe warunki i będziemy mogli się cieszyć w okresie zimowym własnym imbirem.
- Więcej o:
Jesienno-zimowe uprawy w domu – jak wspólne sianie warzyw może budować zdrowe nawyki u dzieci?
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czy aronia jest trująca?
Co siać we wrześniu w ogrodzie?
Kiedy wykopać warzywa: czosnek, marchew, pietruszkę i buraczki?
Wino z winogron. Prosty przepis na wino
Nalewka z jeżyn - przepisy na jeżynówkę. Jakie ma prozdrowotne właściwości?