;

Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku

Fot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock

Fot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock (Krok 1./Fot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock)

Jak dbam o swoją ziemię? Często nawożę ją przekompostowanym obornikiem, kompostem i innymi nawozami naturalnymi, ściółkuję, nie ugniatam za mocno i przekopuję widłami, a nie szpadlem.

Zdjęcie powyżej: Do przygotowania naturalnego nawozu bogatego w potas wykorzystujemy żywokost rosyjski (Symphytum × uplandicum), którym zasilamy rośliny w momencie, gdy zaczynają kwitnąć. Jest on podstawowym pokarmem dla naszych pomidorów, papryczek oraz bakłażanów. Stosujemy go też do wzbogacania przygotowywanego przez nas ogrodowego kompostu.

Krok 2./Fot.: Katarzyna BellinghamKrok 2./Fot.: Katarzyna Bellingham Krok 2./Fot.: Katarzyna Bellingham


Żywokost rosyjski to gatunek szybko się rozrastający, który często zagłusza inne rośliny, więc przeznaczyliśmy w ogrodzie na jego uprawę oddzielną rabatę nieopodal kompostownika. Nawozy robimy z zielonych części żywokostu, korzeń przydaje się w apteczce domowej, kwiaty zaś są bardzo miododajne, z czego korzystają przylatujące do ogrodu pożyteczne owady.

Krok 2. Uprawa żywokostu na nawóz

Fot.: Katarzyna Bellingham`Fot.: Katarzyna Bellingham` Fot.: Katarzyna Bellingham

Krok 3. Dodajemy pokrzywę

Mój mąż, Andrew, stara się, aby kompost był jak najbardziej wartościowy. Dla wzbogacenia składu dodaje do niego zielone części żywokostu oraz pokrzywy - układa je warstwami na zmianę z odpadkami z ogrodu i kuchni oraz obornikiem, ściółką z kurnika i ścinkami trawy. Nigdy nie wyrzuca na pryzmę ziemi z donic lub z ogrodu, żeby nie "rozcieńczyć" kompostu.

Fot.: Katarzyna BelllinghamFot.: Katarzyna Belllingham Fot.: Katarzyna Belllingham

Krok 4. Wszystko upychamy w plastikowym pojemniku

By zrobić odżywczy koncentrat z żywokostu, butelkę wypełniam jego liśćmi, nie dolewając wody i nie nakładając nakrętki. Po tygodniu robię otworek w dnie. Przez kilka tygodni sączy się z niego płyn, który zbieram, a przed użyciem w roli nawozu rozcieńczam go wodą, tak aby miał kolor herbaty. Do zasilania bardzo osłabionych roślin stosuję nawóz bez rozcieńczania.

Zobacz także
  • Resztki płynu pozostałe po wypłukaniu opakowań po preparatach wlewamy do opryskiwacza i spryskujemy nimi rośliny, na których stosowaliśmy te środki ostatnio. Co robić z opakowaniami? [Ekspert radzi]
  • Ciągle pogłębiające się pęknięcie pomiędzy dużymi konarami grozi wyłamaniem jednego z nich, a nawet obu. Jak uratować pęknięty orzech [Ekspert radzi]
  • Konsumpcyjne odmiany kukurydzy zbieramy, gdy ziarno jest jeszcze miękkie. Ich kolby także są bardzo dekoracyjne. Jak uprawiać ozdobną kukurydzę? [Ekspert radzi]
Skomentuj:
Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX