Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pod szkłem jak w raju - oranżerie

Alicja Gawryś

Przy domach jednorodzinnych, ale także na balkonach w blokach powstają oranżerie. Warto wiedzieć, jakie rośliny w nich sadzić.

Wielu miłośnikom roślin nie wystarczy kilka doniczek z kwiatami na parapecie. Marzą o przeszklonym ogrodzie zimowym. Współczesna technika pozwala na wybudowanie go w różnych warunkach, a nawet zaadaptowanie do tego celu lodżii i balkonu. Montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Właścicielowi pozostaje dobór roślin.

Od południa czy północy

Zakładanie oranżerii po zupełnie zacienionej stronie domu nie ma sensu. Jeśli powstaje ona w miejscu, do którego słońce dociera tylko przez kilka godzin dziennie, możemy posadzić gatunki cieniolubne (np. bluszcze i aglonemy). Natomiast w dobrze oświetlonej oranżerii mamy niemal nieograniczone możliwości wyboru roślin. Cała sztuka polega na ich usytuowaniu. Te, które potrzebują najwięcej słońca(np. cytrusy, kawa), powinny rosnąć przy szybie, a w cieniu ich koron - rośliny o mniejszych wymaganiach świetlnych (np. maranty, paprocie). W ogrodzie zimowym trzeba zainstalować rolety lub żaluzje, które w razie potrzeby osłonią rośliny przed palącymi promieniami słońca.

Ciepło czy zimno

Zanim posadzimy rośliny w oranżerii, zastanówmy się, jak będziemy ją ogrzewać. W zupełnie nieogrzewanej można przechowywać zimą niektóre rośliny ogrodowe posadzone w pojemnikach, np. ostrokrzew i hebe. Jeśli przyjmiemy, że będzie to pomieszczenie chłodne (7-10°C), przeznaczmy je dla kaktusów i roślin śródziemnomorskich: laurów, oliwek, oleandrów. Z kolei zimowy ogród z temperaturą około 15°C jest doskonałym miejscem do uprawy fikusów i szefler, a także pięknie kwitnących hoi, azalii i kliwii.

Cieplarnia, gdzie panuje temperatura pokojowa (ok. 20°C), to już namiastka dżungli. Dbajmy, aby było tam wilgotno a powstaną idealne warunki dla alokazji, diffenbachii i delikatnych orliczek.

Wysokie czy niskie

Nawet w oranżerii o powierzchni kilku metrów zmieszczą się rośliny o różnej wysokości i pokroju. Najwyżej rosną drzewkowate fikusy, draceny i pnącza (te wymagają podpór). Środkowe piętro wypełniają liczne gatunki osiągające kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Tuż przy ziemi ścielą się niskie parocie, trzykrotki i peperomie.

Puścić na żywioł czy przycinać

Rośliny można umieścić w osobnych albo we wspólnych naczyniach, tworząc piętrowe kompozycje. Razem sadzimy gatunki o podobnych wymaganiach w zakresie podlewania. Łatwiej jednak pielęgnować rośliny pozostawione w oddzielnych doniczkach, zagłębionych tylko w podłożu. Nie sadźmy kwiatów zbyt gęsto. Gdy się rozrosną, przycinajmy je i przerzedzajmy, bo w gąszczu marnieją.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny do oranżerii
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy

Skomentuj:

Pod szkłem jak w raju - oranżerie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej