Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Grudzień na balkonie, tarasie i w domu.

HANNA MASTERNAK, MAŁGORZATA SZYMCZYKIEWICZ
Golteria to krzewinka, która w grudniu wygląda wyjątkowo pięknie. Można ją trzymać na balkonie lub w domu - Fot. Flora Dania

Mimo, że zima, to czas odpoczynku dla roślin, jest parę prac, o których trzeba pamiętać. Ale nie tylko obowiązki nas czekają - przecież grudzień to czas świątecznych dekoracji.

Podlewamy rośliny w skrzynkach balkonowych

Krzewy i byliny zimujące w skrzynkach podlewamy podczas każdej odwilży, aby korzeniom w niewielkich pojemnikach nie zabrakło wilgoci.

Rośliny przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach podlewamy raz na 2-3 tygodnie. Trochę częściej nawadniamy okazy stojące w cieplejszych miejscach, ale ani jednych, ani drugich nie nawozimy.

Dekorujemy balkon i taras

W pustych skrzynkach i pojemnikach warto powtykać gałązki iglaków i krzewów z ładnymi owocami, np. ognika, dzikiej róży, śnieguliczki. Taka trwała dekoracja przez kilka miesięcy będzie przełamywać szarość zimowych dni. W okresie świątecznym możemy ją uzupełnić okolicznościowymi ozdobami.

Podlewamy kwiaty w domu.

Kwiaty stojące w ciepłych pomieszczeniach podlewamy i zraszamy regularnie i obficie, a te w chłodniejszych - rzadziej. Unikamy nawożenia standardowymi nawozami (dopuszczalne o tej porze są jedynie odżywki tzw. zimowe, niezawierające azotu). Doniczki przesuwamy bliżej okien, aby w czasie krótkich i pochmurnych dni do roślin docierało więcej światła.

Przyspieszamy kwitnienie

Możemy doprowadzić do kwitnienia gałązki drzew owocowych w wazonie. Na początku grudnia ścinamy kilka pędów wiśni, czereśni lub mirabelki. Ich końcówki przycinamy skośnie i umieszczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem szczypty soli. Ustawiamy je w jasnym miejscu i codziennie zmieniamy wodę (zawsze musi być ciepła i z solą). Po 3-4 tygodniach rozkwitną na nich kwiaty.

Choroby i szkodniki groźne w grudniu

Przyczyną często występującego w zimie zamierania wierzchołków czy brzegów liści różnych kwiatów doniczkowych jest zbyt niska wilgotność powietrza. Rośliny w ciepłych i suchych pomieszczeniach regularnie zraszamy, a doniczki ustawiamy na większej podstawce wyłożonej kamykami stojącymi w wodzie lub wilgotnym torfem.

Niekorzystne dla większości roślin jest nadmierne podlewanie lub przesuszenie - objawy takich błędów w pielęgnacji to żółknięcie, więdnięcie i opadanie liści. Przesuszone okazy wstawiamy do pojemnika z wodą na 20-30 min. Roślin silnie przesuszonych nie da się uratować.

Plamistości liści różnorodnego pochodzenia walczamy, stosując Biochikol-K AL, Biochron AL, Topsin M 500 SC. Szarą pleśń zwalczy Teldor 500 SC. W początkowej fazie choroby podlewamy podłoże, stosując Biochikol-K AL lub Previcur Energy 840 SL. Suche powietrze stwarza dobre warunki do rozwoju przędziorków. Rośliny często zraszamy i stosujemy doglebowo pałeczki owadobójcze Provado Combi Pin, które także niszczą wciornastki i czerwce. Szkodniki te zwalczą również opryski środkami Provado Plus AE lub Polysect Hobby K AL.

Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa przy dekorowaniu roślin ozdobami świątecznymi.

Ozdoby nie powinny być ciężkie. Najlepiej wieszać je na grubszych gałązkach, żeby nie narażać roślin na złamania. Lekkie elementy o dużej powierzchni silnie poruszają się na wietrze i mogą powodować uszkodzenia, więc lepiej wybierać drobniejsze, ażurowe przedmioty. Elektryczne światełka mogą zniszczyć roślinę, jeśli będą nadmiernie nagrzewać gałązki i igły. Warto również wcześniej sprawdzić, czy instalacja jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych
Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

Skomentuj:

Grudzień na balkonie, tarasie i w domu.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej