Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz

Sierpień to pracowity czas dla każdego właściciela ogrodu. Druga połowa lata obfituje bowiem w ogrodnicze obowiązki: trzeba zebrać owoce, usuwać przekwitłe kwiaty, zadbać o oczko wodne... To też najlepszy okres na sadzenie iglaków i przygotowanie podłoża pod wiosenne rośliny cebulowe. Zobacz nasz kalendarz prac ogrodniczych i zaplanuj sierpień w ogrodzie.

Sadzonki zakupione w doniczkach łatwo się przyjmują, bo mają dobrze rozwiniete korzenie.
Sadzonki zakupione w doniczkach łatwo się przyjmują, bo mają dobrze rozwiniete korzenie.
Fot. Shutterstock: Larisa Lofitskaya
DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE

Przestajemy nawozić wszystkie drzewa i krzewy nawozami zawierającymi duże dawki azotu, by nie pobudzać już tegorocznych pędów do wzrostu i pozwolić im zdrewnieć przed zimą. Możemy jedynie zastosować odżywki tzw. jesienne, które przyspieszają drewnienie pędów i uodparniają rośliny na działanie mrozu.

Druga połowa lata to najlepszy czas na sadzenie i przesadzanie iglaków i roślin zimozielonych. Przez 2-3 miesiące wytworzą dużą liczbę korzeni i nie będą narażone zimą na przesuszenie. Krzewy kupowane w pojemnikach jedynie w ciągu kilku pierwszych dni wymagają intensywnego podlewania, a te wykopane z gruntu oprócz nawadniania warto w nowym miejscu cieniować agrowłókniną lub jutą przez 2-3 tygodnie.

W razie długotrwałych upałów podlewamy intensywnie krzewy o płytkim systemie korzeniowym zwłaszcza potrzebujące sporo wilgoci różaneczniki, azalie, hortensje i wrzosy.

Ostatni raz przycinamy żywopłoty, aby rany po cięciu zdążyły się dobrze zabliźnić do zimy. Najlepiej robić to przy pochmurnej pogodzie aby słońce nie przypaliło gwałtownie odsłoniętych liści, które dotychczas były zacienione.

KWIATY

Usuwamy przekwitłe kwiaty, aby rośliny nie traciły urody i energii na wytwarzanie nasion. Zabieg ten przedłuża kwitnienie.

Przygotowujemy podłoże pod wiosenne rośliny cebulowe, które będziemy sadzić za 2-3 tygodnie. Ziemię przekopujemy, odchwaszczamy i wapniujemy, aby uzyskała odczyn obojętny (6,5-7,5 pH). Następnie rozsypujemy nawóz fosforowy (50-80g/m2) i płytko mieszamy z podłożem.

Rozmnażamy przed podział kęp byliny, które zakończyły kwitnienie np. kosaćce, liliowce, złocienie wielkie i piwonie oraz rośliny kobiercowe np. rojniki, rozchodniki, płomyk szydlasty, żagwin i goździki. Najlepiej robić to w dzień pochmurny, a potem przez kilka dni intensywnie podlewać.

Sadzimy na miejsca stał rozsadę roślin dwuletnich np. dzwonków, malw, naparstnic, bratków. Przed zimą ich rozety dobrze się rozrosną i wydadzą dorodne kwiaty w przyszłym roku.

OWOCE I WARZYWA

Warzywa wydające plon stopniowo np. fasolkę, ogórki, cukinię zbieramy regularnie co 2-3 dni, aby nie przejrzewały, bo stracą dobry smak. Ponadto gdy zostają na krzaczkach hamują tworzenie się następnych kwiatów i ograniczają plony.

Na początku miesiąca jeszcze raz wysiewamy sałatę, rzodkiewki i koper, które zbierzemy jesienią.

Warzywa zasilamy po raz ostatni saletrą amonową lub innym nawozem z dużą zawartością azotu.

Po zebraniu wiśni przycinamy część gałęzi. Ułatwi to opryskiwanie roślin i sprawi, że w przyszłym roku owoce będą dorodniejsze.

Usuwamy liście cieniujące grona winogron, aby owoce były lepiej nasłonecznione, co korzystnie wpływa na ich smak i intensywniejsze wybarwienie. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie, aby słońce nie poparzyło skórki owoców.

Sadzimy nowe krzaczki truskawek, rozmieszczając je w rzędach co 30-40cm,a rzędy co 50cm. Wszystkie krzaczki intensywnie podlewamy, a po 2 tygodniach nawozimy, bo właśnie wtedy wiążą pąki kwiatowe na przyszły rok.

TRAWNIK

Trawę kosimy mniej więcej co tydzień, a co 3-4 dni obficie ją polewamy, tak aby woda przesiąkła na głębokość 10-15 cm, dokąd sięgają korzenie. Przy dużych upałach murawę nawadniamy codziennie, najlepiej wcześnie rano.

OCZKO WODNE

Przekwitające kwiatostany wielu roślin wodnych trzeba usuwać, by nie dopuścić do niekontrolowanego ich wysiewu.

W czasie upałów co kilka dni uzupełniamy wodę w zbiorniku, bo w wysokiej temperaturze intensywnie paruje.

Regularnie kontrolujemy stan filtrów i w razie potrzeby czyścimy je, unikając spływu brudów do oczka. Gdy pojawią się glony, odławiamy je jak najszybciej siatką, a jeżeli to nie pomaga niszczymy je preparatem chemicznym.    Więcej o:

Skomentuj:

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.