Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rzodkiewka z własnej grządki - gatunki i uprawa

Magdalena Narkiewicz
Rzodkiewka dobrze rośnie na pulchnej, wzbogaconej kompostem niezaskorupiającej się glebie - Fot. Shutterstock

Rzodkiewkę można zacząć wysiewać, gdy tylko ziemia nieco się ogrzeje. Z wiosennego zbioru smakuje najbardziej.

Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) jest odmianą botaniczną rzodkwi. Wyróżnia się wyjątkowo krótkim okresem uprawy - zwykle trwa on 4-6 tygodni, ale np. odmiana 'Caro' i 'Marabelle' mogą nadawać się do zbioru już po 3 tygodniach od wysiewu. Pomiędzy rozetami liści a cienkimi korzeniami powstają okrągłe, wąskostożkowate lub "paluszkowe" smakowite zgrubienia. Gdy jednak jest gorąco i w glebie brakuje wody, stają się niekształtne, wewnątrz suche, włókniste i ostre w smaku. Z kolei za głęboki siew i zbita sucha gleba w okresie wschodów są przyczyną tworzenia się u kulistych odmian tzw. mysich ogonków, czyli spiczastych zakończeń. Na szczęście nowe odmiany tolerują gorsze warunki uprawy. Niektóre nawet przy wydłużających się dniach nie wybijają przedwcześnie w pęd kwiatowy, którego rozwój obniża jakość zgrubień.

Czy wiesz, że... Odmiany o okrągłych zgrubieniach, jednolicie czerwonych i o białym niezbyt ostrym miąższu są najbardziej lubiane. Największa - 'Goliath F1' osiaga średnicę 7 cm.

WAŻNE PRZY UPRAWIE

Rzodkiewka dobrze rośnie na pulchnej, wzbogaconej kompostem niezaskorupiającej się glebie o odczynie bliskim obojętnego. Potrzebuje dużo słońca. Ziemia powinna być osiadła i bez grud. Robimy w niej rowki o głębokości 1-1,5 cm, do których niezbyt gęsto siejemy nasiona. Kiełkują w temperaturze kilku stopni, ale rozwojowi roślin sprzyja temperatura 10-14°C. Warto więc po wczesnym siewie przykryć zagonek perforowaną folią albo cienką agrowłókniną, którą można trzymać nawet do zbiorów. Okrycie pozwala też uzyskiwać plony w terminie późnojesiennym. Wysiewy powtarzane co 2 tygodnie przedłużają okres zbiorów. Rośliny sukcesywnie przerywamy, by nie stykały się ze sobą. O prawidłowym tworzeniu zgrubień decyduje umiarkowana, jednakowa przez cały czas wilgotność ziemi. Gdy nie ma deszczu, zagon codziennie podlewamy, początkowo delikatnie, by nasion nie wypłukać. Rośliny z jednego terminu wysiewu zbieramy przez 2 tygodnie, ale podczas upałów lepiej nie czekać, aż urosną wielkie zgrubienia.

ZALECANE TERMINY SIEWU

'Alba', biała III-VI, VIII

'Carmesa', czerwona III-V, VIII

'Frida F1', czerwona II-III, VIII-IX

'Goliath F1', czerwona III- XI

'Marabelle', czerwona III-IV, VIII-IX

'Sopel Lodu', biała VIII

'Zlata', żółta III-IV, VII-IX





Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kalendarz wysiewu warzyw - kiedy siać warzywa?
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
Warzywa sałatowe

Skomentuj:

Rzodkiewka z własnej grządki - gatunki i uprawa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej