Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny owadożerne w domu. Gatunki i uprawa najbardziej znanych roślin mięsożernych

Magdalena Narkiewicz, KJ

Rośliny owadożerne polujące na zwierzęta budzą ogromne zainteresowanie. Jak sobie radzą z łowami, skoro nawet dla nas złapanie komara nie jest prostą sprawą?

Rośliny owadożerne do domu

Na pierwszy rzut oka trudno podejrzewać drobną rosiczkę, że potrafi uśmiercać owady. Dzbanecznik też nie budzi grozy, choć ma podobne zwyczaje. Natomiast muchołówka wygląda podejrzanie, bo tworzy liście przypominające zębate paszcze.

Nie są to jedyne drapieżniki, które można uprawiać w doniczkach. W naturze znaleziono ok. 700 takich gatunków. Podstawą ich odżywiania jest asymilacja dwutlenku węgla, ale ponieważ zasiedlają ubogie środowiska - głównie moczary, gałęzie lub skały - mięsne dodatki są uzupełnieniem ich diety, zwłaszcza w azot. Łapią owady, ślimaki, pajęczaki, a największe - także drobne kręgowce. Wszystkie potrzebują dużo wilgoci w powietrzu.
 
Rośliny owadożerne. Uprawa i pielęgnacja w domu.

Muchołówka: jedna z popularniejszych roślin owadożernych

Muchołówka poluje aktywnie, zupełnie jak zwierzę. Jej liście mają dwie zamykające się klapki zaopatrzone w długie mocne ząbki. Na ich powierzchni znajdują się czerwone gruczołki trawienne, na które dają się wabić poszukujące pożywienia owady. Jeśli na pułapkę spadnie jakiś martwy szczątek, nic się nie dzieje. Ale ruch siadającego na niej owada specyficznie podrażnia szczecinki czuciowe i liść błyskawicznie składa się, chwytając ofiarę. Wtedy zaczyna się jej trawienie. Gdy zostanie pochłonięta, liść znowu się otwiera.
 
Rośliny owadożerne - gatunki i ich wymagania

Dzbanecznik

Dzbaneczniki wyglądają bardzo oryginalnie. Blaszki ich liści wydłużają się w cienki wyrostek zakończony pojemnym dzbankiem częściowo przykrytym wieczkiem. Na spodniej stronie wieczka oraz krawędzi dzbanka gromadzi się nektar. Przynęcone nim zwierzęta łatwo wpadają do dzbanka. Wspinanie się po jego wewnętrznych ściankach uniemożliwiają albo zagięte do dołu kolce, albo woskowe płytki, które przyklejają się do odnóży i odpadają razem z ofiarą. Na dnie pułapki jest sporo płynu. Stworzenia, które nie utoną, giną z wycieńczenia, a ich ciała zostają rozpuszczone przez enzymy trawienne i wchłonięte przez tkanki rośliny. Pozostają po nich tylko chitynowe pancerzyki lub skrzydełka. W podobny sposób polują kapturnice tworzące liście-pułapki przypominające okazałe kielichy.
 
Owadożerne rośliny - polowanie na muchy

Rosiczka

Delikatne rosiczki łowią zdobycz za pomocą włosków pokrytych lepkimi kroplami. Drobne owady przynęcone miodowym zapachem i kolorem włosków przylepiają się do rośliny i giną. Włoski, czując "mięsko" - a dokładniej białko zawierające potrzebny roślinie azot - coraz mocniej ściskają ofiarę i wydzielają enzymy, które ją rozpuszczają. Ten sam sposób wykorzystują tłustosze. Po schwytaniu owada liście niektórych ich gatunków podłużnie się zwijają.

Rośliny mięsożerne potrafią przetrwać okres niekorzystnych warunków dzięki podziemnym bulwom (np. muchołówka, niektóre rosiczki) lub podziemnym kłączom (kapturnica). Jeśli zimą rośliny zmarnieją, nie spieszmy się z ich wyrzucaniem. Odpowiednio pielęgnowane mogą wiosną odżyć.

Rośliny owadożerne uprawa -Każdy rodzaj owadożernych ma swoje zwyczaje i potrzeby.

Jak uprawiać rośliny owadożerne w mieszkaniu

Czy wiesz, że... Także w Polsce występują rośliny mięsożerne: tłustosz (2 gatunki), rosiczka (4 gatunki), pływacz (5 gatunków) i aldrowanda pęcherzykowata. Wszystkie są pod ochroną.

Rośliny owadożerne w Polsce

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Sekretne życie owadów
Owadożerne rośliny - polowanie na muchy
Rosiczki i inne rośliny owadożerne

Skomentuj:

Rośliny owadożerne w domu. Gatunki i uprawa najbardziej znanych roślin mięsożernych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej