Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny owadożerne - gatunki i ich wymagania

Alicja Gawryś

Chcesz mieć w domu roślinę żywiącą się owadami? Sprawdź co wybrać

1| Kapturnica (Sarracenia) Jej liście są zrośnięte i tworzą długi lejek - pułapkę zakończoną "kapturem". Często zdobi ją także barwny wzór. Rośliny, zależnie od gatunku, dorastają do wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Obok starych rozet ciągle powstają nowe, dzięki czemu rośliny rozrastają się wszerz. Oryginalne parasolowate kwiaty pojawiają się wiosną.

2| Rosiczka (Drosera) Ma niewielkie rozmiary, tworzy rozetę z liści - pułapek o średnicy 2-10 cm (zależnie od gatunku i odmiany). Okrągłe kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym wyrastają na kilkucentymetrowych szypułkach. W domu można uprawiać gatunki krajowe (zimą lubią chłód) albo egzotyczne (cały rok w temperaturze pokojowej).

3| Tłustosz (Pinguicula) Jest niewielki. Jego rozetki, złożone z lśniących liści, osiągają średnicę do 10 cm i pokryte są lepką substancją wabiącą. Roślina tworzy ładne pięciopłatkowe kwiaty - białe, czerwone, różowe lub fioletowe, wyrastające na kilkucentymetrowych szypułkach. W mieszkaniu kwitnie chętniej niż inne rodzaje.

4| Dzbanecznik (Nepenthes) Dzbanki to przekształcone końcówki liści - często oryginalnie zabarwione, długości od kilku do kilkunastu centymetrów. Liście zwisają z doniczki i cała roślina ma spore rozmiary (30-60 cm wysokości, w zależności od gatunku). Czasem dzbanecznik kwitnie w domu; kwiaty są drobne, występują osobno męskie i żeńskie.

5| Muchołówka (Dionea) Tworzy rozetę o średnicy 15-20 cm. Zębate czerwonawe pułapki na końcach mięsistych liści nadają jej drapieżny wygląd. Delikatne białe lub różowe kwiaty o średnicy 1,5 cm wyrastają na 3-5-centymetrowych łodyżkach.

Czytaj także:

Owadożerne rośliny - polowanie na muchy

Dzbanecznik

Rosiczki i inne rośliny owadożerne

Skomentuj:

Rośliny owadożerne - gatunki i ich wymagania