Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Owadożerne rośliny - polowanie na muchy

Alicja Gawryś

Niedostatek pokarmu popycha do podstępnych działań nawet tak spokojne stworzenia, jak rośliny. Aby zdobyć trochę azotu, niektóre gatunki zakładają pułapki na owady.

Rośliny opanowały na ziemi różne środowiska, także takie, w których trudno im żyć. W miejscach, gdzie podłoże jest ubogie w związki azotu, na przykład na bagnach, osiedliły się gatunki owadożerne, które chwytają owady, po czym trawią je za pomocą enzymów i przyswajają to, czego im potrzeba. Kapturnice, dzbaneczniki i podobne im gatunki zakładają sprytne pułapki. Do zwabienia i połowu ofiary służą tym roślinom najczęściej specjalnie przekształcone liście. Dzięki temu zyskały one oryginalną budowę i atrakcyjny wygląd. Godne podziwu są zwłaszcza gatunki egzotyczne, z których kilka możemy uprawiać w domu. Nasze rodzime rosiczki, tłustosze i pływacze, choć także interesujące, wydają się przy nich skromne. Warto przy tym pamiętać, że rośliny te - rosnące w środowisku naturalnym - są u nas pod ochroną.

Miejsce dla drapieżnika

Rośliny owadożerne nie należą do łatwych w pielęgnacji, ale ich uroda i możliwość obserwacji ciekawej biologii warte są zachodu i mają sporo zwolenników. Gatunki o małych rozmiarach (muchołówki, tłustosze, rosiczki) najlepiej umieścić w szklanym naczyniu z przykrywką, a dno wyłożyć w torfem i mchem, które należy często zraszać. Dzięki temu zapewnimy im wilgotną atmosferę, której tak bardzo potrzebują. Niezbyt wysokie odmiany kapturnicy można wstawić do pustego akwarium i nakryć je od góry szklaną taflą. Natomiast okazałe dzbaneczniki i większe kapturnice najlepiej będą się czuły w łazience pełnej pary wodnej. Pod zawieszonym w oknie dzbanecznikiem warto ustawić płaskie naczynie z wodą, która parując, będzie nawilżać powietrze. W ogrodowym jeziorku może pojawić się pływacz (Utricularia), owadożerna roślina bytująca w wodzie. Jego nasiona przenoszą na nogach kaczki.

Co lubią najbardziej

Światło. Kapturnicę ustawiamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, latem może to być balkon lub ogród. Pozostałe rośliny owadożerne wolą światło rozproszone. Najlepiej je więc umieścić w niewielkiej odległości od okna.

Temperatura. Gatunki egzotyczne (dzbaneczniki, muchołówki i część kapturnic) lubią przez cały rok temperaturę pokojową (latem 18-20oC, zimą 15-18oC). Natomiast gatunki pochodzące z klimatu umiarkowanego, np. niektóre tłustosze, rosiczki, a także kapturnice lepiej zimują w temperaturze ok. 5oC.

Pojemniki. Dzbanecznik eksponujemy w wiszącej doniczce. Dla kapturnic, które rozrastają się wszerz, odpowiednie będą płaskie naczynia. Rosiczkom i tłustoszom wystarczą małe doniczki albo możne je posadzić po kilka we wspólnym naczyniu.

Podłoże. Te mieszkanki bagien lubią ziemię przepuszczalną i kwaśną (niektóre gatunki nawet o pH 3,5-5,0). Może to być mieszanka torfu i piasku albo podłoże dla bromelii. Dokarmianie Właściciele drapieżnych roślin zadają sobie pytanie, czy można je karmić muchami. Owszem, raz na tydzień możemy położyć na liściu komara lub muszkę owocówkę. Do dzbanecznika i kapturnicy często wpadają one same. Owadożernych gatunków nie nawozimy odżywkami mineralnymi.


    Więcej o:

Skomentuj:

Owadożerne rośliny - polowanie na muchy