Rośliny owadożerne. Uprawa i pielęgnacja w domu.
Sposób odżywiania się roślin owadożernych pobudza wyobraźnię.
Zieloni drapieżcy łowią owady głównie przy użyciu specjalnie przystosowanych liści. Do najciekawszych należą egzotyczne kapturnice i dzbaneczniki. To właśnie pułapki na muchy w formie oryginalnych wyrostków decydują o ich urodzie. Równie fascynujące są gatunki wabiące muchy na lep pokrywający liście. W taki sposób polują rosiczki i tłustosze.
Jak uprawiać rośliny owadożerne
Amatorów uprawy owadożernych nie brakuje również dlatego, że wiele tych roślin tworzy oryginalne kwiaty. Pamiętajmy jednak, że mają one spore wymagania.
Wilgoć
Bardzo ważna jest duża wilgotność powietrza, sięgająca 60-80%. W zbyt suchej atmosferze liście roślin zasychają. Dlatego najlepszym miejscem dla owadożernych są tzw. okna kwiatowe bądź miniszklarenki ze sztucznym oświetleniem. Naczynie z roślinami owadożernymi należy nakryć, np. szybą, szklanym talerzem czy kloszem do przechowywania sera. Dzbanecznik warto zawiesić w oknie (najlepiej wschodnim) nad szerokim pojemnikiem z wodą. Roślinę tę często zraszamy - przy niedostatku wilgoci nie tworzy dzbanków.
Do podlewania najlepiej używać specjalnie przygotowanej wody. Najpierw gotujemy ją i na kilka dni wlewamy do pojemnika z torfem (3 części wody na 1 część kwaśnego torfu). Następnie przesączamy przez watę i mieszamy z wodą destylowaną. Ziemia w doniczce powinna być stale mokra (zimą jedynie wilgotna).
Światło
Owadożercy lubią światło rozproszone, najlepiej więc będzie im za firanką, w niewielkiej odległości od okna. Wyjątek stanowi kapturnica, która powinna rosnąć w pełnym słońcu.
Temperatura
Rośliny te należą do ciepłolubnych, zimą wymagają temperatury 15-18°C (z wyjątkiem kilku gatunków rosiczek, które jesienią tracą liście i zimują w temperaturze około 4°C). Latem najlepiej rosną, gdy nie ma dużego upału (18-20°C).
Pojemniki
Dzbanecznik dobrze się czuje w wiszących doniczkach, kapturnica lubi płaskie naczynia, a drobne rosiczki i muchołówki można sadzić pojedynczo lub po kilka w szerokim naczyniu.
Podłoże
Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna, a przy tym uboga w składniki mineralne. Najlepszy jest słabo rozłożony torf o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6), zmieszany z gruboziarnistym piaskiem. Można też użyć gotowego podłoża dla bromelii, które jest sprzedawane w sklepach oraz w centrach ogrodniczych. Nie zapomnijmy o drenażu na dnie doniczki.
Dokarmianie
Gatunków owadożernych nie zasilamy żadnymi nawozami mineralnymi. Warto natomiast czasem położyć na liściu muchę lub komara (nie częściej niż raz na tydzień, gdyż rośliny się osłabiają). Dzbanecznik często łowi muszki owocowe, które wabi nektarem znajdującym się na dnie dzbanka. Również na okazach rosiczek i tłustoszy kupionych w kwiaciarni można zauważyć maleńkie muszki - upolowane ofiary.
- Więcej o:
Rosiczki i inne rośliny owadożerne
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?