Dionaea muscipula
Muchołówka amerykańska to wieloletnia roślina owadożerna. Tworzy bulwiaste kłącza i przyziemne rozety. Pojedynczy liść składa się z dwóch części - asymilacyjnej i pułapkowej. Blaszka liściowa asymilacyjna jest podłużna, sercowata. Liście pułapkowe złożone są z dwóch blaszek, zakończonych zębami, od wewnętrznej strony czerwonych, z sześcioma włoskami czuciowymi. Zewnętrzna strona pułapki często wybarwia się na czerwono. Muchołówka wabi owady słodką wydzieliną i ubarwieniem pułapki. Owady siadając na roślinie, trącają włoski, co powoduje zamknięcie liści. Pułapka po strawieniu owada najczęściej traci zdolność zamykania i staje się zwykłym liściem asymilacyjnym. Kwiaty białe, drobne, niepozorne, wyrastają na pędzie długości do 30 cm.
Roślina przyziemna osiąga 10 cm wysokości. Liść muchołówki pułapkowy osiąga od 3 do 6 cm.
Gatunki i odmiany
Rodzaj monotypowy. W uprawie występuje bardzo dużo odmian.
Muchołówka amerykańska - kwiat pojawia się późną wiosną, lub na początku lata. Zdarza się jesienią. Zaleca się usuwanie pędu kwiatowego, bo po zawiązaniu nasion roślina zamiera.
Stanowisko Muchołówka wymaga bardzo dużo światła - najlepsze pełne słońce lub południowy parapet. Temperatura zimą 0-15oC.
Wilgotność powietrza Nie zraszamy roślin. Nie zaleca się uprawy muchołówek w terrariach i akwariach.
Muchołówka amerykańska podlewanie - roślinę podlewamy przez podsiąkanie, lejąc wodę destylowaną na podstawkę. Podłoże powinno być stale wilgotne. Nie dopuszczamy do przelania, podlewając zawsze po tym, jak woda w podstawce wyschnie. Zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu, tak by ziemia była lekko wilgotna. Roślin owadożernych nie nawozimy. Dokarmianie owadami nie jest konieczne.
Latem dobrze jest wynieść muchołówkę amerykańską na zewnątrz. Ważne jest umożliwienie przejścia okresu spoczynku (XI-III), inaczej roślina zmarnieje. Nie powodujemy bezcelowego zamykania pułapek, ponieważ osłabia to roślinę. Spleśniałe lub sczerniałe liście odcinamy.
Przesadzanie
Muchołówka amerykańska przesadzenie? Przesadzamy na wiosnę, co 1-2 lata, do świeżego podłoża lub przy okazji rozdzielania roślin. Muchołówka amerykańska - jaka ziemia? Ziemia kwaśna, piaszczysta, uboga w składniki odżywcze- kwaśny torf z gruboziarnistym piaskiem lub sam torf. Najlepsze do uprawy muchołówek są wysokie doniczki. Zaleca się przesadzić roślinę zaraz po kupnie.
Rozmnażanie Podział roślin, sadzonki liściowe i sadzonki z pędu kwiatowego (3-5 cm). Rozmnażanie przez nasiona (zapylenie krzyżowe).
Najczęstsze choroby i szkodniki Pleśń. Ziemiórki, przędziorki. Czernienie i usychanie liści wynika z nieodpowiednich warunków uprawy, może też być wynikiem oparzenia słonecznego, a u niektórych odmian jest to zjawisko naturalne.