Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa
Choć wiosną na skalniaku kwitnie wiele roślin, lewizja wyraźnie przyciąga wzrok. Jak pielęgnować tę wyjątkową roślinę?
Lewizja
Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon)
Lewizja - kwitnienie
Lewizja - uprawa
Idealne stanowisko lewizja znajdzie w ogródku skalnym lub na murku, gdzie sadzimy ją w szczelinach pomiędzy kamieniami. Nasadę rozety liściowej i górną część korzenia obsypujemy drobnym żwirem zmieszanym z piaskiem, by nie zatrzymywała się tu woda, zwłaszcza zimą. Duża wilgoć w tym miejscu grozi gniciem. Dodatkowo jesienią warto zamocować nad lewizją mały szklany daszek.Podłoże (glina zmieszana z piaskiem, kwaśnym torfem i żwirkiem) powinno się znajdować tylko w dolnych partiach korzeni. Lewizje nie lubią wapnia w glebie i powinna mieć ona kwaśny lub lekko kwaśny odczyn.
Różne odmiany goryczki. Jak pielęgnować goryczki w ogrodzie?
Lewizja - gatunki
- Zimozieloną rozetę (o średnicy 20 cm) tworzy lewizja Tweedy'ego (L. tweedyi). Roślina ledwo odstaje od ziemi na krótkich łodyżkach. Pastelowymi kwiatami o średnicy 5 cm możemy się nacieszyć w maju.
- Lewizja sina (L. columbiana) szczyci się najdłuższymi pędami kwiatowymi, które pod ciężarem licznych białych kwiatów uginają się na boki. Jej kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa jeszcze w czerwcu.
- U lewizji drobnej (L. nevadensis) białe kwiaty rozwijają się w maju, tuż nad liśćmi. Wąskie liście (którymi wyróżnia się ten gatunek) zasychają już latem, zaraz po kwitnieniu.
- W trakcie kwitnienia (w maju i czerwcu) zanikają także wyjątkowo szerokie liście lewizji trwałej (L. rediviva). Roślina tworzy jasne duże kwiaty (o średnicy 5 cm) wyrastające na króciutkich łodyżkach.
Skomentuj:
Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa