Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa

Alicja Gawryś
Lewizja liścieniowa nie jest minimalistką. Lubi próchniczną żyzną ziemię, ale bardzo przepuszczalną, i półcieniste miejsca. - Fot. Monika Latkowska

Choć wiosną na skalniaku kwitnie wiele roślin, lewizja wyraźnie przyciąga wzrok. Jak pielęgnować tę wyjątkową roślinę?

Lewizja

W maju w kwiaciarniach pojawiają się kwitnące lewizje w doniczkach. Wzbudzają zachwyt i wiele osób kupuje je dla siebie lub na prezent. Te piękności mogą przez pewien czas zdobić dom, ale ich właściwe miejsce jest w ogrodzie skalnym lub przynajmniej na balkonie.
 
Kwiaty ogrodowe w doniczkach

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon)

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) to niewielka bylina. Przez cały rok zachowuje mięsiste liście, typowe dla gatunków, które dobrze znoszą suszę. Wyrastają one w rozecie o średnicy 20-30 cm przypominającej rozgwiazdę. W podłożu utrzymuje roślinę palowy korzeń, który jest wrażliwy na uszkodzenia, a to wskazówka, aby starych okazów lewizji nie przesadzać.
 
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić na rabacie w pełnym słońcu

Lewizja - kwitnienie

Wiosną z rozety wyrastają łodygi kwiatowe długości 20-40 cm, na których w maju i czerwcu rozwijają się kwiatostany złożone z kwiatów o średnicy 2-4 cm. Gama barw, oprócz typowych dla tej lewizji różowości, obejmuje u jej odmian żółtą, pomarańczową, koralowoczerwoną i białą. Kwiaty przypominają gwiazdki, często ozdobione paseczkami.

Lewizja - uprawa

Gatunek ten lubi słoneczne miejsca, lecz jest wrażliwy na zbyt wysoką temperaturę. Fachowcy radzą sadzić go po północnej stronie wysokiego kamienia, który w południe da roślinie odrobinę cienia. To wystarczy, by lewizja nie więdła podczas upałów.

Idealne stanowisko lewizja znajdzie w ogródku skalnym lub na murku, gdzie sadzimy ją w szczelinach pomiędzy kamieniami. Nasadę rozety liściowej i górną część korzenia obsypujemy drobnym żwirem zmieszanym z piaskiem, by nie zatrzymywała się tu woda, zwłaszcza zimą. Duża wilgoć w tym miejscu grozi gniciem. Dodatkowo jesienią warto zamocować nad lewizją mały szklany daszek.Podłoże (glina zmieszana z piaskiem, kwaśnym torfem i żwirkiem) powinno się znajdować tylko w dolnych partiach korzeni. Lewizje nie lubią wapnia w glebie i powinna mieć ona kwaśny lub lekko kwaśny odczyn.

Różne odmiany goryczki. Jak pielęgnować goryczki w ogrodzie?

Lewizja - gatunki

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Byliny jak kolorowe, miękkie poduszki - idealne na skalniaki
Barwny skalniak - jakie rośliny wybrać?
Skalniak na naturalnym zboczu

Skomentuj:

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej