Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty ogrodowe w doniczkach

Alicja Gawryś

Czy zdarzyło ci się dostać w prezencie dzwonek lub lewizję w doniczce? Wiele roślin ogrodowych sprzedaje się teraz także w takiej formie. Ale czy wiesz, jak je pielęgnować?

Niecierpek nowogwinejski może zdobić i mieszkanie, i balkon (latem). Lubi rozproszone światło.
Niecierpek nowogwinejski może zdobić i mieszkanie, i balkon (latem). Lubi rozproszone światło.
Fot. Flora Dania
Róże, dalie, aksamitki - w pełni rozkwitu i wykwintnie przystrojone kuszą na wystawach kwiaciarń. Te ogrodowe rośliny sprzedawane są w pojemnikach zarówno wtedy, kiedy kwitną w naturze, jak i poza sezonem - w specjalny sposób przygotowane przez ogrodników.

Do uprawy domowej w doniczkach nadają się głównie gatunki z natury niskie, jak żagwiny, goździki i drobne dzwonki, a spośród roślin jednorocznych - np. aksamitki czy nagietki. W domu trzeba ustawić je w dobrze oświetlonym miejscu i regularnie podlewać.

A gdy przekwitną? Gatunki jednoroczne i dwuletnie, które zasychają, po prostu wyrzucamy, a wieloletnie - byliny i krzewy odporne na mróz - przesadzamy do ogrodu lub do skrzynki na balkonie.

Rośliny ogrodowe do domu

Gatunki jednoroczne i dwuletnie: aksamitka, aster chiński, bratek, celozja, dzwonek ogrodowy, lobelia, nagietek, niezapominajka, słonecznik, stokrotka, wyżlin (lwia paszcza), złocień maruna.

Gatunki sezonowe: fuksja, kalocefalus, niecierpek, pelargonia, srebrzeń.

Byliny i krzewy: aster, ciemiernik, dalia, dzwonek, gęsiówka, goryczka, goździk, hebe, hortensja, irys, konwalia, lawenda, lilia, nachyłek, narcyz, orlik, ostróżka, omieg, pierwiosnek, rozchodnik, róża, tawułka, wrzos, wrzosiec, zawciąg, zawilec.Skomentuj:

Kwiaty ogrodowe w doniczkach